Спиридон Черкасенко

24 грудня 1876 р. в містечку Новий Буг на Херсонщині (нині Миколаївська область) народився Спиридон Феодосійович Черкасенко у селянській родині. Степ широкий, поля неозорі, мовчазні могили (кургани), старий батьківський яблуневий сад, у якому можна було заблукати, поодинокі хатки.
 
uahistory.com
 
Світ опіки бабусі та батька, рідна мова, козацькі казки. Як і старший брат, закінчив двокласну школу, правда, тишком-нишком позичав та почитував "Кобзаря", бо старший не брав забороненої книги до семінарії. Потім уже було Новобузьке початкове училище, перші вірші, які хлопчина писав російською, далі – Новобузька учительська семінарія.
 
wikipedia.org
 
Із 19-ти років С. Черкасенко вчителював на шахтарських селищах Донбасу, у різних народних школах Катеринославщини (Новопавлівка, Василівка, Улянівка, Юхів). Він викладав російську словесність, всюди розмовляв так, як його навчили – "только на литературном языке", і ображався, що діти не бажали його розуміти.

Почав юнак шукати шляхів порозуміння: відвідував учнів вдома, придивлявся до їхнього життя. Відзначив, що родини школярів спілкувалися так, як його рідні – українською. Роздумував, що недаремно отримує від влади гроші "за обрусєніє".

Якось зайшов С. Черкасенко до хати одного з учнів. Роздивився і побачив дві книги на шафі. Одна була "Кобзар" Тараса Шевченка, а друга — "Збірник поезій" М. Чернявського. Попросив дати йому книги додому – почитати. Перечитав – і відкрив красу "простої мови". Почав Спиридон надибувати книги українських авторів; ходив на колодки на вечорниці, співав і слухав пісень. Зрештою, написав власні пісні:
 

 

25-річного С. Черкасенка перевели на посаду вчителя на Лідіївські рудники (колишня Юзівка). Там він дев’ять років учителював, спостерігав за життям шахтарів. Першим в українській літературі Черкасенко вдався до малої прози (цикл оповідань про дітей і тварин) з шахтарської тематики.

Просвітянська робота учителя царським поліцаям була не дуже до вподоби. Напередодні революції 1905 р. у Черкасенка було проведено домашній обшук, самого заарештовано і звільнено з посади. Але тоді українці допомагали друзям – і Микола Садовський прийняв безробітного у своєму київському театрі, як культурного референта та касира. Варто сказати, що С. Черкасенко – автор понад двадцяти оригінальних драматичних творів. Найкращі драматичні твори С. Черкасенка були поставлені в театрі М. Садовського. З 1910 р. Спиридон Черкасенко жив у Києві, працював у редакціях журналів "Світло", "Літературно-науковий вісник", "Дзвін".

З початком Першої світової війни всі українські періодичні видання було закрито, С. Черкасенко знову працює в театрі М. Садовського.

У 1917–1918 рр. Спиридон Черкасенко уклав читанки й букварі для українських шкіл ("Буквар", "Рідна школа", "Читанка", I, II, III, IV, "Найпотрібніші правила правопису", "Граматка" та ін.). Разом з театром М. Садовського в 1919 році він переїхав до Кам’янця-Подільського, куди перебрався уряд УНР. Цього ж року Міністерство освіти УНР запропонувало С. Черкасенку готувати підручники для українських шкіл, тому відрядило його до Відня, де він працював у різних видавництвах ("Дзвін", "Українська школа", "Земля"), укладаючи та редагуючи українські книжки.

На жаль, у Відні він не знайшов спільної мови з українською еміграцією, в якій панував розбрат і міжпартійна ворожнеча. С. Черкасенко залишив Відень, перебрався до Ужгорода, який був тоді у складі Чехо-Словаччини. Працював із Садовським, з Марійкою Підгірянкою у "Просвіті". У цей час Спиридона Черкасенка, як багату наречену, улещували представники совєтів, умовляли публічно покаятися, облити брудом діаспору та повернутися в Україну.

Коли стало зрозумілим, що Спиридон Черкасенко непохитний, його ім’я заборонили на території Україні, його творчість визнали "ворожою радянській владі", викреслили з літературного процесу, підручники вилучили з обігу. Тому-то українець переїхав до Праги, точніше, до кінця своїх днів винайняв убогу кімнату у місцевому готелі, в селі Горні Черношіце.

Сьогодні ми читаємо, що Спиридон Черкасенко – поет, представник Празької школи, чиї пісні співали вояки УНР. Як відзначає класик літературознавства Bohdan Rubchak: "Недооцінена його велика заслуга в формуванні українського модернізму під псевдом Стах".

У 1937 р. Спиридон Черкасенко видав бестселер "Пригоди молодого лицаря. Роман з козацьких часів". За мотивами цього роману український кінорежисер Сергій Омельчук відзняв художній фільм "Дорога на Січ".
 
uahistory.com
 
15 березня 1939 р. мадярські гонведи пішли у збройний напад на посталу тоді Карпато-Українську державу, закатували тисячі українських героїв, між якими був єдиний син Спиридона Черкасенка. Після цієї звістки Спиридон Черкасенко тяжко захворів. Самотнього хворого доглядали ченці.

8 лютого 1940 р., сидячи за письмовим столом із пером у руці, Спиридон Черкасенко обрав вічність. Поховали його на Ольшанському цвинтарі у Празі. Поряд – могили О. Олеся та С. Русової.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Любов СЕРДУНИЧ Любов СЕРДУНИЧ 28 грудня 2016
Чудова стаття! І дуже потрібна, бо про Спиридона ЧЕРКАСЕНКА, БУДИТЕЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ, ми майже нічого не знаємо. Щиро дякую, пані Ганно! Ось тільки варто виправити одне слово: до кінця своїх днів він НАЙМАВ убогу кімнату...
Чоловіча білизна: на що звернути увагу при виборі
Практичність давно стала ознакою комфорту в носінні одягу. Ми часто пишемо про тренди на одяг та взуття в різні сезони. Та сьогодні поговоримо про невід’ємну частину чоловічого гардеробу — чоловіча білизну. Розберемо найзручніші варіанти для носіння та чому варто віддати їм перевагу.
Читати більше
Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше