Сядуть не всі, або жартома про серйозне: Обговорюючи сутність пробації як прогресивного інституту роботи з правопорушниками

16 лютого 2023
Akme-Ukraine

Безпечне суспільство. Про це мріють і пересічні громадяни, і вищі посадові особи; і малі,і старі; і фахівці системи роботи з правопорушниками, і ті, хто немає жодного відношення до органів правопорядку. Іншими словами, знайти людину, яка не переймається питаннями безпечного суспільства, неможливо. Або, принаймні дуже складно. Тому робота Міжнародної конференції "Пробація - новий імпульс реформи" привернула увагу громадськості, бо активні українці (а такими є наразі всі громадяни України) розуміють,що необхідно збільшити свій внесок у створенні безпечного суспільства через сприяння розвитку пробації в Україні. 

"Сядуть не всі". Це про те, що не всіх правопорушників треба ізолювати від суспільства. Саме так висловився Деніс Малюська, коли переформульовував назву конференції для більшого розуміння пересічними громадянами сутність реформи. І цей доречний жарт задав тон наступним виступам і дискусіям в залі та обговоренням в кулуарах: трохи жартів, аби підкреслити складність, грунтовність і значущість порушених змін, глибину і фундаментальність запровадження іншої практики, сприйняття якої суспільством є неоднозначним.

Варто перелічити, принаймні, деяких  спікерів конференції, аби підкреслити рівень поставлених завдань та важливість звітування за іх вирішення. Отож, серед спікерів:

  • Денис Малюська, Міністр юстиції України;
  • Олена Висоцька, заступник Міністра юстиції України;
  • Олександр Банчук, заступник Міністра України;
  • Сергій Орлов, заступник Міністра України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації;
  • Валерія Коломієць, заступник Міністра України з питань європейської інтеграції;
  • Олег Янчук, директор Державної установи «Центр пробації».

Довідково: Аби краще розуміти, що таке пробація, можна подивитись перший анімаційний ролик про переваги пробації «Як Жека не потрапив за ґрати» та розглянути інфографіку.

https://m.facebook.com/watch/?v=307069233737132&paipv=0&eav=Afb0qNZeyTzdt-5n7aZ1CNo_Mw2bt068zJAll4eNlV9DukgivaflxpJtRuBkotsraR4&_rdr

Інформація з: https://www.probation.gov.ua/?page_id=3243#1553181345582-ace39470-8d71

Як все починалося?

Перший відкритий форум на тему: «Пробація – безпечніше суспільство» був присвячений .налагодженню громадського діалогу щодо запровадження практики пробації як ефективної системи протидії повторним кримінальним злочинам. Різні позиції щодо можливих шляхів створення  безпечного суспільства, яке прагне жити без злочинів, робота над впровадженням Реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, включення 61 органу пробації у 17 областях України до регіональних цільових програм, співробітництво з експертами проєкту ЄС «Право-Justice», які розробили кадрову стратегію, професійні стандарти, систему інспектування та оцінку ризиків скоєння повторних злочинів - все це було в центрі уваги роботи форуму та сприяло тому, що за перші пять років впровадження пробації через органи пробації пройшли понад 300 тис. засуджених, адміністративні стягнення застосували до 81,7 тис. правопорушників. 98% правопорушників не вчиняють повторних злочинів під час перебування на пробації.

Що зроблено?

За вісім років пробація пройшла довгий, складний, але, як вже зрозуміло всім стейхолдерам, Стратегічне планування розвитку національної системи пробації, коли обговорювалися персперктиви переходу від модельних офісів до модельної пробації та відшукували шляхи, котрі будуть сприяти тому, аби забрати з в'язниць тих засуджених, котрі хочуть жити нормально І суспільство готове дати їм такий шанс, а також про оптимізацію витрачання ресурсів на їх утримання, до практики, за якої пробація працює не просто в громаді, але З ГРОМАДОЮ. Це стало можливим, бо подолано першочергові виклики реформування системи, пов'язані, зокрема із: 

  • фінансуванняv та матеріально-технічнbv забезпеченняv;
  • прогалинами в законодавстві;
  • формуванням сталої і позитивної мотивації персоналу, підвищенням його компетентності, зокрема, опануванням  цифрової грамотності;
  • налагодженням взаєморозуміння між органами, дотичними до реалізації пробації;
  • недостатнім вивченням міжнародного досвіду та його експертизи щодо доцільності впровадження в Україні;
  • необхідністю посилення внутрішньої комунікації.

Про результати докладених зусиль красномовно говорять, зокрема, такі цифри:

  • Понад 110 тис. правопорушників у минулому році відбували покарання без позбавлення волі.
  • 76% обвинувачених реалізували своє право на участь у складанні досудової доповіді.
  • 260 тис годин сспільно-корисних робіт відпрацьовано неплатниками аліментів.

Нові орієнтири для зусиль

Серед питань, над вирішенням котрих будуть працювати фахівці з проблем пробації, такі:

- альтернативні види покарання у пропонованих законопроєктах;

- подальший розвиток національної системи пробації, яка забезпечує виконання альтернативних видів покарань;

- аналіз підстав для використання майже 100-річного досвіду функціонування пробації в світі;

- діджиталізація пробації;

- залучення широкого кола стейкхолдерів до реформування системи пробації.

Проте, системостворювальним напрямом докладання зусиль залишається робота, яка сприятиме розумінню тези про те, що пробація - це те, що стосується кожного з нас і саме та сфера, де кожен з нас може зробити суспільство безпечнішим.

Організатори

Автори:

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Допоміжні рідини для манікюру: типи та поради щодо використання
Зовсім нещодавно манікюр вважався звичайним нанесенням лаку, який висихає за декілька хвилин на свіжому повітрі, а сьогодні світ встановлює свої правила і розмежовує різні терміни.
Читати більше