Читати більше
У «Потоці свідомості» ВІРСТИ
Наприкінці вересня в Чернівецькому обласному художньому музеї відкрилась виставка «Сутність душі» до 100-річчя від дня народження Темістокля ВІРСТИ, на якій представлено картини самого живописця та його дружини Орисі. Тож перед відвідувачами постає світ мистецької гармонії творчої родини. На відкриття із Франції приїхала Орися Вірста. Вона потішила присутніх розповідями про чоловіка.
Нещодавно мені пощастило ближче вникнути в життєвий і творчий шлях нашого всесвітньо відомого земляка з Буковини Темістокля ВІРСТИ (далі пишемо так, як бажав і підписувався сам художник, що не дуже любив своє ім’я і не почувався греком, великими буквами ВІРСТА). Посприяла цьому участь у приурочених митцеві ювілейних заходах. Раніше знав про нього з розповідей друзів-художників, зокрема зі слів моєї дружини акварелістки Тетяни Павлик, яка у 1998 році побувала на його персональній виставці у Івано-Франківську та мала нагоду спілкуватися з автором..
Цьогоріч маестро виповнилося б сто років. Започаткований майстром у 2009 році мистецький пленер в Ле Іссамбр (Франція) для українських художників став доброю багаторічною традицію, яку продовжує і підтримує його дружина Орися Вірста і цього ювілейного року українські митці знову були запрошені в сімейну резиденцію ВІРСТИ. Цій події передували урочисті ювілейні заходи «Потік свідомості», що відбулися влітку на Буковині в Чернівцях і в селі Іспас, де народився художник і де провів дитячі та юнацькі роки. Далі були десятирічні мандри і поневіряння Румунією, Югославією, Італією і нарешті ВІРСТА дістався Франції. Походження імені художника, як і його брата Арістіда, варто пов’язувати з батьковою пристрастю до грецької мови, яку він викладав у школі Вижниці.
Буковинська складова ювілейних заходів передбачала в червні виставку творів ВІРСТИ, Орисі Вірсти, і українських художників з Чернівців, Львова та Івано-Франківська, перегляд документального фільму «Потік свідомості» та наукову конференцію в центрі культури «Вернісаж» у Чернівцях, а також відвідування батьківщини художника Вижниччини.
В другій половині липня стартувала французька частина ювілейних заходів. Спершу відбувся пленер, учасники якого розмістилися в резиденції художника, де ще за життя ВІРСТИ за його запрошенням неодноразово творили і відпочивали українські митці. Цього разу і мені пощастило завдяки сприяння Тисменицької міськради побувати разом з художниками, мистецтвознавцями та галеристами Буковини, Прикарпаття і Львова на знаменитій віллі «Трембіта». Насичена мистецька і екскурсійна програма, відвідування музеїв та галерей, можливість інтенсивно творчо працювати залишили найкращі спогади про чудове товариство митців і щиру привітність господині вілли Орисі Вірсти. Під час пленеру в муніципальній галереї Ле Іссамбр «San Peire» відбулася виставка творів ВІРСТИ і учасників пленеру.
Фінальним акордом ювілею ВІРСТИ будуть заходи, що відбудуться цього місяця в Культурно-інформаційному центрі при посольстві України у Франції.
Першими вчителями ВІРСТИ були буковинські художники Броніслав Урбанський та Лев Грушка. Опинившись в Бухаресті він продовжував вивчати живопис, скульптуру і архітектуру, де завершує навчання в Академії мистецтв у 1940, а згодом і академію в Парижі у 1949.
Найбільш повно осягнути мистецькі трансформації та творчі колізії ВІРСТИ, як художника, очевидно можна зі слів сучасника художника мистецтвознавця Раймона Шарме: «Початково фігуративний маляр ВІРСТА відкинув цю форму, щоб звільнити свої засоби мистецького вислову й таким чином перенести фігуративне в духовне. І саме ця трансформація дала його малярству політ, надзвичайну силу та відблиск великої епохи. Багаті засоби самовиявлення і динамічний стиль цього митця дозволяють нам вже тепер зараховувати його до визначних творців сучасного мистецтва».
Художника добре знають за межами Франції. Починаючи з 1950-х років мав персональні виставки в Бельгії, Данії, Італії, Канаді, США, Франції, Швейцарії, Швеції, Японії. Його твори є в музеях, університетах, галереях і приватних колекціях.
ВІРСТА ніколи не розривав свого духовного зв'язку з Україною і протягом багатьох років мріяв відвідати Буковину. З метою розвитку творчих контактів з українськими митцями у 1996 році ВІРСТОЮ було засновано асоціацію «ФЕНІКС Мистецтво й Комунікації», яка працює донині під орудою Орисі Вірсти. В 1997 р. ВІРСТА влаштовує великий тур Україною. Перша виставка ВІРСТИ в Україні відбулася в Києві з 15 жовтня по 15 листопада 1997 року. На ній експонувалося близько 100 творів. Після Києва виставка побувала в Харкові, Донецьку, Полтаві, Одесі, Тернополі, Луганську, Львові, Ужгороді, Херсоні, Чернівцях, Чернігові, Івано-Франківську.
Логічним визнанням творчості ВІРСТИ стають численні нагороди. Серед них - Золота медаль Леонардо да Вінчі, вручена в 1967 на бієнале в італійському місті Анкона, срібна медаль "За культуру і філантропічну діяльність" у Франції та бронзова медаль Парижу, срібна медаль Французької академії «Мистецтво, наука й література» (Париж, 1968). В 1973 р. ВІРСТА здобув нагороду "Товариства підтримки прогресу" із рук легендарного Жака-Іва Кусто. В 2001 здобутки художника відзначили в Україні Орденом за заслуги ІІІ ступеня. Звання «Людина року» в Україні «За видатний внесок у розвиток мистецтва» — 2003 р. Почесний академік Національної академії мистецтв України - 2004. Медаль «На славу Чернівців» — 2013. За багаторічну сумлінну працю у царині розвитку українського образотворчого мистецтва та архітектури, видатний особистий внесок у справу популяризації кращих взірців національної культури в Європі та світі, активну пропаганду української національної ідеї та свідому патріотичну позицію цього року ВІРСТУ нагороджено (посмертно) Почесною відзнакою Чернівецької обласної ради «За заслуги перед Буковиною». Таку ж відзнаку отримала і його дружина Орися Вірста, яка з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну активно займається волонтерською діяльністю та допомагає Збройним Силам України.
ВІРСТА відійшов у вічність 2017 року в Парижі, похований в Ле Іссамбр. "Я українець, я з Буковини, а Буковина позначає людину, Черемош і далі шумить в моїх вухах, і ліс шумить!", - казав маестро.
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше