Талановиті діти України

За даними сайту ukrinform.ua

Не існує безталанних дітей, - такої думки дотримуються відомі педагоги й філософи усіх часів і народів. "У кожній людині є сонце, тільки дайте йому світити", - вважав Сократ.

У світі з обдарованими дітьми займаються системно й цілеспрямовано, плекають їхні таланти. Чи відомо вам, що уже майже 40 років діє Всесвітня Рада для Обдарованих і Талановитих Дітей (WCGTC). Перша її Світова конференція відбулася в Лондоні у 1975 році, на ній зібралося понад п'ятсот учасників із п'ятдесяти трьох держав світу. Саме на цій конференції й було запропоновано створити організацію, що постійно опікувалася б розвитком обдарованої молоді в усьому світі. А вже у 1977 році на другій Світовій конференції у Сан-Франциско (США) і була створена Всесвітня Рада для Обдарованих і Талановитих Дітей, штаб якої нині розміщений у місті Вінніпег (Канада). У нас діє всеукраїнська громадська організація - Союз обдарованої молоді, - яка у 2007-му була прийнята до Всесвітньої Ради.

Але що ми знаємо про талановитих українських дітей? Їхні імена чуємо лише тоді, коли ЗМІ повідомляють про черговий рекорд або досягнення. До вашої уваги - 5 історій про юні обдарування України.

Фото: Павло Багмут, Укрінформ

1. Віталій Нечаєв - наймолодший лауреат міжнародної премії імені Джузеппе Шіакка

Житель Звенигородки Черкаської області Віталій Нечаєв став наймолодшою в усьому світі дитиною, яка удостоїлася титулу абсолютного переможця XII Міжнародної премії імені Джузеппе Шіакка.

Премію за надприродний талант до навчання і феноменальну пам'ять дев'ятирічному хлопчикові вручили в 2013 році в Папському Урбаніанському університеті Ватикану.

Премія Джузеппе Шіакка була заснована у 2001 році, аби привернути увагу громадськості до видатних особистостей і для збору коштів на благодійність. У церемонії нагородження взяли участь близько 300 осіб: відомі кіноактори, представники італійської аристократії, високопоставлені чини армії та флоту, посли різних країн і представники духовенства.

На той час Віталік Нечаєв знав напам'ять Шевченкового "Кобзаря" і біографії всіх українських гетьманів, а настільними книгами для нього були енциклопедії.

Зараз Віталію 12 років, він учиться в 7 класі спеціалізованої школи №3 з поглибленим вивченням іноземних мов.

За словами заступника директора з навчально-виховної роботи Сергія Калюжного, інтереси їхнього учня не обмежуються тільки спецдисциплінами. Одним із улюблених предметів хлопчика залишається історія - він навіть пише свій підручник з історії України. Віталій небайдужий до літератури, географії, недавно став переможцем районної олімпіади з фізики.

"На обласну не поїхав, оскільки напередодні референдуму в Нідерландах, де вирішувалося "українське" питання, Віталік разом з іншими талановитими дітьми був делегований до Голландії, щоб розповісти там про Україну", - каже Калюжний.

При цьому хлопчик залишається не "книжковим хробаком", а живою дитиною, активно займається спортом, спілкується з дітьми.

Віталія виховує мати - Ольга.

Фото: В'ячеслав Мадієвський, Укрінформ.

2. Шестирічний харків'янин Лев Бондаренко - двічі рекордсмен національної Книги Рекордів

Харків'янин Лев Бондаренко, 6 років, двічі рекордсмен Національної книги рекордів: у лютому 2016 року у конкурсі "Диво-дитина" перерахував 310 наукових назв живих істот і розповів про особливості їхньої поведінки. Рекорд досягнутий за 20 хвилин: хлопчик поспішав на екскурсію в океанаріум.

У 2015 році п'ятирічний Левко став "Чудо-дитиною", яка читає зі швидкістю 145 слів за хвилину, освоїв понад 200 енциклопедій, говорить українською, російською та англійською (з мамою) мовами, зараз хлопчик вивчає французьку, іспанську та японську. Мріє стати вченим - зоологом або хіміком, як Дмитро Менделєєв, полетіти в космос у якості репортера і розповісти світові про побачене.

За словами його матері Ольги Звянцевої, до двох років Лев не розмовляв, читати почав з 2,7 років: "У нього класне почуття гумору, з ним реально смішно. Було йому три рочки, він читав книжку про будову машини. Я проходила повз нього, а він каже: "Кішечко моя, ти хоч це знаєш?" Ольга вважає себе асистентом сина: "Народити дитину - не питання, питання в тому, щоб її ростити і розвивати". Ольга порівнює будь-яку дитину з супер-автомобілем, для водіння якого треба мати права.

Лев Бондаренко вчиться в першому класі приватної школи, де працюють і університетські викладачі. Зараз вирішується питання про те, чи дозволять йому скласти екстерном іспити за початкову школу.

Фото: Олександр Лапін, Укрінформ.

3. Вінничанин Вітя Матвіїшен - один із найталановитіших юних шахістів України

Неодноразовий переможець національних змагань, свої "найсвіжіші" здобутки він завоював напровесні цього року, - у Вінниці відбулись два Чемпіонати України з шахів, у вікових категоріях до 14 та до 16 років. Змагання за шахівницями велись у трьох категоріях - класичні шахи, швидкі та бліц. Два чемпіонати - шість медалей: чотири золота і два срібла!

Він не тільки виборов звання майстра спорту з шахів в Україні, але після перемоги на Чемпіонаті Європи серед гравців до 12 років (2012 рік) став ще й майстром ФІДЕ. Загалом, на першості Європи з шахів Вітя у своїй віковій категорії тріумфував двічі, причому, два роки поспіль.

Мама юного чемпіона Тетяна Іванівна розповідає, що Вітя дуже цілеспрямований - грає у шахи з семи років. Спочатку шукав себе,- займався танцями, айкідо, але його хист до шахів виявився найсильнішим. Відтак, вони стали основою його життя. Без них він наразі себе не мислить. Щодня віддає шахівниці від трьох годин, а під час зборів проводить за дошкою часом і до семи годин на день.

Часом хлопчикові доводиться брати участь у двох-трьох змаганнях на місяць, а це, щонайменше, по 7-9 днів кожне. Отож, перейшов на індивідуальну форму навчання. Але це не заважає йому радувати батьків і вчителів гарними оцінками - восьмикласник здає усі шкільні предмети на відмінно.

Турніри, збори, тренування - шахи забирають чимало часу, але, як усі однолітки, Вітя любить комп'ютерні ігри, а нещодавно захопився ще й великим тенісом.

- Чи стануть шахи справою усього його життя? Це вирішувати самому Віті, - каже Тетяна Іванівна. - Саме зараз у нього перехідний вік, формуються вподобання і життєві плани. Загалом, як і всі батьки, хвилюємось, адже скоро вже й старші класи, збільшуватиметься навантаження. Тому доведеться обирати, на чому зосередитись, - на навчанні, чи на шахах. Потенціал у нього великий, є і злети, і спади. Ми стараємось, щоб він реалізував себе якнайповніше. Тому Вітя займається не тільки зі своїм тренером Миколою Боднарем, а ще й за кожної можливості, скажімо, на зборах, вчиться у наших іменитих тренерів Олександра Сулипи (тренує національну чоловічу збірну) та Адріана Михальчишина (наставник турецької жіночої).

Вітя набуває досвіду на національних та міжнародних змаганнях, - випробовував себе на Чемпіонаті світу в ОАЕ. На початку червня відстоював спортивну честь Вінниччини на Чемпіонаті України серед клубних команд у Чорноморську (колишній Іллічівськ). Отож, цілком можливо, що його ім'я незабаром стане одним із найзначніших у світових шахах.

Фото: Сергій Гудак, Укрінформ.

4. П'ятнадцятирічний Марк Дробніч з Ужгорода придумав серію роботів

Зі своїми розумними машинами ELFі, які керуються голосом, хлопець не раз завойовував перші місця на світових наукових конкурсах. Востаннє про Марка як про юну зірку-винахідника говорив увесь світ 2 роки тому, коли він потрапив до фіналу Google Science Fair, престижного наукового конкурсу для молоді. Його проект, який називався "Шкільний презентаційний мікроскоп з дистанційним управлінням", увійшов до числа робіт 15-ти фіналістів, які відібрало журі Google в ході конкурсу. Мікроскоп для Google Science Fair хлопець зібрав самостійно, використовуючи запчастини конструктора LEGO.

Після того разом із компанією LEGO Марк об'їздив світ, побував на різних тематичних семінарах, зокрема в Америці та Арабських Еміратах.

Усі свої роботи Марк створює на основі конструктора LEGO. Докуповує для них плати та інші комплектуючі - навіть у Китаї.

Зараз хлопець працює над розробкою відеоуроків, які незабаром викладатиме для загального доступу в Інтернет - аби за його інструкціями інші діти теж могли створювати своїх роботів.

- Треба розвивати українські технології, багато дітей в Україні з радістю би цим займалися, але самому важко, коли будуть такі відеопосібники, кожен школяр за інструкцією зможе зібрати свого робота, а потім його вдосконалювати, як завгодно, - каже Марк.

Хлопець переймається і тим, щоби таке хобі зробити доступнішим для своїх однолітків.

- Базова ціна робота близько $100, а я хочу підібрати комплектуючі так, аби в результаті він коштував $30-40, і будь-хто зміг зробити свого робота, - каже ужгородський винахідник.

Зараз хлопець закінчив 10 клас гімназії, з нетерпінням чекає канікул. Адже крім спочинку від занять буде більше часу для улюбленої справи - конструювання та програмування. Цікаво, що допомагає у цьому Маркові його батько-програміст.

Мама Марка, пані Мирослава, каже, що хлопець не любить, коли його називають "маленьким генієм". Хоча у школі він відома особистість.

- У нього чимало інших уподобань, Марк має багато друзів, ходять разом у спортзал і басейн, добре грає на саксофоні - навіть у музичних конкурсах вигравав. Одним словом, не сидить увесь день за комп'ютером, - каже жінка. - Його успіхи - це результат таланту та наполегливості. Марк невпинний у самовдосконаленні. Навіть якщо він створить нового робота до своєї колекції, через тиждень почне його перепрограмовувати, щось переробляти, введе додаткові функції та напише нові програми…

Фото: galinfo.com.ua

5. Одинадцятирічного лвів'янина визнали найкращим на міжнародному конкурсі скрипалів

Богдан Луц здобув гран-прі на міжнародному музичному конкурсі "Таланти для Європи" у Словаччині.

"Як стало відомо, що Богданчик здобув перше місце у своїй категорії, - від радості не знала, куди дітись. А коли повідомили, що він здобув гран-прі конкурсу, не могла стримати сліз, плакала всю ніч", - каже Тереза Луц, мати Богдана.

Конкурс скрипалів "Таланти для Європи" тривав із 27 квітня до 1 травня у словацькому місті Дольний Кубін. У ньому взяли участь музиканти з різних європейських країн, зокрема Польщі, Словенії, Великобританії, Австрії, Чехії. Учасників поділили на 4 категорії. Богдан Луц потрапив до другої - діти від 10 до 13 років. Крім нього в цій групі було ще 24 учасники.

Мати Богдана - Тереза Луц пригадує, як тепло зустрічали учасника з України конкурсанти з інших країн:

"Під час виступу обов'язково слід було одягнутися у білу сорочку і чорні штани. Такий дрес-код. Проте відразу після виступу Богдан перевдягнувся у вишиванку, і нагороду приймав уже в ній. Досі не можу забути, з яким захватом іноземці говорили про українську народну сорочку. Тоді я відчула, що дійсно пишаюся Україною".

Після повернення до Львова на Богдана чекає підготовка до концерту з симфонічним оркестром у Словаччині, який відбудеться в листопаді. Участь у концерті оплачують організатори. Туди львів'янина запросили після його перемоги в конкурсі.

Зараз Богдан Луц навчається у Львівській середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті імені Соломії Крушельницької у класі викладача Марії Футорської-Гереги.

Хлопець щодня займається на скрипці не менше трьох годин. Готується до поїздки у Словаччину та до майстер-класів від швейцарських скрипалів, які вони проведуть у школі, де навчається Богдан.

Богдан уже брав участь у музичному конкурсі "Таланти для Європи". У травні 2014 року скрипаль здобув там другу премію. Крім цих, за плечима у юного скрипаля ще кілька нагород. Зокрема, у листопаді 2015 року львів'янин здобув перемогу на третьому Міжнародному конкурсі скрипалів "Буду віртуозом"у Кракові. У травні 2015- го став лауреатом другої премії 57-го Міжнародного конкурсу ім. Коціана в Усті над Орліце в Чехії. А в червні того ж року - володарем гран-прі одинадцятого Всеукраїнського конкурсу "Класичний Меридіан" у Києві.

Ольга Коростельова, Світлана Лігостаєва, Антоніна Мніх, Тетяна Когутич, Галина Дашкевич, Черкаси-Харків-Вінниця-Ужгород-Львів.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com