Стяги Майдану: жовто-блакитний Vs. синьо-жовтий

Сьогодні, у ці буремні часи державна символіка України набула особливого значення. На вулицях на кожному кроці майорять наші прапори. Однак поряд з ними ви можете побачити й інші стяги, які чомусь лякають деяких українців (для прикладу, чорно-червоний трактують не дуже позитивно). Хто зна, можливо, це просто необізнаність в історії, або ж банальне небажання дізнатися, що саме він символізує (адже сьогодні з вільним доступом до інформації, з інтернетом та іншими технологіями це зробити не так вже й важко).

Виявляється національний прапор в Україні не один, їх є три: офіційний синьо-жовтий, революційний червоно-чорний, та не зовсім звичний жовто-блакитний.
 


Всі ми знаємо, що наш державний прапор – синьо-жовтий. Чисте небо над полем пшениці – саме так вчать нас ще зі школи. Завжди вважалося, що українці є в основному хліборобською нацією. Але навіщо зводити все до чогось одного.

Ви напевно могли помітити, що на Майданах по всій Україні зустрічаються жовто-блакитні прапори. Здавалось би, це помилка неуважного мітингувальника. Але ви ніколи не замислювались над тим, як гармонійно це звучить – “жовто-блакитний”. Напевно більшість із вас так його і називає.
 

 
Вважається, що цей прапор має дуже давнє походження. Розповідають, що на наші землі його принесли трипільці під час переселення народів. Таке поєднання кольорів дійшло до самої Індії (придивіться уважніше, вся країна майорить саме жовто-блакитними барвами, а не навпаки). Такий стяг використовувався ще до хрещення Київської Русі. В часи татарських нападів він зник і відродився згодом на гербах українських міст.

Дехто вважає, що вперше його затвердили офіційним державним прапором за часів Михайла Грушевського та Народної Республіки (а синьо-жовтим він став в часи правління гетьмана Скоропадського). Підтвердження цього факту, до речі, можна знайти в українській літературі:

"Українське військо, мов з могили встало,
Загриміло в бубони, в сурмоньки заграло,
Розгорнуло прапор сонячно-блакитний... 
Прапор України! Рідний, заповітний!" 
(О. Олесь)

Це тільки один приклад. Однак про жовто-блакитні стяги писали і В. Сосюра, і У. Самчук й багато інших.

Хоча більшість істориків заперечують цей факт, адже документи того часу не збереглися. Втім, розглядаючи листівки 1917 року можна побачити обидва варіанти.
 

 
Свідчення використання жовто-блакитного прапору можна знайти і у книзі “При джерелах боротьби” Миколи Ковалевського – українського політичного діяча, члена Української Центральної Ради: “Я не можу забути одного епізоду під час першої української демонстрації в Києві 1 квітня 1917 р. Стрункими лавами йшли тоді київські українці під жовто-блакитними прапорами.”

Символічність його проста і зрозуміла: жовтий, або золотий колір означає вогонь, сонце, Ідеальне начало, а блакитний – Земля (з космосу вона виглядає саме блакитною), Матеріальне начало. Якщо зануритися у сакральні значення кольорів, з давніх-давен жовтий колір був активним, творчим, божественним, а блакитний навпаки – пасивним, консервативним. Тобто наші прадіди трактували це так: жовтий – Творець, а блакитний – створений ним земний світ. Погодьтесь, у цьому є логіка.

Тоді виходить, у нашому випадку матеріальне панує над божественним, творіння над Творцем.

Згідно китайських стародавніх вчень синьо-жовтий стяг – це панування “Закону занепаду”. Розповідають, що у 1992 році китайська художниця Мао Мао просила тодішнього президента Леоніда Кравчука змінити розміщення кольорів. Мовляв, синьо-жовтий прапор символізуватиме занепад і деградацію країни. Згідно китайської Книги змін “І-Цзин” таке поєднання кольорів символізує гексаграму “Пі” - одну з найгірших комбінацій, яка означає: “Будьте пильні і передбачливими. Не беріться ні за одну важливу справу, тому що вона швидше не збудеться, чим збудеться. Ваше оточення не розуміє вас, ви без всяких підстав сваритеся з друзями”. У той час жовто-блакитний колір утворює гексаграму “Тай” - “Розквіт. Мале відходить. Велике приходить. Щастя. Розвиток”. Кажуть, що пророцтва книги “І-Цзин” по сей день збуваються завжди. Що ж, маємо те що маємо.

Якщо ви не довіряєте східним віруванням - будь ласка. За православними канонами іконописання, які прийшли до нас з Візантії, золотий (жовтий) колір символізує Творця, Вищу духовність, а синій – земне, свободу вибору, яку ми отримали в дарунок від Бога.
 

 
Також науковці говорять про те, що головний колір герба (у нашому випадку – жовтий) та головний колір прапора (сьогодні – синій) повинні співпадати. Принаймні так говорять закони геральдики, які стверджують, що прапори утворюють на основі гербів. То чому ж у нас все шкереберть? Дехто вважає, що домінуючий синій колір дістався нам у спадок від червоно-синього стягу УРСР.

Деякі прихильники жовто-блакитного прапору вважають, що він може стати початком нової української держави, в той час, як інші побоюються, що через нього розкол стане ще глибшим.

Що ж, на останок хотілося би зазначити, що вас ніхто ні в чому не переконує. Ми свідомі люди і маємо право на власну думку, самостійно обираємо у що вірити. Однак хочеться вам побажати не бути упередженими, бути відкритими до нового і ставитись із повагою до переконань інших людей. Адже всі ми в цьому світі рівноправні.

Будьте національно свідомими українцями!
 

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Костянтин Костянтин 4 грудня 2023
А він затверджений 1932 року
Костянтин Костянтин 4 грудня 2023
Але зверніть увагу на слова із Гімна Українських Націоналістів "Під СИНЬО-ЖОВТИМ прапором свободи з'єднаєм ми великий нарід свій!'
Юрко Серга Юрко Серга 9 липня 2018
Напевно на цю публікацію Вас надихнула моя стаття на сторінці https://www.stihi.ru/2014/08/25/2238 навіть деякі цитати з неї привели і малюнок скопіювали. Тож хоча би згадали мене, як автора незлим тихим словом...
Всі коментарі
Світське життя, секс і гарне тіло: 3 книги, які змінять ваше самосприйняття
Автори цих книжок намагаються завдяки своїм вишуканим, стильним і красивим історіям, втіленим у не менш гарні ті цікаві книжки, додати гармонії і тепла у наше трагічне сьогодення.
Читати більше
Що почитати: 5 книг про дива і дивацтва
Дива, які стаються у цих книжках, мають різний характер. Утім, від економічного дива в Америці минулого до пригод у книжці сучасної української авторки – не така вже велика відстань. Оскільки захоплюючий сюжет і бажання прочитати історію до кінця – ось основні критерії, за якими можна оцінювати будь-яке диво в сучасній літературі.
Читати більше