Реп. Історія тріумфу

Відео, в якому Емінем закликає американців до повстання, вже зібрало понад 40 мільйонів переглядів. Чому уряд боїться коментувати ситуацію? І яким чином напрям, що зародився в умовах "чорних кварталів", зараз вибився у топ?
 

Усім моїм фанатам,
які його підтримують.
Я проведу на піску лінію,
з одного боку - за, з іншого - проти,
і якщо ви досі не вирішили, з ким ви,
я вирішу це за вас:
ідіть на ***.
Ну ж бо, Америко, вставай!
Ми любимо наших військових,
Ми любимо нашу країну,
Але ми
ненавидимо Трампа!

Таким чином Емінем долучився до нагородження премії BET Hip-Hop Awards. Через насмішки президента над лідером Північної Кореї. Через расизм. Зрештою, через спотворення усього курсу США як демократичної держави.
 
Реп почав взаємодіяти з політикою не лише в Штатах. Репер Птаха критикує антикорупційні мітинги й представника опозиції Олексія Навального. Усі федеральні канали роблять спец-репортажі про реп-батл між Оксіміроном і Гнойним (який зібрав 30 млн переглядів).
 

Усього за 50 років реп пройшов шлях від соціальних низів найбіднішого населення до мільярдів доларів. 

Бронкс


У Бронксі (Нью-Йорк) Microsoft і Google створюють інтерактивну студію Роулстон, де вперше відбувся запис реперських платівок. Саме тут відкриють Музей хіп-хопу. Майже 50 років тому ямайський ді-джей Кул Герк приїхав до Бронксу й зачитав під біт, аби розважити публіку. Так почав зароджуватися хіп-хоп, згодом вдосконалилося саме начитування тексту — реп.
 
Зараз у Бронксі функціонує близько тридцяти лейблів, а отже, ціла низка студій звукозапису. Вихідцями звідси є Afrika Bambaataa, Слік Рік, Кул Кіт, Ді-Найс і т.д., а у Нью-Йорку, між іншим, працюють 50 Cent  і Diddy.

На зламі тисячоліть


Напрям виникає в афро-американському середовищі США не випадково. Виконавці розуміють, що можна говорити не лише про тусівки. Цей момент став переломним. Dr.Dre з Eazy-E засновують N.W.A. (Niggaz With Attitudes — "Ніґери зі ставленням"). Відтоді реп став справжньою мовою вулиць, завдяки якій афроамериканці змогли боротися з расовою дискримінацією. Гостра критика суспільного ладу у треках (т.зв. ґанґста-реп) призвела до заборон їхніх концертів та навіть листів від Федерального бюро розслідувань. "Захист насильства й нападів є неправдою, ми в правоохоронних органах виключаємо такі дії" — пояснювали у ФБР. Детальніше про це розповідається у фільмі Ісе-Т, засновника ґанґста-репу. "Щось із нічого: мистецтво репу" вийшов у 2012-ому за фінансування ВВС (British Broadcasting Corporation).
 

Згодом у 80-их на арену виходять і "білі" представники цього жанру — Beastie Boys. За тридцять років вони ПОВНІСТЮ трансформували свій стиль, тому в 2008  році отримали премію "Ґреммі" в номінації "найкращий інструментальний поп-альбом".

У 90-ті виникає батл-реп, починається боротьба "іст косту" і "вест косту". Зараз на реп-батлах ображають опонента та його батьків переважно без подальшого розпалу конфлікту за межами площадки. Але найтрагічніша перепалка лейблів Death Row Records і Bad Boy Records у 1996 закінчилася смертельним пострілом в 2Pac, а також вбивством його опонента - Notorious BIG.

Після цього конфлікту ґанґста-реп припиняє існувати. Тепер працювати в цьому напрямі можуть не лише афро-американці з бідних районів. Це був великий початок поділу на андерґраунд і мейнстрім, а також поштовх до масової комерціалізації.

Андерґраунд і мейнстрім

Формуються канони. Для успішного треку потрібен не лише крутий текст, а й нові біти. Одним із найуспішніших бітмейкерів стає Dr.Dre. А також за його продюсування успішними стали Snoop Dog, 50 Cent, Eminem (у якого, між іншим, 15 премій "Ґреммі" й Оскар).
 

Двотисячні закріпили позиції поп-музики. На репі теж хочуть заробляти. Відбувається масове створення лейблів, найкращі з яких різко вириваються вперед. Це умовно ділить мейнстрим на територіальні центри:
 
  • Захід - батьківщина фанку, різні напрями тут розвивали 2Pac (ґанґста), D.Dre (джі-фанк) і Snoop Dog (дроул). Зараз, до речі, джі-фанк домінує з новими його представниками.
  • Схід поєднував течії Old School і New School, а це джазові семпли й R’n’B. 50 Cent працював з Dr.Drе, а Jay-Z створив масштабний Нью-Йоркський лейбл "Roc-A-Fella Records".
  • Центральний Захід вирізняється похмурою атмосферою треків і сценами жорстокості. Саме тут Емінем читав реп про знущання з нього під час життя в гетто.
  • Південний реп відмінний лаунжевим звучанням, яке допомогло Lil Wayne зібрати майже 500 мільйонів переглядів його кліпу "Mirror".
          
"Королем андерґраунду" називають засновника лейблу "Strange Music" Tech N9ne. Сюди входять Krizz Kaliko, Kutt Calhoun, Big Scoob та ін.
 

Перетин кордонів

Вважається, що вперше на теренах СРСР реп прозвучав на початку 90-их. Група "Час Пик" записує двадцятихвилинний альбом "Реп".
 

Щоправда, в альбомі було набагато більше року, а реп чувся в окремих моментах. Та це не завадило групі лунати з усіх магнітофонів. Згодом Алла Пугачова спонсорує групу "Мальчишник", яка шокує радянську молодь темами сексу й наркотиків. А В 2011 р. пісня "Секс-контроль" взагалі була визнана російським урядом екстреміською. Зараз група припинила своє існування.
 

Звісно, не обійшлося без модифікацій напряму. Передусім — це соціальна спрямованість, точніше, її відсутність. Молодь тупцювала на тому ж місці, яке давно обіграли американські репери.

Але пройде трохи часу й реп на слов'янських теренах гостро й нестримно про себе заявить. Інакше як пояснити, що один з кліпів Емінема бачив кожен сьомий житель планети (1 мільярд переглядів)?
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Віталій Віталій 1 лютого 2018
А от вірна версія виникнення репу! Це було у 70-ті у ЗСА (вірогідно, північний схід, типа, Ню-Йорк)... Одна біла пара необачно потрапила до чорного району. А при собі вони мали касетника. Ну а чорні, які пихтіли марігуановим косяком, оплакуючи сотні тисяч своїх чорних братів і сестер, замордованих факен білими, й запримітили своїх "кривдніків", та ще й - з магнітофоном... Дівчину, перед тим, як зарізати, звісно, зґвалтували, хлопця просто забили (чи може, навпаки). Натомість один із гноблених ніґґерів (а невдовзі, афроамериканець) запримітив того магнітофона, вхопив його, й нумо - дьору... Ну знаєте, як зграйних тварин це буває: одна хапає шмат і "робить ноги" - щоби із іншими не ділитися. Інші ж звірини, бачачи це, кидаються навздогін... От і тоді сталося так само: решта ніґґерів (а невдовзі, афроамериканців) кидає свій кривий промисел над ненависними блідолицими і кидається навздогін за тим факен-спритником, вигукуючи при цьому свою факен-лайку. Загнали гада у глухий кут - під якийсь мур, що навіть мавпі не перестрибнути. І тоді загнана мавпа (даруйте, афроамериканець) у відчаї повертається до своїх єдиноплемінників лицем, увімкнений касєтнік ставить собі на плече, підтримуючи його лівою рукою. А у правій - тримає ножа, мов, геть факен звідси, поріжу всіх факен на фіґ. Корєша, теж, повитягали закривавлені кров'ю білих гнобителів ножики і давай його наставляти по-понятіям: брат, факен, ти не правий - ця факен здобич наша, мов, факен покайся, факен брате... І ця лайка тривала чимало часу. А тлом її виступала музика, що лунала з динаміків мафону, відібраному у убитих ними клятих білих.
... Ось так і появилося це стидобище - реп. А насправді - ніґґерська лайка (речитатив) у супроводі музички.
А Трампу дай Боже наснаги і впертості повернути Америку до цінностей, які й зробили її великою!
P.S. До слова, а ви бачили коли-небудь на рок-концертах чорношкірих слухачів? А чи знаєте хоч одного рокера з чорним кольором шкіри? Тільки, індіянця Гендрікса, як приклад, не наводьте. Висновок: білій людині чорний реп шкідливий: потемнішає шкіра, відросте хвіст і полізе вона, врешті, за бананами. На вишеньку.
Співак Дмитро Оленич презентував відеороботу "Солодко спи"
Прийшла осінь, а це ще один привід слухати теплу музику. До вашої уваги нова відеоробота молодого виконавця Дмитра Оленича, яка дістала назву "Солодко спи". Про що вона та який зміст має, - читайте далі.
Читати більше