ТОП найбільш переслідуваних книг у світі

23 червня 2016
Ірина Ваврик

Вважається, що справжню істину несуть саме заборонені книги, і не випадково людство завжди намагалося прибрати від зайвих очей або знищити небажані джерела знань. Першим цензурним обмеженням піддалися тексти, що не ввійшли в Біблію, складені у 492 році н.е. за часів римського єпископа Геласія I. Проходить тисячоліття, і у 1557 році за часів папи Павла IV, випускається "Індекс заборонених книг" для інквізиторів.

У Німеччині нацисти спалюють праці Фрейда, і досі в ряді країн за зберігання деяких книг загрожує кара. Хоча в наші дні, в епоху інтернет-технологій, такі заборони не можна назвати дієвими. Виходить, що рукописи дійсно не горять? 


Ось кілька книг, заборонених у різні епохи в різних країнах.

Джованні Боккаччо, "Декамерон"

(Giovanni Boccaccio, Decameron)

Ця збірка стала дуже відомою в період раннього Ренесансу. Основна думка, яка проходить через весь твір - це тема кохання в будь-яких її проявах. Церква говорила про аморальність сюжету і в 1559 році включила її в Індекс заборонених книг. Розповсюдження твору відбувалося в повністю відредагованому вигляді. На сьогоднішній день "Декамерона" проходять в інституті, він знайдеться в кожній бібліотеці, по ньому знімаються фільми і малюють полотна.

Вільям Пауелл, "Куховарська книга анархіста"

(William Powell, The Anarchist Cookbook)

Напівлегендарна книга Вільяма Пауелла являє собою посібник для виготовлення наркотичних речовин, різних отрут, зброї, вибухових пристроїв. У ній є рецептура, як приготувати ЛСД на своїй кухні, йдеться про коктейлі Молотова, є креслення до обладнання з виробництва сльозогінного газу.

Ця книга була написана як знак протесту автора проти військових дій американців у В'єтнамі. Вона несла в собі певну потенційну небезпеку, тому спецслужби різних країн постійно вилучали твір з обороту і до початку дев'яностих років в ній від первісного видання можна було побачити лише розділ про наркотики. Сьогодні цей твір можна купити в Америці, але багато інших країн досі відносять її до заборонених.

Салман Рушді "Сатанинські вірші"

(Ahmed Salman Rushdie, Los versos satanicos)

Роман, створений у жанрі магічного реалізму, несе ідею еміграції, розповідає про труднощі життя в новому культурному середовищі і неминуче повернення до коріння предків. Минає трохи часу після того, як роман виходить у світ і влада Індії забороняє його імпортувати. Не проходить і місяця, як єгипетський шейх Аль-Азхар просить ісламську організацію Великобританії почати судовий процес, який забороняє розповсюдження цього твору. А вже взимку наступного року лідер Ірану аятолла Хомейні виносить рішення, яке закликає мусульман стратити усіх, хто причетний до видання, і прибрати самого автора. На демонстраціях проти Рушді був убитий не один десяток людей. І зараз твір заборонений за богохульство в Єгипті і ще у понад десяти країнах світу. 

Виходить, що винахід писемності - це не тільки одна з найвидатніших знахідок людства, але і сильне знаряддя впливу на людський розум, здатне дати знання, відкрити істину і повести величезні людські маси навіть на смерть.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com