Станіслав Лем - львів'янин з "фантастичною" душею

12 вересня 2014
Ганна Черкаська
Саме в понеділок, 12 вересня 1921 року у Львові (вул. Лепкого, 4) народився Станіслав Лем, відомий польський письменник-фантаст єврейського походження, автор романів-попереджень. Лем – слово, найчастіше вживане лемками (лемківське прізвище?); шведською "лем" означає "лімб"; у більшості європейських мов "LEM" - Lunar Excursion Module.

Його батько був заможним і відомим лікарем. "У чотири роки я навчився писати. Толком, правда, цим умінням скористатися не міг. Перший лист, який я написав батькові зі Сколе, куди їздив зі своєю мамою, являв невеликий опис моїх пригод у справжньому сільському туалеті. Так, тому — з діркою в дерев'яній підлозі. Дещо я, правда, не згадував. У ту саму дірку я викинув зв'язку ключів нашого хазяїна…" ("Станіслав Лем про себе") З 1932 учився у II чоловічій гімназії. Юний Станіслав Лем був одним із гімназійних учнів професора Мирона Зарицького, батька Катрусі Зарицької, дружини Михайла Сороки. У книзі "Високий Замок" всесвітньо відомий фантаст написав про свого вчителя. У 1939 отримав атестат про середню освіту.

У 1939-1941 учився у Львівському медичному інституті, у який "попав випадково, бо спочатку складав екзамен на політехніку, яку вважав цікавішою. Екзамен склав успішно, але, як представник "неправильного соціального класу" (батько — ларинголог, тобто буржуа) мене не прийняли… Скориставшись зв'язками батька, за допомогою відомого біохіміка професора Парнаса, Станіслав влаштувався у Львівський медінститут "вивчати медицину, без найменшого ентузіазму з мого боку" ("Станіслав Лем про себе").

За німецької окупації Лем працював помічником механіка та зварювальником у гаражах фірми, що займалася переробкою сировини: розрізав кисневим апаратом на брухт підбиті танки.

З 1946 р. Львів перестав належати Польщі, тому Лем, у рамках акції репатріації, переїхав до Кракова, де продовжив вивчати медицину в Ягеллонському університеті. Станіслав Лем отримав сертифікат про завершення медичної освіти, але відмовився складати випускні екзамени, щоб уникнути кар'єри військового лікаря. Перші його твори були опубліковані в 1946 р. У 1953 р. одружився з рентгенологом. 

Критики знаходили у творах Станіслава Лема асоціації з реальністю, тому його неодноразово виключали зі Спілки письменників. Дії автобіографічних романів "Незагублений час" (1955 рік) та "Високий замок" (1966 рік) відбуваються у Львові, де автор прожив 24 роки.

Йому належить близько 9000 неологізм, один із них - слово "Солярис" (1961 рік), тобто - Мислячий океан. 

Станіслав Лем удостоєний найвищої нагороди Польщі - ордену Білого Орла. 

27 березня 2006 р. у Кракові Станіслав Лем помер.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше