Топ-10 незвичайних українських музичних інструментів, які зможе опанувати кожен

27 липня 2017
Редакція
Кожна людина в своєму житті хоч раз мріяла про те, щоб опанувати якийсь музичний інструмент. Деякі навіть вчиличь грати на гітарі, скрипці чи фортепіано. Та не у всіх є хист до таких речей. Тож багато в кого такі спроби виявились марними.

Українці – народ творчий, тож з давніх часів у кожному куточку України існувало безліч музичних інструментів, від найскладніших, котрі потребували щоденної практики, так і до найпростіших, на яких грали просто для розваги на святах.

Для тих, хто не готовий присвятити все своє життя музиці, але інколи хоче щось зіграти для розваги, існують українські музичні інструменти, які може опанувати кожен:

1. Дримба (варган)

vsviti.com.ua​
 
За своєю милозвучністю цей музичний інструмент має повне право зайняти перше місце. Дримба має форму, схожу на маленьку підкову з металевою пластиною посередині. Цю "підковку" затискають губами або зубами, а граючи на металевій пластині. Порожнина роту служить резонатором звуку і залежно від положення язика у роті та ритму дихання – змінюється звучання цього музичного інструменту.

Історія дримби в Україні походить із Карпат, проте в інших народів цей інструмент також користувався популярністю. Так, у хорватів він називається "дромбуле", також дримба має іншу назву - "варган". Ці варіанти можуть дещо відрізнятись зовнішнім виглядом, але принцип гри при цьому не змінюється.

2. Рубель

vsviti.com.ua​
 
Українські селяни часто використовували у якості музичних інструментів підручні побутові предмети. Один із таких – рубель, основною функцією якого була зовсім не музика. Рубель – це дошка з "рубцями", котру використовували для прання одягу, така собі перша ручна "пральна машинка". Проте, потім йому знайшли ще одне застосування, адже рубель видавав досить гарний звук, коли по ньому "рубали" ложкою чи скалкою.

3. Бугай

vsviti.com.ua​
 
Бугай – старовинний музичний інструмент, котрий пішов із Західної України. Зробити його міг кожен охочий – взяти дерев’яне барильце, обтягнути із двох боків шкірою, причепивши з одного боку пучок кінського волосся, утворивши такий собі "хвіст". Потрібно міцно тримати барильце, а за хвіст тягнути мокрою рукою – від цього музичний інструмент утворює звук, схожий на крик бугая, звідки і пішла його назва.

4. Бубон (решето)

vsviti.com.ua​
 
Цей музичний інструмент також був популярний у різних народів світу, в тому числі й в Україні. Це дерев’яний обідець, обтягнутий з обох боків шкірою. Згодом він дещо осучаснився і в дерев’яному обідку з’явились металеві тарілочки або дзвіночки – "бубенці". Це ритмічний інструмент, який є невід’ємною частиною усіх ансамблів, що виконують музику до танців.

За давніх часів його використовували як військовий музичний інструмент, аби він своїми ритмічними звуками додавав воїнам завзяття, а також залякував ворога. Грати на ньому дуже просто – бити по обідку або його шкіряній частині. Головне дотримуватись ритму.

5. Окарина (зозулька)

vsviti.com.ua​
 
Окарина (зозулька) – духовий інструмент, така собі свисткова флейта, вироблена із глини або порцеляни. Має 10 отворів та утворює звуки, подібні до співу птахів, особливо зозулі, за що і має таку назву.

Інструмент дуже компактний та часто розмальований зверху казковими візерунками. Ним часто давали бавитись дітям, тож і кожен дорослий зможе з ним впоратись.

6. Батіг

vsviti.com.ua​
 
Батіг – ще один дивний інструмент, який не був пристосований спеціально для музики. Батіг використовують у побуті для того, щоби поганяти тварин. Але якщо ним сильно замахнутись, то в повітрі він видає такий собі "свист", якому українські музики знайшли оригінальне застосування.

7. Домра

vsviti.com.ua​
 
Домра – щипковий музичний інструмент, частіше з чотирма (інколи трьома) струнами. З’явилась в Україні ще в часи Київської Русі. Схожа із російською балалайкою, але саме кількість струн (чотири, а не три), а також кругла форма дерев’яної основи суттєво відрізняють український варіант інструменту.

8. Деркач

vsviti.com.ua​
 
Деркач – шумний музичний інструмент, також має назви "вертушка" або "тріскачка". Він складається з дерев’яної коробочки, коліщатка та ручки, котру потрібно крутити. Утворює тріщання подібне з рублем. У використанні дуже простий – не потрібно мати жодних музичних навиків аби на ньому грати.

9. Підкова

vsviti.com.ua​
 
І знову музичний інструмент, утворений з побутової речі. Підкова, створена для вберігання кінських копит від зношування, також найшла для себе місце у народному ансамблі. Її часто використовували замість музичного інструменту, відомого нам як "трикутник". Іноді в народних інструментальних ансамблях застосовують підвішену на жильній струні звичайну сталеву підкову. Ударяючи по ній металевим прутиком, видобувають високий і дзвінкий звук, який надає звучанню ансамблю специфічного народного колориту.

10. Калатало

vsviti.com.ua​
 
Ще один шумний музичний інструмент. Мабуть, із усіх вищеперерахованих – на ньому навчитись грати найпростіше. Точніше, на ньому взагалі не потрібно вміти грати. Калатало складається із дерев’яної пластини з ручкою і декількох рухомих елементів, котрі видають шум під час різкого руху. Цей нескладний пристрій використовували, якщо в оркестрі відсутні інші ударні інструменти.

Тож якщо душа прагне музики – дістати якийсь із цих інструментів не складно, більшість можна навіть змайструвати самому. Обирайте той, який вам до душі, та насолоджуйтеся грою ;)

Автор Вікторія Демидюк 
Джерело: vsviti.com.ua
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Фестивалі, які пройдуть цього літа в Україні
Друзі, літо набирає обертів, а це означає, що починаються літні фестивалі. Ua Modna підготувала для вас корисну інформацію, які заходи необхідно відвідати в Україні, хто стане головними хедлайнерами та багато іншого. Детальніше в статті.
Читати більше