Співець села

7 жовтня 1869 р. в улюбленій Керелівці народився український художник Григо́рій Ко́нонович Дя́дченко, далекий родич Т. Шевченка. З дитячих років поезія села полонила його назавжди.
 
uahistory.com
 
Ще замолоду Григорій виявляв нахил до малювання; фахову освіту почав у школі М. Мурашка в Києві. "Милий хлопчик Гриня" з 15-ти років жив у свого вчителя Миколи Мурашка вдома, дружив із його сином Жекою. Разом із ним у маестро жив Володимир Андрєєв (Яні). Ці учні кожного літа з усією родиною Мурашка виїздили на етюди в село. Так, 1886 р. вони разом працювали в Коростишеві, 1887 р. – у Шепетівці, 1991 – в Острі. У 1889 р.

Григорій вступив до Академії мистецтв у Петербурзі і, як кращий учень, дістав стипендію. Та це не обірвало знайомства з Мурашком. Починаючи з 1892 р., Мурашко разом із родиною, братом Сєнею, племінником Сашком та милими хлопчиками Гринею та Яні почав виїздити на літо в Крим (Алупка, Ялта).

У травні 1893 р. вся компанія добиралася до Ялти катером по Дніпру через Кременчук до Одеси, а далі – Крим. Правда, Григорій Дядченко (Гриня) та Володимир Андрєєв (Яні) почали віддалятися. Наприклад, художник писав у спогадах про "милих хлопчиків": "егоїсти, каналії, приїхали, наїлися, напилися, виспалися і з легкою душею мене старого покинули".

Гриня за роки перебування в майстерні одержав нагороди – срібні медалі: 1892 р. – за композиції на біблійні мотиви дві медалі, 1893 р. – одну та 1894 р. – теж одну. За конкурсну картину "Зустріч променів" удостоївся "звання класного художника 3-ого степеня".

Гриня Дядченко з 1895 р. таки повернувся в Київ, Володимир Андрєєв залишився в Росії. Він працював у школі Миколи Івановича, його майстерня містилася у "замку Річарда", згодом художник оселився у цьому будинку. М. Мурашко запросив Григорія Дядченка до художньої школи викладати малювання, і з цього моменту почалася його художньо-педагогічна діяльність.
 
uahistory.com
 
Нещасливий в особистому житті, Дядченко уникав людей, ховався зі своїм чуттям від них і замкнувся в душевних тайниках, узяв ніби обітницю мовчання й увесь віддався німому спогляданню тихої, негаласливої сільської природи. Його сільські краєвиди – глибока туга за ідеальним життям, якого не мав художник. Він прагнув відпочинку від гризот і тривог. Туга за втраченим днем, за життям, що минає в самоті, в нужді, під тягарем нерівності лунає в зображенні обдертих хат, бідняцького подвір’я, але картина людського існування має райську рамку: кучеряві дуби, явори, золото сонця…

Як людина скромної вдачі, Г. Дядченко не любив виставлятись, але на виставку року 1908, що була влаштована з нагоди ювілею М. Мурашка, пройнятий вдячністю до нього ще від шкільних часів, дав п’ятдесят дев’ять робіт.

Дядченко був волелюбний, як дійсний художник, і при першій нагоді спішив скинути з себе шкільні обов’язки, щоб узятися до малювання.
 
uahistory.com
 
Приміром, з листа до директора Київської художньої школи довідуємось, що Дядченко року 1919 вирвався на село, до своєї Керелівки, не дочекавши різдвяної перерви і не взявши належного дозволу, – вирвався на зимові етюди. Та не пощастило йому, захворів він там на бронхіт і мусів "одлежуватись на лежанці".

25 травня 1921 року в Керелівці під час роботи від голоду обірвалося життя 51-річного українського художника Григорія Кононовича Дядченка.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше