Ті, що оберігають старе місто: маскарони

18 листопада 2019
Oxana Stepova

  Таємне життя нашого старого міста Кропивницького (колишнього Кіровограда) залишається недослідженим... Вулиці, арки, внутрішні дворики, дороги, будинки, еркери, бельведери, мезоніни, портали, сходи, кімнати, вікна, чудирнацька ліпнина.

Такий собі лабіринт минулогомайбутнього, який ми проходимо зараз. Ми часто не усвідомлюємо, що вагомою матеріальною частиною нашого існування в життєвому просторі є архітектура. Розкішною окрасою архітектурного вбрання нашого міста є маскарони (корінь слова походить від піздньолат. masca  дух, привид), які прикрашають фасади будинків, їхні фризи, капітелі, огорожі. Уважний спостерігач фіксує на собі погляди людей, звірів, чудирнацьких істот, масок з порожніми очницями. Історія маскаронів сягає сивої давнини. Спочатку вони були щитами й оберегами стародавніх грецьких храмів. Колись, можливо, прикрашали храми античного Херсонеса, ще до прийняття князем Володимиром християнства. Поступово маскарони стали декоративною прикрасою античної архітектури. У Середньовіччі вони були не так поширені, але деякі маскарони прикрашали релігійні християнські споруди і мали сакральне значення. А ось в епоху бароко різномаїття маскаронів досягло свого апогею. Мабуть, ніколи ще будівлі не були так прикрашені маскаронами, наче святковий пиріг родзинками та цукатами, як у цю величну і загадкову епоху. А ось маскарони класицизму: в основному маски левів, античних богів були типовими для всієї Європи.
Маскарони класицизму стали базовою основою в європейській архітектурі до кінця 19 століття. Наступна епоха модерну збагатилася прекрасними безіменними жіночими обличчями 
 абстрактними образами і символами краси, жіночності, таємничої чарівності та різноманітних химерних істот.
За радянських часів маскарони зустрічалися переважно на будівлях театрів, кінотеатрів, клубів, санаторіїв. Це були театральні символи-прикраси.

В нашому місті переважають маскарони епохи еклектики (гармонійний синтез усіх історичних архітектурних стилів) (яскравий приклад з елементами бароко  будівля обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка, та приклад неокласицизму  лебедина пісня Якова Паученка  колишнє відділення міжнародного банку (зараз ресторація), дійсного на початку XX століття модерну
(будівля обласного краєзнавчого музею).

На деякий час маскарони з'явилися в радянській архітектури після II Світової війни  це була потреба для створення образу "радянської античності" як прикладу досконалої та вічної архітектури. У нашому місті найшикарнішим зразком тієї доби є будівля міської ради, побудована у 195559 роках архітекторами Л. Дворець, В. Сікорським та ін. Чого варті колони коринфського ордеру!

Маскаронам Кропивницького, vivat!

Це тільки невелика краплинка з історії архітекторної спадщини нашого українського міста. Та я переконана, що кожне українське містечко має чим пишатися та поділитися своєю історією з іншими.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чим важливий вітамін D
Досить часто ми відчуваємо втому та нездужання, особливо у перехідні пори року: навесні або восени. Чому так відбувається? Причиною може бути те, що в організм поступає недостатня кількість органічних речовин або вітамінів.
Читати більше
Куртки-вітровки: зручний і стильний мастхев у вашому гардеробі
Жіночі вітровки — універсальна річ у гардеробі. Це демісезонна історія, яку ви можете використовувати і восени, і навесні. Вони і теплі, і легкі, а їхнє завдання — захищати від сильних вітрів.
Читати більше