Різка втрата ваги без причини: чому і що робити?

5 липня 2024
Редакція

Різка втрата ваги без явних причин є серйозним симптомом, який може свідчити про різні медичні проблеми. Важливо швидко виявити та розібратися в причині, щоб не допустити ускладнень. Для обстеження організму може бути призначено КТ черевної порожнини за показаннями. Це сучасний метод діагностики, заснований на рентгенівському випромінюванні.

Чому людина втрачає вагу: головні причини

Різка втрата ваги (5% або більше за короткий період часу, зазвичай від 1 до 3 місяців), може бути ознакою серйозного захворювання або зміни способу життя.

Медичні причини — захворювання травної системи (целіакія, хвороба Крона, виразковий коліт, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, дивертикульоз), щитоподібної залози (гіпертиреоз, тиреоїдит), діабет 1 або 2 типу, рак (шлунка, підшлункової залози, легенів та інших органів), інфекції (ВІЛ/СНІД, туберкульоз), психічні розлади (депресія, тривога, анорексія, булімія), інші хвороби (Аддісона, анемія, проблеми з печінкою або нирками).

Зміна способу життя — дієта (зниження споживання калорій або зміна раціону харчування), фізична активність (збільшення або зміна типу навантажень), психологічні чинники (стрес, депресія, тривога, зловживання психоактивними речовинами, алкоголем, наркотиками).

Важливо звернутися до лікаря, якщо є різка втрата ваги, особливо якщо вона супроводжується іншими симптомами. Він детальніше розповість, чому людина худне без причини та призначить комплексне обстеження.

Діагностика різкої втрати ваги

Основні методи діагностики:

  1. Збір анамнезу. Лікар розпитає про історію хвороби та симптоми (втома, слабкість, діарея, нудота, блювота, біль у животі, зміни апетиту, порушення сну), спадкову схильність, наявність хронічних захворювань (щитоподібної залози, діабет, рак та ін.).

  2. Фізичне обстеження. Лікар проведе огляд, включно з вимірюванням зросту, ваги, артеріального тиску, пульсу, а також шкіри, волосся, слизових оболонок та очей. Виконає пальпацію щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, живота та інших органів.

  3. Лабораторні дослідження. Аналіз крові (загальний для оцінки анемії та інших захворювань крові та біохімічний для оцінки функції печінки, нирок, щитоподібної залози, електролітів та рівня глюкози), на гормони щитоподібної залози та інші залежно від підозрюваної причини (на ВІЛ, гепатити B і C, онкомаркери).

  4. Інструментальні дослідження. Рентген грудної клітки (для виключення захворювань легень), УЗД черевної порожнини (для оцінки стану печінки, селезінки, підшлункової залози, жовчного міхура), ендоскопічні дослідження (гастроскопія або колоноскопія для оцінки ШКТ), КТ або МРТ.

За посиланням https://adonis.com.ua/uk/direction/hirurgija-odnogo-dnja/ можна детальніше дізнатися про амбулаторну хірургію, її особливості та переваги.

Поради щодо профілактики

Щоб запобігти різкій втраті ваги, слід дотримуватися лікарських рекомендацій — стежити за харчуванням, підтримувати здорову вагу, регулярно займатися спортом, знизити рівень стресу, проходити профілактичні огляди у вузькоспеціалізованих фахівців. Дотримуючись цих порад, можна запобігти втраті ваги та поліпшити загальне самопочуття. У разі появи тривожних симптомів необхідно звернутися до лікаря.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше