Творча лабораторія детективу. Жорж Сіменон "Нотатки Мегре"

Жорж Сіменон. Нотатки Мегре.

Це незвичний роман із серії про комісара-нишпорку. У ній сам Мегре розповідає про свою роботу і знайомство з літератором Сімом, який потім став Сіменоном. Сім-Сіменон почав писати детективи, в яких головним героєм став комісар. Це своєрідна спроба подивитися на професію нишпорки очима поліцейського. Маємо тут намагання протиставити кримінал літературній творчості.

Але попри незвичність ситуації й прийомів, які застосував Сіменон, зроблена спроба розкрити закулісся творчої лабораторії письменника. Здається, секрет доволі простий. Якщо писати про вбивства, як було насправді, деталізувати процес слідства, то навряд чи буде цікаво. Сіменону більше до вподоби ідея правдоподібності істини, ніж гола правда. Мов скульптор, він відсікає зайве і творить шедевр.

Звичайно, ми розуміємо, що замість Мегре пише Сіменон, але письменник настільки вживається в образ свого літературного героя, що комісар постає перед нами ніби жива людина.

Насамперед Мегре – це добросовісний працівник, який віддає службі левову частку доби. Здається, не потрібно мати особливих навичок, щоби розплутати той чи інший злочин. Важливо скрупульозно розбирати справу, а успіх неодмінно прийде. Таким є не лише Мегре, а і його колеги-поліцейські.
З іронією й усмішкою літературний герой розповідає не лише про будні роботи, а й про труднощі, небезпеки, які щодня чатують на людей цього відомства. Можливо, саме таке ставлення до роботи і до самих себе дозволяє поліцейським не зачерствіти, а у злочинцях бачити насамперед людей, розуміти, що обставини привели їх на лаву підсудних. Тому й не дивно, що між поліцейськими та їхніми клієнтами упродовж багатьох років залишаються людські стосунки.

Крім роботи, багато сторінок роману присвячено сімейному життю Мегре. Його дружина Луїза стає своєрідним співавтором нотаток комісара, підказує йому про що ще треба написати. Зрештою, це доброзичливий критик, і Мегре погоджується з її зауваженнями.

Метод Сіменона щодо правдоподібності істини при висвітленні кримінальних справ застосовувався й іншими письменниками. Але геніальність теорії не завжди співпадає з простотою практики. До того ж, багато що залежить і від творчого потенціалу того чи іншого автора.

Анатолій ВЛАСЮК
5 січня 2018 року

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

ХАЙП, МЕЙНСТРИМ ТА ЩЕ ДЕКІЛЬКА СЛЕНГОВИХ СЛІВ, ЯКІ "ВЗІРВУТЬ" ВАМ МОЗОК
Я впевнена, що ви неодноразово чули ці слова від вашої дитини-підлітка або ж навіть від "сучасного" колеги, та не задумувались про їхнє значення. Приготуйтесь, це буде повний зашквар.
Читати більше
Львів-ЛіОн. Любов крізь інстаграм. The prelude
Початок майбутнього роману "Львів-Ліон. Любов крізь Інстаграм". Молодий француз українського походження з Ліону закохується в українку зі Львова, побачивши її сторінку в Інстаграмі. Чому і як так сталося? Напевне, відповідь тут...
Читати більше