ТОП найбільш переслідуваних книг у світі

23 червня 2016
Ірина Ваврик

Вважається, що справжню істину несуть саме заборонені книги, і не випадково людство завжди намагалося прибрати від зайвих очей або знищити небажані джерела знань. Першим цензурним обмеженням піддалися тексти, що не ввійшли в Біблію, складені у 492 році н.е. за часів римського єпископа Геласія I. Проходить тисячоліття, і у 1557 році за часів папи Павла IV, випускається "Індекс заборонених книг" для інквізиторів.

У Німеччині нацисти спалюють праці Фрейда, і досі в ряді країн за зберігання деяких книг загрожує кара. Хоча в наші дні, в епоху інтернет-технологій, такі заборони не можна назвати дієвими. Виходить, що рукописи дійсно не горять? 


Ось кілька книг, заборонених у різні епохи в різних країнах.

Джованні Боккаччо, "Декамерон"

(Giovanni Boccaccio, Decameron)

Ця збірка стала дуже відомою в період раннього Ренесансу. Основна думка, яка проходить через весь твір - це тема кохання в будь-яких її проявах. Церква говорила про аморальність сюжету і в 1559 році включила її в Індекс заборонених книг. Розповсюдження твору відбувалося в повністю відредагованому вигляді. На сьогоднішній день "Декамерона" проходять в інституті, він знайдеться в кожній бібліотеці, по ньому знімаються фільми і малюють полотна.

Вільям Пауелл, "Куховарська книга анархіста"

(William Powell, The Anarchist Cookbook)

Напівлегендарна книга Вільяма Пауелла являє собою посібник для виготовлення наркотичних речовин, різних отрут, зброї, вибухових пристроїв. У ній є рецептура, як приготувати ЛСД на своїй кухні, йдеться про коктейлі Молотова, є креслення до обладнання з виробництва сльозогінного газу.

Ця книга була написана як знак протесту автора проти військових дій американців у В'єтнамі. Вона несла в собі певну потенційну небезпеку, тому спецслужби різних країн постійно вилучали твір з обороту і до початку дев'яностих років в ній від первісного видання можна було побачити лише розділ про наркотики. Сьогодні цей твір можна купити в Америці, але багато інших країн досі відносять її до заборонених.

Салман Рушді "Сатанинські вірші"

(Ahmed Salman Rushdie, Los versos satanicos)

Роман, створений у жанрі магічного реалізму, несе ідею еміграції, розповідає про труднощі життя в новому культурному середовищі і неминуче повернення до коріння предків. Минає трохи часу після того, як роман виходить у світ і влада Індії забороняє його імпортувати. Не проходить і місяця, як єгипетський шейх Аль-Азхар просить ісламську організацію Великобританії почати судовий процес, який забороняє розповсюдження цього твору. А вже взимку наступного року лідер Ірану аятолла Хомейні виносить рішення, яке закликає мусульман стратити усіх, хто причетний до видання, і прибрати самого автора. На демонстраціях проти Рушді був убитий не один десяток людей. І зараз твір заборонений за богохульство в Єгипті і ще у понад десяти країнах світу. 

Виходить, що винахід писемності - це не тільки одна з найвидатніших знахідок людства, але і сильне знаряддя впливу на людський розум, здатне дати знання, відкрити істину і повести величезні людські маси навіть на смерть.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше