СУРСЬКИЙ КРОМЛЕХ ЧИ УКРАЇНСЬКИЙ СТОУНХЕНДЖ?

1 червня 2021
Griandr Tarnovski

На світанку курганної культури в межах дніпрових порогів жила ямна археологічна культура, яка дала поштовх до створення індоєвропейської спільноти і визначила етногенетичну карту Євразії на наступні тисячі років. Люди ямної культури мали простий побут, простий спосіб життя, але надзвичайно багату уяву та винахідливість. Їх мова, міфи та вірування стали основою, на якій виникали царства, імперії та релігійні вчення. Арїї, як вони себе називали, поширилися по світу, але залишили свій слід в сучасних українцях, українській мові та десятки тисяч могил в землі, яка зараз зветься Україною.

Поховання своїх родичів облаштовували в ямах, тіло посипали червоною вохрою і насипали над могилою курган. Інколи в кургані встановлювали вертикально кам'яні брили по колу. Ми їх називаємо кромлехами. В районі Дніпрових порогів кромлехи знаходили в курганах поблизу сіл Бабурка, Кічкас, Томаківка та Новоолександрівка.

Близько 60 каменів кромлеха Сурського кургану в Новоолександрівці вишикувані в коло діаметром 18,5 м по зовнішньому радіусу. В кількох місцях кромлеха камені відсутні, що утворює проходи та ділить коло на чотири сектори. Північний сектор скаладється з 33 каменів, три ініші сектори: південно- західний, південний та південно-східний складаються з 9 каменів кожен. Дослідники стверджують, що відсутні камені були вилучені з кола після його будівництва. Проте, вилучені вони лише в тих місцях, де азимути збігаються з азимутами курганів в околиці. Якщо стати в центрі кола, то через проходи в ньому можна бачити інші кургани. Дуже важливою ділянкою кромлеху є прохід скерований на південний захід. Прохід є найбільшим з поміж інших і виділений найвищими брилами. Через розрив у кам'яному колі на відстані двох з половиною кілометрів від нього можна побачити курган, який ще зберігся на околиці села Новоолександрівка. Центр кола, південно-західний прохід та курган стоять на одній лінії, яка має азимут 227,5 градусів, де Сонце сідало за горизонт 5000 років тому в день зимового сонцестояння. Після цього моменту день починає зростати, починається новий сонячний цикл. Ця астрономічна подія була важливою в усіх культур, тому її настання так виділили будівельники Сурського кромлеху. Три інші проходи скеровані на кургани W2, SE1, E2, що стоять на азимутах 156, 98 та 279 градусів.

Кургани довкола кромлеху розміщені не випадково і не хаотично. Локалізацію кожної прадавньої могили можна пояснити кількома способами: астрономічним та математичним. Деякі кургани є візирами, які вказують на точки сходу або заходу небесних світил в дні астрономічно важливих подій.

Візир SW1 позначає захід Сонця в день зимового сонцестояння на азимуті 227,5 градусів. Варто зауважити, що зараз Сонце заходить 22 грудня дещо в іншому місці. В цей день сонячний диск своїм нижнім краєм торкається горизонту на азимуті 228,5 градусів. За 5000 років точка сонцестояння змістилася по небокраю майже на один градус внаслідок коливальних рухів земної осі, які називаються нутацією. Астрономічний спосіб визначення віку комплексу методом видатного британського астроархеолога Нормана Локьєра дає результат, який збігається із датуванням поховань ямної культури в ньому. На заході маємо візир W1, який позначає захід Сонця в дні рівнодення. Курган-візир NE1 позначає схід Сонця в день літнього сонцестояння. Деякі кургани позначають точки сходу і заходу повного Місяця найближчого до дат сонцестояння, так званого "високого" та "низького Місяця". Місцерозташування деяких курганів, наприклад тих, що мають азимути 98, 156, 330, 280 градусів, поки що не можна пояснити астрономічно, проте вони логічно вписуються в загальну картину комплексу. Відстані між курганами узгоджуються математичними пропорціями.

Всі виміри проводимо з центру кургану. У співвідношеннях відстаней між курганами маємо прості математичні пропорції.

OE3 : OSW1 = 832 : 2497 = 1 : 3

OE3 : ONW1 = 832 : 3330 = 1 : 4

Відстані між центром і західним та східним візирами однакові. Похибка всіх вимірів не перевищує діаметру кургану, тобто 20-30 м, що може бути зумовлено похибкою програми або самих творців комплексу.

OW1 = OE2 = 4040

Важливою і цікавою особливістю архітектури Сурського комплексу курганів є те, що переважна їх більшість стоїть майже на одному рівні. Центральний курган 6048/1 розташований на висоті 78 м над рівнем моря, всі інші кургани навколо стоять вище по відношенню до нього на висоті від 111 до 117 м. Враховуючи відстані між ними в кілька кілометрів та висоту самих курганів в кілька метрів, вони майже на одному рівні на лінії горизонту. Ніби стоять на краю чаші в центрі якої сурський курган. Лише два кургани E2 та NE1 стоять вище, на висоті 125 і 150 м над рівнем моря.

Геометрія та астрономія Сурського комплексу не унікальна і такі ж співвідношення відстаней є у курганно-астрономічних комплексах Н'югрейндж в Ірландії та Обсерваторії Безводівка в Україні. У деяких відстанях між курганами Безводівки присутня "золота пропорція" і в геометрії сурського комплексу вона теж є.

OSW1 : OW1 = 2497 : 4040 = 0.618

OSE1 : ONW2 = 1830 : 2960 = 0.618

OSE1 : ONE1 = 2960 : 4720 = 0.627

Несподіваним та неймовірним виявився той факт, що відстані до всіх курганів можна поміряти давньою мірою довжини стадій. Всі дані наведені вище у таблиці. Лише дві відстані мають числа з половиною, решту відстаней можна поділити на довжину стадія (185 м) і отримати ціле число. Окрім того, діамерт кромлеху становить 18,5 м і є 1/10 стадія. Ця прадавня міра довжини також присутня в геометрії Обсерваторії Безводівка. Більшість відстаней до курганів мають ціле число стадіїв. Докладніше можна ознайомитися в статті Космічна геометрія. Ще один значущий збіг з Безводівкою полягає в тому, що відстань між Сурським курганом та східним візиром Е3 дорівнює 832 м, а в Безводівці відстань між центром комплексу і західним дальнім візиром W1 становить 832 м. Також, інші відстані цих двох обсерваторій однакові: 832, 1830, 2960, 3330 м.

Між двома обсерваторіями багато спільного, але є одна велика відмінність - між ними більше трьохсот кілометрів. Напрошується висновок, що існували певні стандарти в будівництві таких культово-астрономічних комплексів. Рівень знань та вмінь будівельників вже не дозволяє бачити нав'язаний істориками образ примітивних пастухів. Зараз зі всім арсеналом сучасних знань та інструментів для досліджень історик-науковець не може відкрити і збагнути той масив інформації, що закладено в курганні комплекси людьми п'ять тисячолітть тому. Сурський курган втрачено, він зруйнований. Нащастя, маємо ще кілька курганів комплексу, які збереглися. Також, збережно безцінну інформацію та знання про астрономію Сурського комплексу. Більше про астрономію Сурського кургану у відео від Хранителів курганів.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Spovid Spovid 1 травня 2024
меншовартість - смертельна треба її гнати такими залізними фактами ))
Вибираємо ліхтар для кемпінгу
Багато видів діяльності вимагають хорошого освітлення, тому ліхтарики по праву вважаються універсальним, надійним і безпечним джерелом штучного світла. Особливо період відпускних поїздок змушує купувати якісне мобільне світло.
Читати більше