Син Аполлона

О, як тоді гомоніла Одеса! Уявіть собі: 32-річний Аполлон Скальковський був відверто закоханий у 15-річну інститутку Софію Живкович (1825-1877), дочку сербського емігранта полковника Степана Живковича (1780-1831); матір’ю якої була Єлизавета Тодорович, родичка письменника Вука Караджича, яка допомагала йому у збиранні сербських народних пісень. Мало того! Аполлон і Софія одружилися і десяток неординарних діточок їм народилося. І серед цього букету екзотів яскравою квіткою був Костянтин Аполлонович Скальковський (*1843).
 
uahistory.com
 
Юний одесит отримав середню освіту в шляхетному пансіоні при Рішельєвському ліцеї, а вищу — в Інституті корпусу гірничих інженерів. Блискучий інтелектуал здійснив кар’єрний злет, був директором Гірничого департаменту, таємним радником, власником Катеринославського гірничопромислового товариства. Син історика читав у Петербурзькому гірничому інституті курс гірничозаводської статистики, разом із політичною економією. На честь Костянтина Скальковського чеканили ювілейні медалі; його ім’ям називали шахти в Донбасі та ванни на Кавказьких мінеральних водах.

Костянтин Скальковський об’їздив увесь світ і створив немало тревелогів. Написав же більше 30 книг. Історик гірничої справи, був істориком хореографії. Зробити унікальну кар’єру, стати визнаним публіцистом допомогла праця над собою. Він жив за незламним розпорядком: сон, літературна праця, обід, служба в департаменті, розваги… Кожну хвилину він використовував для якоїсь справи (наприклад, за одно- або двохвилинну паузу між прийомом відвідувачів встигав написати кілька рядків нової статті; під час своїх численних подорожей не гаяв часу, в каюті чи купе пишучи книжки або читаючи серйозні твори.

Але Скальковський не відмовляв собі у задоволеннях: полюбляв смачну їжу, обідав у дорогих ресторанах, майже щовечора відвідував театр або заміські розважальні заклади, після відставки значну частину часу мешкав у Парижі (але міг за кілька місяців абсолютно точно пообіцяти знайомим, якого числа з’явиться в Петербурзі і ніколи не відхилявся ні на день).

Його дід, батько мали гарні родини, по десятку дітей, а Костянтин Аполлонович був пристрасним шанувальником жінок (особливо балерин), але принциповим супротивником шлюбу й розмноження.
Він обожнював збирати цитати сучасників, наприклад: "Закони пишуться для підлеглих, а не для начальників" (Граф А. Х. Бенкендорф).

У 1904 р. в Росії побачила світ його книга "Мнения русских о самих себе", у якій автор подав висловлювання про негативні риси російського менталітету імператорів, філософів, літераторів, релігійних діячів; прислів’я, приказки, фрагменти з творів художньої літератури про традиції, звичаї, особливості життя росіян.
 
ursa-tm.ru
 
У 1906 р. Костянтин Аполлонович Скальковський написав мемуари "Спогади молодості", які містять тонкі культурологічні спостереження.

Про нього не тільки говорили, але й писали, що він перший у світі хабарник. Популярний анекдот тих часів:

"Директору Гірського департаменту Скальковському запропонували хабар за затвердження статуту акціонерного товариства:
– Десять тисяч, і нічого не вийде з Вашого кабінету.
– Давайте двадцять, і можете базікати про це на кожному розі", – відповідав сановник."

19 травня 1906 року пішов у кращий світ 63-річний Костянтин Аполлонович Скальковський, театрознавець; син відомого історика.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше