У Німеччині розпочався процес над "бухгалтером Освенцима"

22 квітня 2015
UAPOST.US

www.dw.de

У табір смерті Освенцим нові в'язні доставлялися цілими залізничними складами

Через 70 років після закінчення Другої світової війни один з останніх, що залишилися в живих, пособників нацистського режиму постав перед судом. 93-річний Оскар Грьонінг служив в Освенцимі.

"Одного разу вночі в січні 1943 року я вперше побачив, як євреїв вбивають у газових камерах. Я чув панічні крики людей після того, як були закриті двері камер", - саме так розповідав у 2005 році Оскар Грьонінг в інтерв'ю багатьом німецьким газетам про час, який він провів в Освенцимі. Протягом двох років - з вересня 1942 по жовтень 1944 - він проходив там службу у військах СС. Гроші, цінні речі та коштовності депортованих - цим завідував Грьонінг у концтаборі. Тому в ЗМІ колишнього есесівця часто називають "бухгалтером Освенцима". Сам він вважає себе невинним: "Я нікого не вбивав. Я був лише маленькою деталлю у величезній машині смерті, я не злочинець".

Звинувачення: пособництво вбивствам

Десять років по тому Оскар Грьонінг все ж постав перед судом: 21 квітня 2015 в Люнебурзі почався, ймовірно, останній гучний судовий процес над нацистським злочинцем в Німеччині. Так як обвинувачений вже давно живе в невеликому селі в районі Люнебурга, то і процес проходитиме в місцевому земельному суді. 93-річний Грьонінг звинувачується в пособництві вбивству як мінімум 300 тисяч чоловік.

Звинувачення прокуратури Нижньої Саксонії, яка відповідає за переслідування нацистських злочинців, базується на так званій "угорської операції". Вона проходила з 16 травня до 11 липня 1944 року. Протягом цих двох місяців солдати СС депортували в Освенцим з Угорщини близько 425 тисяч євреїв. Майже 300 тисяч з них були відразу після прибуття вбиті в газових камерах.
 

www.dw.de

У період з 1940 до 1945 року в таборі Освенцим було вбито понад 1,1 мільйон людей, більшість з яких були євреями.
 
Загалом в цей період на нацистську фабрику смерті було відправлено 137 залізничних складів з депортованими. Грьонінг в той час також працював на залізничній платформі, де брав участь у відборі: новоприбулих безжально поділяли на "здатних працювати" і "непотрібних". Він знав, що визнаних "негідними до робіт" відправляли не в душові для дезінфекції, а прямо в газові камери.

До завдання есесівця входив у тому числі і збір багажу, кинутого на платформі тими, кого відправляли на смерть. "Таким чином повинні були бути приховані сліди масових убивств від наступної партії ув'язнених", - значиться в 85-сторінковому обвинувальному акті прокуратури. Крім того Грьонінг повинен був перераховувати знайдені в багажі гроші, сортувати їх і відправляти в управління СС в Берліні. Згідно зі звинуваченням, своєю роботою Грьонінг сприяв систематичним вбивствам нацистського режиму.

Цей процес "запізнився на цілі десятиліття", - вважає Крістоф Хойбнер, віце-президент Міжнародного комітету Освенцима (IAK). За його словами, обвинувачений провів найбільш значущі роки свого життя "в спокої на волі, в самому центрі суспільства". Грьонінг народився 10 червня 1921, йому був 21 рік, коли він почав працювати в Освенцимі. Скоро йому виповниться 94.
 

www.dw.de

За час нацистського режиму були вбиті в цілому понад шість мільйонів євреїв.

Чому тільки зараз?

Середня тривалість життя в Німеччині становить близько 80 років. Уже тільки з цієї причини виникає питання, а чому в разі Грьонінга потрібно так багато часу? Чому "бухгалтер Освенцима" постане перед судом тільки зараз, в самому кінці свого життя? Причому саме в Німеччині, де з 1958 року в Людвігсбурзі працює Центр з розслідування нацистських злочинів?

Однією з причин є поправка в законодавстві. У 1960-70 роках діяло правило, згідно з яким кожен злочинець повинен бути звинувачений в конкретному злочині. Ситуація змінилася після рішення земельного суду Мюнхена у справі Івана Дем'янюка. Дем'янюку не можна було пред'явити звинувачення у вчиненні конкретного злочину. Тим не менше, колишній охоронець у таборі смерті Собібор звинувачений в пособництві вбивства 28 тисяч євреїв, був засуджений до 5 років ув'язнення. Щоправда вирок не набув чинності, оскільки адвокатами Дем'янюка була подана касація, і він помер до початку її розгляду.

В одному тільки Освенцимі з 1940 по 1945 роки працювало близько 7 000 співробітників СС. "У Німеччині потрібно було віддати під суд тисячі чоловіків і жінок, якби критерії, які діють зараз, почали діяти раніше", - стверджує адвокат Томас Вальтер, який в ході нового процесу в Люнебурзі представляє інтереси 30 позивачів. Однак, на його думку, в Німеччині не особливо хотіли того, щоби всі дрібні пособники нацистського режиму переслідувалися судом. Це ж стосувалося і Оскара Грьонінга, який ніколи не був засуджений за те, що працював на "фабриці смерті". І хоча він вже 30 років тому потрапив у поле зору прокуратури, справу щодо нього було закрито в 1985 році за недостатністю доказів. Вважалося, що він не брав участі "напряму у вбивствах", а лише "охороняв валізи".

Надія на справедливість

Поки суд в Люнебурзі оголосив про процесуальний термін в 27 днів. Рішення має бути прийнято в кінці липня. Понад 60 позивачів із США, Угорщини, Канади та Ізраїлю будуть свідчити на процесі.

Одна з позивачів - Єва Пустай з Будапешта. Жінка, яка вижила в таборі смерті Освенцим, в інтерв'ю газеті Die Welt пояснила: "Сама думка про те, що обвинувачений перевертав любовно зібрану моєю матір'ю валізу і брав у свої руки сукні моєї молодшої сестри, яка була вбита в той же день, викликає у мене відчай. Я хочу встати в залі німецького суду і розповісти все, що я бачила".

(via)
www.uapost.us
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше