Тадей Рильський

Якось дивно повторюється історія. Був час, коли після заборони української мови царем, у Києві об’єдналася справжня українська еліта. Двадцять гонорових інтелектуалів утворили таємну організацію Київська Стара Громада. Її члени поклялися діяти для України щодня: віддавали десять відсотків прибутку на українські справи. Які саме справи? А ті, які не можна було афішувати, за які можна було й у Сибіряку загриміти. От кілька з них:

– придбали землю на Чернечій горі поблизу Канева (на ім’я громадівця К.Гамалії) й опікувалися могилою поета;
– у родини Т.Шевченка викупили права на видання творів поета. Українське видавництво очолював М. Драгоманов, готував рукописи Хведір Вовк (кавалер Ордена Почесного легіону). 10 березня 1878 року в Женеві випустили кишенькове видання "Кобзаря" накладом всього 1000 примірників, основою якого стали тексти французького видання;
– громада надавала матеріальну допомогу родичам Кобзаря – Фотію Красицькому, Федору, Маркіяну та Левку Шевченкам.

Члени Старої Громади вдома спілкувалися винятково українською, виховали власних дітей гідними українцями. У громадівців був звичай. Якщо хтось із них помирав, дітей-сиріт брали у свою родину побратими. Певно, Ви пам’ятаєте, що малого Максима Рильського, Михайла Старицького забрали до себе на виховання родини громадівців (Володимира Антоновича, Миколи Лисенка та Олександра Русова).

І сьогодні, коли політичні мародери корчать із себе еліту, згадую справи членів Старої Громади й вириваються слова Станіславського…

Дід Максима Тадейовича – Розеслав Рильський (Розеслав-Карл-Теодор-Ян Теодорович Рильський), один із найбагатших поляків, повітовий маршалок (предводитель дворянства), який взяв активну участь у повстанні 1863 року; за що його величезні багатства приватизувала імперія. Бабуня Максима – красуня княгиня Дарина Трубецька. Держави України не було, слово "Україна" було забороненим, коли народився Тадеуш-Томаш-Збіґнєв Розеславович (Таде́й Розеславович) Рильський. Девізом життя пана Тадея були слова: "Ми не можемо лишатись колоністами, якщо хочемо бути корисними народові".
 
Студентом Київського університету Т.Рильський потоваришував із В.Антоновичем, П. Чубинським. Вони вийшли з польського студентського земляцтва й утворили гурт хлопоманів: вивчали історію України, записували фольклор. Кожного літа ходили пішки Україною: учили дітей грамоті, дорослим допомагали укладати папери до суду, інших органів. Став активним членом підпільної київської Старої громади.

Таде́й Розеславович – католик, який ніс на своїх плечах труну Тараса Шевченка.

Батько Т.Рильського виділив синові третину спадку відразу по закінченні ним університету. Більшу частину життя провів у родовому маєтку в с. Романівка. Там Тадей Рильський власним коштом збудував та утримував церковно-приходську школу, в якій були кабінети фізики та хімії, де сам учителював. Зимовими вечорами у школі вчили писемності дорослих.Юний Тадей Розеславович одружився зі своєю троюрідною тіткою Людгардою з роду Рильських, онучкою Антонія та правнучкою Шимона Рильських. Дітей у них не було, дружина передчасно померла.

37-річний удівець закохався у неписьменну селянську дівчину Меланію Чуприну і 1878 р. одружився з нею. Її предків звільнив із кріпацтва ще Теодор Рильський, дід Тадея Розеславовича. З поліцейського доносу: "Рыльский 8 февраля 1880 года женился на дочери крестьянина, причем был выполнен в точности весь свадебный обряд, бывающий у крестьян". Діти, народжені Меланією, без урахування позиції батьків, мусили бути православними, бо такими були вимоги чинного тоді законодавства Російської імперії до народжених у двообрядових родинах. Саме тому й Максим був хрещений за православним обрядом.

Пізніше Максим Рильський написав: "Гордість наповнює серце при думці, що я син того Тадея". Іван Франко вважав Тадея Рильського одним "із ліпших знавців українського народного життя".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Звички, що забирають енергію і впевненість у собі
У 2017 році вийшла книга «Тепер!» від Еріка Бертрана Ларссена, автора бестселерів «На межі» і «Без жалю до себе». На цей раз норвезький тренер пропонує читачам зосередитися на своєму емоційному стані і навчитися жити тут і зараз.
Читати більше
10 незнайомців усередині нашої особистості
Уявіть собі ситуацію: ви в парку, і хтось кидає вам фрісбі. Ви запускаєте його назад. Вам кидають його ще кілька разів. Потім вас починають ігнорувати, гра триває без вас. Вас виключили. Вас це зачіпає, хоча це була звичайна гра з незнайомими людьми. Чому?
Читати більше