Убивця брата. Жорж Сіменон "Брати Ріко"

Жорж Сіменон. Брати Ріко.

Зазвичай “важкі романи”, як визначив їх сам письменник, невеликі за обсягом, у них окреслюється одна тема, і читач уже не може відірватися від книжки.

Древня історія Авеля і Каїна знаходить своєрідне продовження.

Батька трьох братів Ріко вбили. Всі вони служать Організації. Джино втікає від неї, але де б він не ховався, його все одно знайдуть і вб’ють. Тоні теж прагне волі, але Організація використовує Едді, який служить їй вірою й правдою, щоби знайти його.

Едді намагається переконати сам себе, що нема нічого поганого в тому, що він розшукує Тоні. Адже треба просто передати слова боса, що Тоні краще сховатись в Європі – й тоді все буде добре. До речі, босом в Едді емігрант із Польщі, якого сховала мати братів Ріко, коли куля випадково вбила її чоловіка, хоча була призначена полякові. Насправді Едді розуміє, що коли Тоні пересікатиме кордон, то його тут же вб’ють, бо Організації потрібно, щоби він назавжди замовчав.
Трагізм ситуації полягає в тому, що Едді справді вважають своїм, не здатним порушити внутрішні закони, і при ньому спокійно обговорюють план убивства Тоні. Едді навіть не намагається чинити спротив, не робить нічого, щоби врятувати брата, бо розуміє власну приреченість. Але навіть не це головне. Він зайняв певне становище в організації й у глибині душі сподівається, що воно зміниться на краще. Едді намагається не думати, що зрадив брата, що його мовчазна згода призвела до його вбивства.

Сіменон пише без пафосу. “Я не вжив жодної літературної фрази”, – якось сказав він про цей роман. Саме такий підхід дозволяє зрозуміти внутрішню сутність кожного із братів Ріко.

Організація робить своєрідний подарунок Едді, який виконав усе, що від нього вимагали: залишили живою Нору, вагітну дружину Тоні. Саме вона першою зрозуміла, що той є зрадником, але вже не було жодної можливості врятувати чоловіка.

Кожний обирає собі свій шлях на землі. Сіменон зайняв позицію стороннього спостерігача. Він не засуджує жодного із братів Ріко, як і не виявляє до когось із них симпатії, залишаючи читачеві зробити свій вибір.

Анатолій ВЛАСЮК
5 січня 2018 року

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чудернацькі професії Стародавнього Риму
Люди бувають вельми чудернацькими. Іноді взагалі не вкладається в голові те, що у світі існує стільки різних культур. З одного боку, агов, це ж нормально, так і має бути! А з іншого — дивина. Рим завжди захоплював своєю багатою історією, митцями й краєвидами. Та чи знали ви, якими нетиповими професіями послуговувалися мешканці Стародавнього Риму?
Читати більше
Олена Теліга: поетка, патріотка, модель
Ця жінка була унікальною: українкою по духу і за походженням, хоча і народилася в Російській імперії та спілкувалася довгий час російською. Вона знала, що таке багатство і не зламалася у бідності. Вона була однією з багатьох і єдиною у своєму роді.
Читати більше
15 місць на Землі, які виглядають, як пейзажі з інших планет
Наша планета – справжнє джерело сюрпризів. Ми думаємо, що знаємо про неї все, але часом нам зустрічаються такі місця, потрапляючи в які, складно повірити, що це та сама планета. Запрошуємо вас у подорож до різних куточків Землі, де все виглядає настільки незвично, що здається, ніби ми покинули межі нашого космічного дому.
Читати більше