Письменники та історії їхньої дружби

7 лютого 2019
Ліля Колісник

Поговоримо сьогодні про дружбу. Чи має вона термін придатності, стандарти? А чи люди мають бути схожими між собою? 
Поведемо мову не про пересічних особистостей — про людей творчих, яких об'єднала письменницька муза. Та чи витримала їхня дружба випробування життям?


Гемінґвей та Фіцджеральд


Їхня дружба почалася вкрай дивно. 1925 року маловідомий письменник Ернест Гемінґвей, якому на той момент було 26, розговорився в паризькому кафе з висхідною зіркою американської літератури Френсісом Скоттом Фіцджеральдом. 29-річний автор робіт «По цей бік раю» і «Великого Ґетсбі» неабияк підвипив, запропонував Гему разом поїхати в Ліон, щоб забрати там автівку з відкидним верхом, яку Фіцджеральди кинули під час зливи.

«Був кінець весни, і я подумав, що у Франції це найкрасивіша пору року і поїздка може бути відмінною», — написав автор книги «Старий і море» через 40 років. Як же він помилявся!
На наступний ранок Скотт запізнився на потяг. Крім того, він пропустив телеграму з адресою ліонської готелю, в якому зупинився Ернест, і бігав весь день по місту в пошуках приятеля. Тільки через добу він знайшов потрібний локацію.
Коли приятелі забирали з сервісу автомобіль, Фіцджеральд примудрився посваритися з автомеханіком. Тільки виїхали з Ліона — почався дощ, і їм довелося робити часті зупинки під деревами (добре, що з собою у них було 5 пляшок вина). Скотт базікав без угаву, а під вечір вирішив, що в нього почалося запалення легенів. Гемінґвей запропонував переночувати в придорожньому готелі, куди викликали лікаря. Автор «Великого Ґетсбі» не хотів вимірювати температуру, розмірковував про смерть і просив Гемінґвея подбати про його дружину і доньку після смерті. «Мені починало набридати ця літературне життя. Мені дуже набрид Скотт і вся ця дурна комедія », — згадував Ернест в мемуарах «Свято, яке завжди з тобою».
Однак цей випадок лише зміцнив дружбу двох великих письменників. Гемінґвей ввів Фіцджеральда в салон Гертруди Стайн і познайомив його з Джеймсом Джойсом та Езрою Паундом. Зі свого боку Скотт представив товариша своєму редакторові Максу Перкінсу і влаштував його в легендарне видавництво «Скрінберс». 1926 року частину літа Ернест провів на віллі Фіцджеральдів на Рив'єрі зі своєю першою дружиною Хедлі і з майбутньою другою дружиною Полін Пфайфер.
Згодом відносини стали псуватися через пияцтво Скотта, яке супроводжувалося непристойним поведінкою: він міг весь вечір валятися на підлозі під час зустрічі з друзями або раптово почати скандалити після зізнань у коханні. Дійшло до того, що Гем попросив редактора Перкінса не відкривати Фіцджеральду його нову паризьку адресу після того, як той помочився на порозі його квартири.
З 1929 по 1940 роки друзі бачилися всього 4 рази. Незадовго до смерті Скотт з гіркотою написав у щоденнику: «Чотири рази за 11 років (1929 - 1940). З 26-го року вже, по суті, не друзі».

Трумен Капоте - Гарпер Лі


У 1920-ті роки на одній вулиці в невеликому містечку в Алабамі водночас росли відразу два майбутніх великих письменники - Гарпер Лі і Трумен Капоте. Активна дівчинка-шибениця і замислений хлопчик - вони були справжніми друзями. «Її батько був адвокатом, ми з нею ходили дивитися судові процеси протягом усього дитинства. Ми ходили на суди замість походів у кіно », - згадував через роки автор "Сніданку у Тіффані".

 1948 року Капоте опублікував свій дебютний роман «Інші голоси, інші кімнати». Прототипом героїні Айдабел Томпкінз стала його подруга дитинства. Гарпер тоді тільки мріяла про заняття літературою, і батько їй сказав: «Ти ж розумієш, що з Монровіллю не можуть вийти дві знаменитості?». Але це не зупинило амбітну дівчину. 

Через 11 років вона закінчила свій легендарний роман «Убити пересмішника», в якому розповіла про дружбу з Труменом (він став прототипом Ділла). Книга принесла їй Пулітцерівську премію.

Після цього письменники здійснили подорож в Канзас, де Гарпер допомагала друга дитинства збирати матеріал для його статті про вбивство фермера і його сім'ї. Ця поїздка надихнула літератора на написання бестселера «Холоднокровне вбивство».

via

Зображення - litblog.infotime.com, pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com