СКОВОРОДИНО-ШЕВЧЕНКОВЕ ПРОЧИТАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Леонід Ушкалов "Що таке українська література".

Якщо вам до душі компаративістика (або порівняльне літературознавство, що не одне і те ж), то ця книжка для вас. А ще в ній популярно розповідається про українську літературу в контексті світової. Ба більше! Популярно про світову літературу в контексті української.

Автор запрошує читача глибше пізнати українську літературу. Масив імен не повинен відлякувати. Зацікавлені оберуть тих, хто ближче до смаку, на крок наблизившись до глибинного розуміння саме української літератури.

Якби в школі вивчали українську літературу за методом Леоніда Ушкалова, викладеному в книжці, ми би мали багатомільйонну армію читачів, а наклади книжок ніяк не були би менше тисячі примірників, як це є в абсолютній більшості зараз. Та й чимало так званих популярних авторів, які годують видавництва, на гарматний постріл не допускали б до них. Але є попит – є пропозиція, і власники згодовують непотребом невибагливого читача.

Есеї Леоніда Ушкалова про українську літературу свого часу були надруковані в “Україні молодій”, а потім вийшли окремою книжкою. Це ж якийсь масив літератури треба було перелопатити, щоб видати на-гора зернини істини.

Автор дивиться на літературу – українську і світову – з різних точок зору. Він бачить те, чого не помітили інші. Леонід Ушкалов не просто підносить українську літературу на світовий п’єдестал, роблячи її рівною серед рівних. Для нього аксіома, що не лише українські письменники творили шедеври на базі творів із літератур інших народів, а й світові шедеври виникли на базі творів українських письменників. Після Леоніда Ушкалова це видно неозброєним оком.

За легкістю викладу стоїть титанічна праця. Треба було не просто прочитати, а й знайти те, що необхідне для висвітлення тієї чи іншої теми. І все ж усередині кожного викладу незримо стоїть Григорій Скороворода, улюблений автор Леоніда Ушкалова. За ним так само незримо визирає Тарас Шевченко. Це своєрідне сковородино-шевченкове прочитання української літератури.

Після книжки Леоніда Ушкалова хочеться глибше зануритись в українську літературу і знайти те, чого не побачив він. Мабуть, автор найбільше розраховував саме на це.

Анатолій ВЛАСЮК

13 липня 2018 року

Зображення — zbruc.eu

Перейти на Ua Modna Shop

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

КУПАЛЬСЬКЕ СВЯТО: витоки, звичаї, сценарій заходу. Особливість цьогорічного свята
Цією розповіддю прагну сприяти розкриттю української суті народного купальського обряду, показати красу і неповторність найпоетичнішого свята природи, а організаторам купальських дійств – подарувати сценарій ориґінального заходу.
Читати більше