Теплі мамині казки - діткам на дрімки

Що роблять дбайливі матусі, коли їхня дитина капризує й не бажає засинати? Звичайно ж, співають колискову. І в кожної мами вона своя, особлива. Але іноді маля скимлить: "Не хочу цю! Заспівай іншу!" Що робити? Звичайно, згадати іншу...

Та ж іноді буває: заклопотана мати, а тим паче, батько, не в змозі пригадати щось нове. І тут їм допоможе книга, котра вийшла друком у видавництві "Склянка часу" (Канів, 2012). Це – "Теплі мамині казки" київської поетки та письменниці Тетяни Череп-Пероганич.

Всупереч назві, всі віршики-колискові – зимової тематики. Тільки не треба думати, що вони – холодні, крижані. Навпаки, вони теплі, лагідні, м'які. І дуже-дуже добрі. Одразу здогадуєшся, що пані Тетяна – матуся маленької дитини, яка, мабуть, і стала першим слухачем цих чарівних ніжних пісеньок.

Вірші присвячені дівчаткам, але мами хлопчиків можуть залюбки змінювати ім'я дитини – і малюк вважатиме, що вірш присвячується саме йому.

Насправді, якщо у батьків є певний час для спілкування з дитиною, можна не тільки співати, але й читати книгу, роздивляючись разом прекрасні ілюстрації. Бо ж малюнки такі заспокійливі, що не тільки синок чи донечка можуть заснути щасливими та заспокоєними, але й котрийсь із тат. :)

Ходить сторінками книги дбайливий котик, присипляє малечу, запрошує читачів до свого фантастичного, яскравого світу.

Там навіть сніг, що падає з небес та встеляє землю пухнастим простирадлом, здається теплим. А виразно змальовані картини зими сприяють розвитку образного мислення.

Чарівні ілюстрації Оксани Грек сповнені любов'ю до рідної землі, її традицій. Корінням своїм вони сягають народної творчості: чисті, мудрі й з гумором.

Казкові персонажі художниці мешкають не в якомусь "тридесятому царстві". Вони існують поруч, тільки оком кинь. Трішечки фантазії – і герої оживуть і зійдуть зі сторінок до своїх читачів.

Тож прегарний у жіночок вийшов тандем – і книга від цього заграла, стала цінним надбанням і для книговидавця, і для покупця.

Уважний читач одразу помітить, що у першій частині заголовку використано назву книги. А що ж із другою частиною? А те ж саме. Друга частина – назва ще однієї книги, що вийшла друком, але вже у дніпропетровському видавництві "Журфонд". Письменниця, літературний критик і психолог Ольга Рєпіна зробила новорічний подарунок дітям з особливими потребами – вихованцям інтернатних закладів – подарувала їм збірник казок "Діткам на дрімки".

Назва й оформлення обкладинки співпадають – сипле з Місяця на маленького сонька зіроньки казкова дівчинка, яка є Доброю Душею книги. Молода художниця Олена Капшукова робила всі малюнки у техніці пастелі.І які ж вони симпатичні та кумедні, побачені нею герої! І дівчинка з камінцем щастя – Курячим богом, і горобці в малині, і старий синій чайник, і маленьке оленятко, і чорно-біле кошеня. І, хоча читач бачить в ілюстраціях тільки окремі епізоди тексту, в нього не залишається жодного сумніву, що синій чайник − вірний друг своєї господарки; маленьке оленятко зрозуміло, що таке друг, а кошеня, плямисту спинку якого бачить на картинці читач, вміє прегарно муркотіти й заспокоювати свого хазяїна чи хазяйку.

Кожна з казок присвячена якомусь почуттю – добру, чуйності, дбайливості, уважності, вмінню за непрезентабельною зовнішністю побачити ніжне серце та велику душу. Побачити, що в цьому світі є й інші: люди, тварини, речі, які потребують нашої допомоги та співчуття.

Тут хочеться нагадати батькам, що при читанні з дитиною особливо важливими моментами є рефлексія та обговорення прочитаного. Це надає можливість за допомогою батька чи мами − дорослих, яким малюк довіряє, пізнати світ.

Якось пані Ольга розповіла мені таку історію зі свого психологічного досвіду. У реабілітаційному центрі для дітей з асоціальних сімей на презентації своєї нової книги письменниця запитала: "Кому з вас батьки читали або читають книги?" Із тридцяти присутніх дітей руки підняли лише двоє. Ось відсоток добра, ласки та любові, який отримують /отримали в реальному житті діти від своїх батьків-алкоголіків. І це не дивно, оскільки спільне проведення часу, сімейне читання − показник згуртованості сім'ї та позитивного стилю життя і виховання, прийнятого батьками "на озброєння".

Але чому, запитаєте ви, шановні друзі, в одній рецензії автор вирішила поєднати два різні жанри – поезію і прозу, вірші й казки?

Відповідь не забариться: тому, що обидві книги несуть в собі величезний позитивний заряд. Обидві книги – неймовірно чистий промінь, що осяє життя дитини, заколисує й несе вперед, у щасливе майбутнє. І воно очікує на кожну маленьку людину, бо і Тетяна Череп-Пероганич, й Ольга Рєпіна як справжні майстрині, прекрасно володіють словом, владним і лікувати, і зцілювати, і навіть налаштовувати на мирне і щасливе дорослішання.

До речі, обидві книги розраховані на наймолодшого читача, бо тексти в авторок легкі, гарно запам'ятовуються. А завдяки прекрасним ілюстраціям можна обговорити з дитиною поведінку героїв казок і віршів, навчити розрізняти кольори, завчити назви предметів, істот і явищ природи.

Поєднує книжечки й оформлення. Хочеться відзначити обох художниць: Оксану Грек з Ніжина та Олену Капшукову з Дніпропетровська. Дівчата вдало (на мій погляд) вникнули в суть текстів і створили до кожного віршика або історії дуже образні й, головне, − реалістичні ілюстрації. Адже зараз так багато настільки сюреалістично оформлених книг для дітей, що і в дорослого читача голова обертом йде. А діти вимагають коректного занурення в реальний світ, світ маминої й татової доброти, не спаплюжених уявою дорослого ілюстратора, відвертої майстерності у роботі художника як транслятора художніх образів письменника чи поета, які творять для дітей.

Тому привчайте свою дорогу та любу малечу до книг, читайте їм казки, вірші, оповідання; розглядайте, пояснюйте, коментуйте кожен малюнок, плекайте за допомогою читання допитливий розум, чутливе серце і добрі руки, які захочуть взяти книгу і подарувати її своїм дітям.

А ще – книги стануть ліпшими друзями ваших синів, доньок та онуків. Звичайно, якщо ви, шановні, про це подбаєте.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 занедбаних місць на планеті, від яких стає моторошно
У світі багато занедбаних місць, і кожне з них має свою історію. Якісь місця вселяють страх, якісь – почуття захоплення. У статті ми зібрали для вас наймоторошніші місця на Землі, від яких перехоплює подих.
Читати більше
XVII СТ. : ПОЛОНІЗАЦІЯ, ВІДРОДЖЕННЯ, ПОЧАТОК РУСИФІКАЦІЇ
Особлива важливість цієї епохи для долі українства та його питомої мови не підлягає жодним сумнівам, хоча в різні її періоди в різних куточках української ойкумени відбувалися відмінні навзаєм, не раз "протилежні за знаком" процеси.
Читати більше
Як слов'янки прикраси носили
Яскравим та виразним наповненням до українського народного одягу виступали прикраси. Вони виконували захисну функцію амулетів, талісманів, оберегів, які супроводжували людей упродовж життя. Основним призначенням ювелірних виробів було доповнення до костюма. Звідси і їхня художня виразність, багатство форм і технічних прийомів, які збереглися і зараз.
Читати більше