Учитель царя Миколи, Пушкіна – Лемко з Бескидів

30 вересня 2016
Ганна Черкаська

Перший ректор Петербурзького університету; перший економіст у Росії, який, увів у російську науку термін «політична економія» – українець Михайло Балудянський.

Його називали по-різному: Лемко з Бескидів, карпатський русин, іноземний слов’янин, малорос, карпаторос і писали по-різному: Михайло Балугянський, Балудянський, Балуг’янський.

Михайло Балудянський народився 26 вересня 1769 р. у с. Вільшава (нині Словаччина), у сім’ї інтелігентів, в родині греко-католицького священика.

Так. У Східній Словаччині русини і словаки його шанують і знають хто він. Є версія що батьки Балудянського з села Балутянка, яке поруч з  словацьким кордоном. До 1945 року це було виключно лемківське село. Воно відоме як село лемків-різбярів, про який писали польські письменники. Односельці стверджують що і прізвище Балудянський взяли від назви села Балутянка. Прекрасне село, яке я часто відвідують, бо там пам’ятник моєї бабці стоїть.

Високу освіту почав здобувати на філософському факультеті Угорської королівської академії в Кошице (нині місто в Словаччині). У 1789 р. закінчив юридичний факультет Віденського університету та розпочав викладацьку роботу в Угорській юридичній академії у м. Надьварад (нині — м. Орадя, Румунія). Працюючи в м. Надьварад, М. Балудянський увійшов до складу таємної організації «Товариство свободи й рівності», метою якої було встановлення федеративного устрою, скасування кріпацтва на теренах Австрійської імперії, в тому числі на Закарпатті. У 1797 р., захистивши докторську дисертацію, став доктором права Будапештського університету. Працював деканом юридичного факультету Пештського університету. Володів сімома мовами. Викладав у навчальних закладах Австрійської імперії. У 1802 р. одружився з Антонією-Анною-Юлією фон-Гегер (Heger).

У 1803 р., за ініціативи Івана Орлая, закарпатця, придворного хірурга імператора Російської імперії М. Балудянський, Лодій та Кукольник були запрошені до Росії. Чому 33-річний успішний учений зважився на переїзд – загадка. Відомо тільки, що ні про більш високу платню, ні про інші пільги не йшлося у договорі на три роки. Та пробув українець у Петербурзі до лебединого часу: тут народився первісток Йосип. Пишався батько: є продовжувач роду, але хлоп’я у чотири роки згасло; потім прийшло у світ сім дівчат і, нарешті, двоє довгоочікуваних хлопчиків.

У 1804 р. отримав призначення на посаду професора кафедри політичної економії — Петербурзької учительської гімназії, згодом Головного педагогічного інституту — з політичних та економічних наук, торгового й фінансового права, і, одночасно, працював як редактор (у другій експедиції комісії складання Зведення Законів) з державного господарства і фінансів. У 1809 – 1812 рр. був начальником 4 відділення комісії і працював у міністерстві фінансів.

У 1813 – 1817 рр. викладав економічні та юридичні науки великим князям Миколі (майбутній імператор Микола І) та Михайлу Павловичам. Микола І зауважив мовні недоліки та педантичність учителів із Карпат, записав, що мова Балудянського, то «мішанина різних мов, серед яких професор порядно не знав ані однієї». Може, є у тім доля правди, адже відомі «карпаторуси» просто не знали російської мови.

У 1819–1821 рр. — декан юридичного факультету та перший ректор Петербурзького університету, склав його статут. У 1824 р. внаслідок репресій царського уряду проти професорів, які підтримували ліберала М. Сперанського, він добровільно склав із себе обов’язки ректора. Як стверджує К. М. Косачевська, у статті «М. А. Балугьянский в Петербургском университете», серед слухачів Балудянського був Олександр Пушкін. Л. Черейський стверджує, що Пушкін був знайомим з сім’єю Балудянського: дружиною, синами, дочками; 26 вересня 1832 р. О.Пушкін з П. В’яземським були на балу у Балугянських.

Балудянський став членом комісії М.Сперанського зі складання Зводу законів Російської імперії. За активної участі Балудянського підготовлено й видано 15 томів Повного зібрання законів і Зводу законів Російської імперії, що містили всі законодавчі акти з 1649 по 1825 роки, та 12 томів Зводу військових постанов.

За активної участі Балудянського підготовлено й видано 15 томів Повного зібрання законів і Зводу законів Російської імперії, що містили всі законодавчі акти з 1649 по 1825 роки, та 12 томів Зводу військових постанов.
 
За заслуги в розробці російського законодавства Михайло Балудянський одержав дворянство та герб, на якому зображено книжку законів із цифрою 15, що означало 15 томів його праць. Тож від 1837 року він – потомственний дворянин, згодом – таємний радник, статс-секретар, в 1839 – сенатор, близький до царського двору.

У 1874 році в Петербурзькому університеті було встановлено стипендію його імені, що присуджувалася студентам, «потомкам покійного», котрі найбільше відзначилися в різних науках, У музеї Петербурзького університету зберігається бронзовий бюст вченого.

Похований Михайло Балудянський «за заслуги перед Отечеством» у Троїце-Сергієвій лаврі. На надгробку напис: «Да буде воля Твоя» — улюблені слова Михайла Балудянського.

(via)


 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Він не приніс жертви на вівтар любові, але данину дружбі віддав сторицею
Так сталося, що першим словом, колись прочитаним моїм п'ятирічним сином на книжковому корінці, було слово "Бу-а-ло". Слово було зовсім новим, і він запитав: "А хто це?" І дійсно, хто він - сучасник ХVII століття - Нікола Буало?
Читати більше
Вендіго: втілення жаху по-американськи
Чому дивна істота, яка не має аналогів у інших культурах, досі не втрачає популярності? Про Вендіго пишуть моторошні книги та знімають фільми, багато містичних серіалів не обходяться без епізоду про це чудовисько. То що ж про нього відомо?
Читати більше