Сумно про народні промисли

Михайло Коцюбинський. Вироби селянок з Поділля на виставі в Чікаго.
 
Письменник із захопленням пише про вироби своїх землячок з Ямпільського повіту Подільської губернії. Мов справжній знавець цієї справи, він говорить про гаптування золотом і сріблом. В Україні селянки самі продають свої шедеври. Проте Коцюбинський пише, що "з жалем мушу зазначити факт вельми некорисних умов, в яких стоїть у нас на Україні народний промисел. І не дивно, бо бідний, неосвічений український селянин не може дати собі ради, а байдужна інтелігенція не поспішається подати руки "меншому братові", бо їй нестає почину, вона чекає, поки "німець" покаже стежку, а то й просто не доміркується до того, що давно вже пора звернути увагу на народний промисел та всякими заходами підняти його".Знайшлася пані Декар’єр, яка організувала показ українських виробів у Чикаго. Проте й тут ложка дьогтю: "Ніхто з українців не піклувався об тім (принаймні я ніде не читав про се), щоб репрезентувати Україну на всесвітній виставі, перед цілим світом заявити, що і ми, українці, існуємо та маємо свою культуру".

Коцюбинський згадує і пані Ліньову, "котра має під час вистави в Чікаго читати лекції про народну українську музику". Якби не ці ентузіасти, сумно закінчує нарис письменник, "то американці сміливо могли б подумати, що ми німі, як риби".
 
Анатолій ВЛАСЮК
3 серпня 2017 року
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Козацька люлька
Кожний козак мав рушницю, алебарду та шаблю, вміле володіння якими робило його безстрашним та неперевершеним воїном. Про їх походи складались пісні та легенди, ворог тремтів тільки від слова – козак. Люлька для сіроманця була на рівні з добрим конем, гострою шаблею. Звідки ж взялася ця традиція, як і коли потрапив тютюн і люлька до Вкраїни?
Читати більше
Чудернацькі професії Стародавнього Риму
Люди бувають вельми чудернацькими. Іноді взагалі не вкладається в голові те, що у світі існує стільки різних культур. З одного боку, агов, це ж нормально, так і має бути! А з іншого — дивина. Рим завжди захоплював своєю багатою історією, митцями й краєвидами. Та чи знали ви, якими нетиповими професіями послуговувалися мешканці Стародавнього Риму?
Читати більше