Розвінчання міфів, або Спорт поза політикою

Олімпійські ігри нашого часу довели всьому світові, що сьогодні ми маємо змогу  впливати на хід історії, а також на зовнішню політику за допомогою ідеї спортивної дипломатії. Отже, чому дослідження "Спорт поза політикою" Геннадія Ніколайчука – військового, який зараз перебуває на службі в ЗСУ – актуальне і важливе для нашого сьогодення? Як можемо переконатися, прочитавши цю непересічну й захопливу книжку, саме вона дає ґрунт для детального розкриття взаємозв’язку цих двох вищезгаданих важливих явищ суспільного життя – спорту й політики. Адже об’єднавчим бекґраундом завжди виступає гра й змагальне поле відповідно до загальноприйнятих акторами правил. І саме це дає розуміння, наскільки потужним є потенціал використання спорту в політичній науці, а також політики в спорті.

 Світова історія у цій книжці чи не вперше постає перед нами крізь призму спортивних змагань, і автор недаремно нагадує, що "розв’язана росією варварська війна на території України лише посилила сюжети взаємозв’язку спорту й політики". І не дивно, що “Спорт поза політикою” Геннадія Ніколайчука розвінчує чимало міфів, які до сьогодні існували і в історії спорту, і в пов'язаній з ним політиці.

«Водночас цікавим є інший міф, який позначив назву спортивної дисципліни Олімпійських ігор – марафонського бігу (біг на 42 км 195 м), - нагадує автор. - Плутарх через 500 років написав про Марафон таке: «Далі, як розповідає Гераклід Понтійський, звістку про марафонську битву приніс ереадець Терсіпп. Але більшість кажуть, що це був Евкл, котрий прибіг зі зброєю, розпалений битвою, і, увірвавшись у двері до пританів, сказав їм тільки «Добрий день, перемога!» й одразу віддав дух.

Саме цей міф став найбільш розтиражованим та популярним. Згодом давньогрецький письменник Лукіан трансформував ім’я Плутархова гінця Евкла на Геродотова Фідіппіда. Проблема лише в тому, що відстань від Спарти до Афін становить зовсім не 42 км, а цілих 246 км. До речі, це сприяло формуванню спартатлону. Що ж дає цей міф про марафон з погляду взаємозв’язку спорту та політики? Відповідь пов’язана безпосередньо з мовою, оскільки сааме слово «марафон» досить часто використовують метафорично в політичній лексиці. Можна говорити про марафон як певну процесуальну політичну дію акторів. Наприклад, вибори асоціюються з забігом на довгу дистанцію (через тривалість виборчої кампанії), учасники якого можуть передчасно зійти з дистанції, видихнутися чи неправильно розрахувати свої сили».

Таким чином, у книжці Геннадія Ніколайчука значну увагу приділено не лише питанням взаємозв’язку спорту й політики, починаючи з античних часів і закінчуючи сучасною (пост)ковідною епохою, що накрила всю нашу земну кулю, але й багатьом довколаспортивним та довколаполітичним проблемам. Загалом книга складається з 16 глав, кожна з яких має ілюстративний матеріал, що переносить уяву читача в конкретну спортивно-політичну реальність, формуючи чітку й об’єктивну картину того, що відбувається.
 

Геннадій Ніколайчук. Спорт поза політикою. – К.: Саміт-Книга, 2024

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чи можна займатися спортом під час місячних і як це впливає на організм
Останнім часом ставлення до особливостей жіночого організму змінилося на більш помірковане. Водночас оновились рекомендації щодо занять спортом під час місячних. Сьогодні ми розповімо про них.
Читати більше
Colorescience — коли макіяж лікує: формули, що змінюють уявлення про SPF і тон
Світ б’юті-продуктів змінюється стрімко: бренди щодня пропонують новинки, обіцяючи сяючу шкіру, ідеальний тон, захист і омолодження. Але сучасна жінка хоче більше, ніж просто гарну баночку з етикеткою. Вона шукає ефективні, багатофункціональні засоби, яким можна довірити і здоров’я шкіри, і зовнішній вигляд.
Читати більше
Трендові люстри — 2025: від мінімалізму до натуральних текстур
Сучасні люстри з елегантними формами та регульованим світлом — це вже не просто джерело освітлення. Вони структурують простір, додають характеру, працюють як виразний елемент декору.
Читати більше