Читати більше
Серпень. Нюанси місяця
Успішна операція українського спецназу ГУР в Кабулі
Пресслужба ГУР МО повідомила в соціальній мережі Facebook, що Україна евакуювала з Афганістану своїх громадян і громадян інших країн, зокрема представників ООН, правозахисників, журналістів видань Global Mail, USA Today, Washington Post, Stars and Stripes.
Наші військові, розвідка (ГУР МО) і дипломати виконали блискучу роботу. Україна в скрутну хвилину не залишила своїх громадян в біді і допомогла іншим. Дві попередні спроби, заплановані канадськими військовими перед їх від'їздом з аеропорту Кабула, не привели до успішної евакуації групи громадянина Шарафа в аеропорт, як і друга спроба, організована Держдепартаментом США. Ці операції припускали, що афганці та з родини змогли б дістатися до призначених місць зустрічі біля воріт аеропорту Кабула. Це виявилося неможливим в умовах хаосу за межами аеропорту, де тисячі афганців зібралися в надії бути вивезеними по повітрю з Кабулу.
Як стало відомо, уряд Канади звернувся до Києва допомогти евакуювати перекладачів, які працювали журналістами і з військовими в Афганістані. Український спецназ відпрацював в режимі останнього шансу для людей, яких треба витягувати, але зробити це було нікому. Порятунок перекладачів було здійснено рано вранці 27 серпня, п'ятницю, в Кабулі, на наступний день після того, як останній канадський евакуаційний літак покинув Афганістан, і через кілька годин після смертельної атаки терориста-смертника біля одних з воріт міжнародного аеропорту Хаімд Карзай в Кабулі.
Незважаючи на зростаючі ризики для коаліційних сил напередодні запланованого виведення останніх військових сил США 31 серпня, українські військові вийшли в місто, знайшли перекладачів, а потім пішки супроводжували два мікроавтобуси з людьми, яких треба було евакуювати. Ця історія має гарне закінчення, тому що перекладачі разом з сім'ями були успішно вивезли до Києва, потім вони відправляться в Канаду.
«Незважаючи на те, що Україна не мала свого миротворчого контингенту в Афганістані, нам вдалося досягти приголомшливого результату - Україна посіла восьме місце за кількістю евакуйованих серед європейських країн - евакуйовано понад 700 осіб», - сказано в повідомленні. Українські пілоти працювали в умовах постійної загрози обстрілу під час зльоту.
Раніше співробітник ГУР, який брав участь в евакуаційній операції в Афганістані, розповів виданню «Бабель», що українці були єдиними, хто виходив за межі аеропорту і забирав людей з самого Кабула. Щодня вони виходили до міста по три-чотири рази і евакуювали від 15 до 29 людей за раз. У ГУР МО заявили, що це дозволило українським військовим знайти і забрати максимально можливу кількість людей, які хотіли евакуюватися. «На таке ризиковане рішення не наважувалася жодна з інших евакуаційних місій, тому що зона поза територією аеропорту вже перебувала під контролем бойовиків Талібану. Евакуйовані люди були вражені тим, що українські спецпризначенці пішли на особистий ризик, щоб врятувати цивільне населення», — додали в ГУР.
За словами учасника операції, в пріоритеті була евакуація українців і членів їхніх сімей, потім - людей з дозволом на постійне або тимчасове проживання в Україні та їхніх рідних. За можливості Україна евакуювала громадян країн-партнерів - з Європи, Північної Америки і Великої Британії, за умови, що вони мали документи.
Для координації створювали спеціальні групи в соцмережах і домовлялися з тими, хто хотів евакуюватися, про місце зустрічі. Спочатку охочих намагалися збирати біля воріт аеропорту Кабула, але туди часто було просто неможливо дістатися. Співробітник ГУР розповів, що в таких випадках проводились піші операції: «Ми... виходили за межі аеропорту і супроводжували людей пішки. Це було складно. Потім вирішили, що краще збирати людей в автобуси і намагатися завозити через ворота, які контролювали американці».
Олег додав, що українці забирали людей з самого Кабулу і «ходили туди, куди не виходив ніхто - ні британці, ні американці». Коли українські військові потрапляли за перший периметр аеропорту, вони висаджували людей з автобуса, розділяли чоловіків і жінок, проводили огляд і змушували викидати їжу, воду і продукти, які швидко псуються - вони мали сухі пайки. Після цього списки звіряли з документами, і людей відвозили до літака, де вони чекали на евакуацію.
За раз спецпризначенці евакуювали різну кількість людей - від 15 до 29. Щодня вони виходили до Кабулу по три-чотири рази, іноді - безрезультатно, тому що не могли знайти людей, яким потрібна була допомога - ті «не могли себе позначити»: «Виходили в місто в повному спорядженні. Наше спорядження мало чим відрізняється від форми провідних країн світу. Єдине, що нас видавало,- яскраві кольорові прапорці України. Ми чіпляли їх всюди - на шоломи, на плече. Ми хотіли, щоб люди з українським громадянством бачили, що ми українські військові».
Місія з евакуації, за словами Олега, тривала з 16 по 28 серпня. Зараз Україна «розробляє ще кілька сценаріїв» евакуації людей, яких не змогли забрати. Українським спец призначенцям вдалося евакуювати близько 700 осіб - українців, канадців, громадян інших країн, зокрема журналістів, перекладачів та представників недержавних організацій. Співробітник ГУР наголосив, що за всю історію незалежної України ніколи не проводилось таких операцій, і «навіть не кожна сучасна армія світу наважиться провести таку операцію в тих умовах, в яких її провели ми».
«...У Кабулі анархія і хаос. Закони не працюють. Якщо громадянин Афганістану вб'є свого співвітчизника, ніхто не помітить і не буде нести відповідальність. Якщо ти вийшов до міста без зброї, є ймовірність, що назад до аеропорту вже не повернешся. Наприклад, ті 12 українців, з якими ми зв'язувалися, розповідали, що не можуть вийти з бази, яку охороняли, тому що навколо просто зомбі: з тебе відразу все починають зривати, відбирають сумки», - розповів військовий.
Українська операція виявилася успішною там, де інші військові НАТО не змогли нічого зробити, тому що українські військові перекинули в місто спецназ, щоб провести рятувальні операції, написали ЗМІ. Евакуйовані заявили, що були приголомшені тим, що українські військові пішли на ризик, щоб врятувати їх, чого не зробили канадські і американські військові. Всі були здивовані.
«Впродовж останнього місяця я намагався домогтися, щоб нас хто-небудь доставив в аеропорт. Ми запитали американців, канадців, катарців, усіх, і ніякої допомоги. Вони боялися вийти з аеропорту. Українські військові були для нас ангелами. Вони виконали виняткову роботу. У них великі серця», - сказав Джавед Хакман, 33-річний батько чотирьох дітей, який два роки пропрацював з канадським спецназом у Кандагарі.
У свою чергу США подякували військовим Сил спецоперацій України за сприяння при евакуації біженців з Афганістану. «Спасибі підрозділам військової розвідки Сил спеціальних операцій України за безпечний супровід афганських партнерів США, включаючи людей з інвалідністю, до їхніх літаків в Кабулі», - йдеться в повідомленні посольства США в Україні в соціальній мережі Twitter.
Посол України в Таджикистані Василь Серватюк розповів радіо «Новое Время», що Україна продовжить евакуювати своїх громадян і членів їхніх сімей з Афганістану. У списках на евакуацію залишаються близько 200 осіб. Україна організувала шість евакуаційних рейсів, які вивезли з Афганістану понад 650 людей.
Незважаючи на потік фейкової інформації в путінській Росії про події в Афганістані та евакуацію біженців з Кабулу, Україна не тільки зуміла вивезти всіх своїх громадян без допомоги РФ, але і надати допомогу в евакуації інших людей. Українські військові в черговий раз показали, що готові прийти на допомогу союзникам, щоб врятувати людей.
Фрілансер Валерій Зміївський
PS
І найголовніше. Якби не Канада з її подяками за врятованих людей, українці так і не дізналися б про цю блискучу операцію, як не знають про безліч інших операцій, які провели наші військові Шкода, що ми дізнаємося про це тільки з третіх рук.
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше