Станіслав Лем - львів'янин з "фантастичною" душею

12 вересня 2014
Ганна Черкаська
Саме в понеділок, 12 вересня 1921 року у Львові (вул. Лепкого, 4) народився Станіслав Лем, відомий польський письменник-фантаст єврейського походження, автор романів-попереджень. Лем – слово, найчастіше вживане лемками (лемківське прізвище?); шведською "лем" означає "лімб"; у більшості європейських мов "LEM" - Lunar Excursion Module.

Його батько був заможним і відомим лікарем. "У чотири роки я навчився писати. Толком, правда, цим умінням скористатися не міг. Перший лист, який я написав батькові зі Сколе, куди їздив зі своєю мамою, являв невеликий опис моїх пригод у справжньому сільському туалеті. Так, тому — з діркою в дерев'яній підлозі. Дещо я, правда, не згадував. У ту саму дірку я викинув зв'язку ключів нашого хазяїна…" ("Станіслав Лем про себе") З 1932 учився у II чоловічій гімназії. Юний Станіслав Лем був одним із гімназійних учнів професора Мирона Зарицького, батька Катрусі Зарицької, дружини Михайла Сороки. У книзі "Високий Замок" всесвітньо відомий фантаст написав про свого вчителя. У 1939 отримав атестат про середню освіту.

У 1939-1941 учився у Львівському медичному інституті, у який "попав випадково, бо спочатку складав екзамен на політехніку, яку вважав цікавішою. Екзамен склав успішно, але, як представник "неправильного соціального класу" (батько — ларинголог, тобто буржуа) мене не прийняли… Скориставшись зв'язками батька, за допомогою відомого біохіміка професора Парнаса, Станіслав влаштувався у Львівський медінститут "вивчати медицину, без найменшого ентузіазму з мого боку" ("Станіслав Лем про себе").

За німецької окупації Лем працював помічником механіка та зварювальником у гаражах фірми, що займалася переробкою сировини: розрізав кисневим апаратом на брухт підбиті танки.

З 1946 р. Львів перестав належати Польщі, тому Лем, у рамках акції репатріації, переїхав до Кракова, де продовжив вивчати медицину в Ягеллонському університеті. Станіслав Лем отримав сертифікат про завершення медичної освіти, але відмовився складати випускні екзамени, щоб уникнути кар'єри військового лікаря. Перші його твори були опубліковані в 1946 р. У 1953 р. одружився з рентгенологом. 

Критики знаходили у творах Станіслава Лема асоціації з реальністю, тому його неодноразово виключали зі Спілки письменників. Дії автобіографічних романів "Незагублений час" (1955 рік) та "Високий замок" (1966 рік) відбуваються у Львові, де автор прожив 24 роки.

Йому належить близько 9000 неологізм, один із них - слово "Солярис" (1961 рік), тобто - Мислячий океан. 

Станіслав Лем удостоєний найвищої нагороди Польщі - ордену Білого Орла. 

27 березня 2006 р. у Кракові Станіслав Лем помер.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше