Таємничі підземелля г. Гарай (м. Жовква)

11 жовтня 2017
MartaOnyskiv
Коли легенди оживають: на г. Гарай у Жовкві було виявлено засипані підземелля. Про них відомо багато легенд і переказів, деякі з них таки правдиві, тоді як інші – просто вигадка.

Ця гора має всього 362 м над рівнем моря, зараз це місце відпочинку жителів міста, з якого відкривається мальовнича панорама Жовкви.

За легендою назву горі дав сам Ян ІІІ Собєський. Король вийшов на неї, подивився на краєвид і сказав: "Ha raj!". Переказ красивий, проте назва існувала ще до Собєського: про ліси Гараю є відомості у ХVІ ст. А виявлені тут археологічні знахідки взагалі датуються епохою неоліту (V-ІІІ тис. до н.е.).

В 70-х рр. ХVІІ ст. тут розміщувався літній мисливський палацик Яна ІІІ Собєського. Побудували його у формі круглої вежі, що мала 12 м у діаметрі. Вежа була чотрьохповерхова. Звідси відкривалась прекрасна панорама жовківських володінь короля. У плацику король часто вечеряв з близькими й довіреними особами.
Палацик належно утримувався й за дітей Яна ІІІ. Пізніше він належав Радзивіллам, які й відреставрували його у середині ХVІІІ ст. Це був останній ремонт палацу на г. Гарай.

Уже в другій половині ХІХ ст. плацику на горі не було. Збереглась тільки модринова алея, яка з 1919 року була віднесена до пам’ятки природи Розточчя.
 
Засипаний вхід у підземелля

Проте, нещодавно на г. Гарай були виявлені засипані підземелля. Зразу ж почали згадуватись легенди про те, що до гори був прокладений підземний тунель, який мав відгалуження на чотири боки. Одне вело до Львова, було найбільшим, тут можна було проїхати риссю на коні. Говорили, що у цьому тунелі були й місця для водопою коней. Інше відгалуження вело до Крехівського монастиря, ще одне – до Жовківського замку, й останнє – до потаємного виходу в лісі на схилі гори.Насправді ж ці підземелля є нічим іншим як пивницями. Тут головно зберігали бочки з вином, пивом, водою. Виконували пивниці й роль сучасного холодильника.

Збудовані вони у 80-х рр. ХVІІ ст. біля мисливського плацику. Мали форму хреста, висоту 2 метри і 20-50 м довжини. Зліва у пивницях була криниця. Кажуть, що дружина Яна ІІІ Марисенька казала своїм дітям (їх у королівській сім’ї було аж чотирнадцять!), що коли будуть неслухняні, то втопить їх у криниці під Гараєм. Справа у пивницях знаходився комин. Це була шахта, через яку до палацу кошиками спускали випивку у пляшках.

Пивниці активно використовувались ще на початку ХVІІІ ст., коли Жовквою володів син Яна ІІІ Констянтин, відомий своєю любов’ю до гучних святкувань.

Зараз схиляються до думки, що пивниці виникли на місці пустки у горі. Раніше тут були поклади каменю, які використовували в будівництві. За Яна ІІІ утворені пустки обклали цеглою й ті стали королівськими пивницями.

Уже в першій половині ХІХ ст. пивниці не використовувались. Вони були засипані в радянський період. Зараз на горі можна знайти тільки окремі отвори, зроблені шукачами цікавенького. Всередині отворів таки зберігаються обкладені цеглою підземелля пивниць.

Музейники Жовкви підтримують ідею створення тут музею "Королівський винний льох" і, відповідно, розкопки й реставрацію засипаних пивниць. 

Фото: diaz.myzhovkva.com
Від: dij.com.ua

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше