Слов'янські боги і богині - це не лише збірний образ Сил Природи, вони мають сакральний сенс. Зауважте, вся слов'янська міфологія жодного разу не намагається поділити Єдиний Світ на
добре-погано, добро-зло, світло-темрява. Це надто примітивно для наших предків. А для нас можуть видатись примітивними вірування давніх слов'ян. Ми маємо навчитися розпізнавати підтекст, і тоді глибокий сенс, що закладений у міфах, постане перед нами Істиною.
Богиня Мара. Богиня Темряви. Холоду. Зла. Звідки бере свій початок ? Божество з ім'ям Мара відоме в буддійській міфології. Цей Мара хотів завадити Сіддхартху Гаутамі стати Буддою, але не встиг скоїти своє злодіяння за ніч, а вранці став безсилий. У перекладі з санскриту "mara" означає "вбиває", "нищівний". Не випадково в буддійській міфології "Мара" - божество, що персоніфікує "зло" і все те, що призводить до смерті живої істоти.
Мара у слов'янській міфології дуже похожа на Мару з буддійської. Саме вона стала прообразом Зими, Снігової королеви, Смерті.
"В кінці дня, кинувши прощальний промінь, Божич-Сонце йде на спочинок. Догорає остання смужка заходу, і Землю закутує полон нічного Мороку. У цю годину з'являється дивна жіноча фігура в чорному одіянні з головою під пахвою. Ходить вона між житлами людей, від хатини до хатини, і вигукує імена господарів. Той, хто відгукнеться на її заклик, вмирає. Це бавиться Мара – богиня Зла, Темної Ночі, Кошмарів, Страшних бачень, Хвороб і Смерті – повелителька царства мертвих. Люто ненавидить вона Життя і є заклятим ворогом всіх світлих богів, особливо Коляди.
Від таємного любовного зв'язку зі Змієм-драконом має Мара 13 дочок-лихоманок. Кожна з них має ім'я, що описує їх суть: Трясея, Огнея, Ледея, Гнітея, Гринуша, Глухея, Пухнея, Жовтуша, Коркуша, Глядея, Ломея, Сухея і Невея-Плясавиця. Ці зловісні діви – потворні та доповнюють злісну сутність своїй матері.
Трясея несе лихоманку і смерть.
Огнея створює внутрішній жар, поширює тиф та інші хвороби.
Ледея морозить, несе застуду і відморожує кінцівки.
Гнітея лягає людині на ребра і давить, пригноблюючи утробу, позбавляючи апетиту і викликаючи блювоту.
Глухея – потвора без вух і рота – налягає на голову, ломить її, закладає вуха, внаслідок чого людина глухне.
Гринуша влаштовується на грудях, в серці і викликає хрипоту і харкання.
Пухнея пускає по всьому тілу набряк.
Жовтуша – висохла, з жовтими очима і немічна, несе людям жовтяницю.
Коркуша – покрита струпами і виразками, вражає коростою, віспою, чиряками і струпами, корчить, зводить жили на руках і ногах.
Глядея мучить безсонням, не дозволяючи людині стулити виснажені повіки.
Ломея, з вивернутими кінцівками і поверненою назад головою, несе людям хвороби кісток, викликає нарости на суглобах.
Сухея висушує хворого, як дерево.
Нивея-Танцівниця – всім лихоманкам сестра старша – несамовито регочучи, закотивши очі під лоб, насилає на своїх жертви безумство. Вона проклинає всіх. І вже в кого вселиться, тому не уникнути погибелі."
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.