Рейтинг найдорожчих картин України та світу

Напевно більшість з вас уже чули (а ті, хто не чув, зараз дізнаються), що недавно у Лондоні на аукціоні продали картину українського художника Анатолія Криволапа "Кінь. Вечір". Здавалося б, і що тут такого. Але цікаво те, що її купили за рекордну для України суму у 186 тис. дол. Не часто українські картини отримують таке визнання.

Хоча Анатолію не звикати. 2011 року у тому ж Лондоні він продав своє полотно "Кінь. Ніч" за дещо меншу, але теж вражаючу суму у 124 тис. дол. Отже, цього року він лише побив власний рекорд. (Напевно коні зараз у моді серед лондонських поціновувачів мистецтва :) ) Сьогодні Анатолій вважається найдорожчим художником в Україні. Окрім того, за словами аукціонного дому Phillips (де й було продано його шедевр): "Успішний продаж картини Анатолія Криволапа дуже важливий для українського мистецтва – він відкриває Україну на карті міжнародного арт-ринку".
 


"Візитною карткою" Анатолія є яскраві відтінки. Ось, що говориться про нього у каталозі аукціону: "Удосконалюючи впродовж років гостре відчуття кольору, художник став відомим завдяки своїм останнім ностальгійним маренням про "житницю Європи". Криволап є найуспішнішим серед сучасних українських художників, і переважно завдяки обраній тематиці він став також своїм серед західних абстракціоністів, зберігаючи при цьому свою українську унікальність".

А ось що говорить сам художник: "Я побачив по-новому життя природи як живого організму, який пульсує емоціями набагато яскравіше, ніж людина. Бо природа міняється від вітру, сонця, зміни часу дня, ці постійні зміни мене зачарували, я годинами просиджував, спостерігаючи за небом, горизонтом, і так наблизився до пейзажу, який став основною темою моїх робіт останні 10 років."

Взагалі кілька років тому участь українських художників у престижних аукціонах була надзвичайно рідкісним явищем. Але сьогодні все більше картин гідно представляють Україну на міжнародному арт-ринку. І, хто знає, можливо ще через кілька років українські витвори продаватимуть на торгах за рекордні суми :).

Ну, і якщо вже зайшла мова про "дорогих" українських художників, то доцільно було б згадати кілька імен, які вже "засвітились" на міжнародному мистецькому ринку. Як виявилось, їх не так уже і мало, та і роботи досить цікаві з мистецької точки зору, тому й не дивно, що їх купують за досить високими (як для України) цінами.

Почнемо з талановитого подружжя фотографів. На тому ж аукціоні, де продали картину Анатолія Криволапа, була представлена робота Василія і Олени Васильєвих під назвою "NEO-4", яку оцінили у 60 тис. дол. А за рік до цього, у 2012 році, пара отримала 100 тис. дол. за свою роботу "Ice". Успіх на аукціоні приніс їм популярність на території України. Хоча до цього кілька років поспіль їхні фотографії публікувалися у престижних іноземних виданнях.
 


Варто також згадати про Олександра Ройтбурда, роботи якого знаходяться у музеях Москви, Санкт-Петербурга і Нью Йорку. У 2009 році його картину "Прощавай, Караваджо" продали на лондонському аукціоні за 97 тис. дол. А ось в Україні роботи художника знаходяться у ціновій категорії 15-30 тис. дол. Хоча фахівці вважають його творчість дуже цінною з точки зору саме мистецтва.
 

 
Ілля Чічкан – представник "Нової хвилі" в українському мистецтві – у 2008 році отримав 70 тис. дол. за свою картину "Воно". Цікаво, що відомим він став завдяки епатажності та відсутності табу у роботах. У 90-их роках його виставки супроводжувались скандалами через надмірну відвертість.
 

 
Ще один український художник, чию творчість оцінили за кордоном, - Олег Тістол, який є представником українського необароко. 2012 року його полотно "Розмальовка" купив невідомий поціновувач за 53 тис. дол.
 


До переліку «найдорожчих українських художників» також можна віднести Василя Цаголова і його картини "Офісна любов-2" (53,6 тис. дол.) та "Зайчик" (41 тис дол.). А ще подейкують, що автор продав своє полотно "Кого боїться Хьорст" за 100 тис. дол. невідомому українському колекціонеру. Взагалі, фахівці кажуть, що його роботи зараз користуються неабиякою популярністю, і не тільки за кордоном, а й в Україні.
 


Олександр Гнилицький теж зайняв своє місце серед перспективних українських митців. У 2009 році на Лондонському аукціоні він отримав 41 тис дол. за свою картину "Небо. Олегівська".
 


До переліку дорогих сучасних українських художників також можна додати імена Арсена Савадова ("Кримське кладовище", 16,4 тис дол.), Максима Мамсікова ("Морський бій", 35 тис дол.), Олега Голосія ("6 слонів", 35 тис. грн.) та Оксани Мась ("DRIVE 9", 55,2 тис. дол.).
 


Ось так, Україна теж має таланти і дуже навіть перспективні. Шкода лише, що переважно визнання вони здобувають за кордоном, а не на батьківщині. Хоча й це вже неабиякий результат. Нам залишається сподіватися, що українські художники зможуть вивести українське мистецтво на якісно новий рівень і зроблять Україну великою частиною світового арт-ринку.

Все це наштовхує на думку, що нашим художникам є куди рости, адже в українських картин безумовно є конкуренти і досить серйозні. Після невеличкого дослідження виявилось, що протягом останніх 10 років у світі було продано щонайменше 10 картин за астрономічні суми.

Найдорожчим на сьогодні полотном є "Гравці у карти" Поля Сезанна. У 2012 році її купила влада Катару (країна на Середньому Сході) за рекордні 250 млн. дол. Кажуть, що королівська родина зробила цю покупку через бажання перетворити свою країну у світовий культурний центр.
 


Друге місце посіла картина Джексона Поллока під назвою "№ 5", яку продали у 2006 році на аукціоні Sotheby’s за 140 млн. дол. Взагалі, він був улюбленцем Америки у 40-50-х роках минулого століття, тому після його смерті всі картини художника (навіть не дописані) розкупили миттєво (цікавий стиль абстракціонізм: закінчене полотно чи ні, відомо тільки одній людині – автору :) ).
 


Загадана вище картина Поллока перевершила за ціною "Жінку ІІІ", написану його другом Віллемом де Кунінгом. У 2006 році її продали за 138,5 млн. дол. Цікавий факт: досить довго картина перебувала у Тегеранському музеї сучасного мистецтва, але після Ісламської революції її вивезли з країни (напевно, вона була занадто відвертою для мусульманських традицій).
 


Наступним у рейтингу стоїть Густав Клімт зі своїм "Портретом Аделі Блох-Бауер І", яку у 2006 році вдалось продати за 135 млн. дол. Її називають "Золота Адель" або "Австрійська Мона Ліза". Цього ж року "Портрет Аделі Блох-Бауер ІІ" було подано за дещо меншу суму – 87 млн. дол. Варто відзначити, що це єдина модель, яку художник зобразив на своїх полотнах двічі.
 


На п’ятому місці знаходиться відома картина Едварда Мунка "Крик". у 2012 році на аукціоні Sotheby’s її придбали за 119,9 млн. дол. – рекордна сума для відкритих аукціонних торгів. Це четвертий варіант картини і єдиний, який належить приватній особі.
 


Серед інших картин-рекордсменів варто відзначити полотна Пабло Пікассо "Оголена, зелене листя і бюст" (106,5 млн. дол.), "Хлопчик з трубкою" (104,2 млн. дол.), "Дора Маар з кішкою" (95,2 млн. дол.) і "Вісім Елвісів" Енді Уорхола (100 млн. дол.).
 


До речі, в Україні теж є свій рейтинг найдорожчих картин, які знаходяться на її території. На жаль, полотна українських митців до нього поки що не входять. Але це лише означає, що нашим художникам є чого прагнути. Головне, щоб їх не захопила індустрія і мода. Адже так приємно, коли бачиш у картині глибокий зміст, а не просто тенденцію.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Світське життя, секс і гарне тіло: 3 книги, які змінять ваше самосприйняття
Автори цих книжок намагаються завдяки своїм вишуканим, стильним і красивим історіям, втіленим у не менш гарні ті цікаві книжки, додати гармонії і тепла у наше трагічне сьогодення.
Читати більше
Що почитати: 5 книг про дива і дивацтва
Дива, які стаються у цих книжках, мають різний характер. Утім, від економічного дива в Америці минулого до пригод у книжці сучасної української авторки – не така вже велика відстань. Оскільки захоплюючий сюжет і бажання прочитати історію до кінця – ось основні критерії, за якими можна оцінювати будь-яке диво в сучасній літературі.
Читати більше