Психологічний аналіз снів

10 листопада 2014
Andrey Zlotnikov
Пам'ятаєте, скільки в Біблії пророчих снів? Це пряма вказівка нащадкам - на що варто звернути увагу. Тисячі років людство намагається розгадати таємницю сновидінь. А ми поговоримо про те, яких висновків дійшли сучасні фахівці.

Значення сновидіння


Сновидіння - це символічно зашифроване послання на важливу тему. Коли ви засинаєте, мозок продовжує працювати - переробляє накопичену інформацію і шукає відповіді на запитання. Коли ви спите, до несвідомого, пригніченого бажаннями та інстинктами, забутого досвіду, витісненого переживаннями, отримує доступ свідомість. Об'єднання першого і другого породжує сни. Це своєрідна спроба розуму впоратися з тривожною ситуацією, знайти вихід, рішення.

Сновидіння для людини є досвідом, який ми отримуємо без будь-яких перешкод. Ми можемо випробувати нові моделі поведінки, втілити заповітні мрії з мінімальним ризиком для себе. Згідно з дослідженнями Мішеля Журве, мозок найкраще навчається саме в момент сну. Можливо, в найближчому майбутньому завдяки відкриттям нейропсихологів ми будемо вчитися уві сні, а фантазії матриці стануть реальністю.

Зашифроване послання


Сновидіння не говорить нам нічого буквально. Ми отримуємо послання у вигляді символів і образів. Наприклад, вам коли-небудь снилося, що ви когось вбиваєте?

Щоб розшифрувати сон, потрібно поставити кілька запитань людині, що його бачить. Основні питання - що виходить на перший план, які почуття людина переживає під час вбивства і після, яке значення для неї має цей символ, як його можна бути пов'язати з її життєвою ситуацією.

Щодо себе я відразу припускаю накопичення агресії, яка не має виходу. Ще не знаю, чи ця агресія направлена на себе, чи на інших. Але без відповідей на зазначені вище питання все це залишиться лише припущенням і я так і не дізнаюся – правильне воно чи ні. Тому сонник з готовою відповіддю - не помічник.

Колективна та індивідуальна символіка сновидінь


Основоположник аналітичної психології Карл Юнг запропонував використовувати термін "архетип" - колективні універсальні моделі поведінки або мотиви, що виникають із колективного несвідомого і є основою релігій, міфологій, легенд і казок.

Наприклад, сонце. Повільно прочитайте це слово. Ви усвідомлюєте, що ваша уява домальовує образ і приписує йому сенс. Психоаналітики вважають, що сонце символізує батька. Тоді ми можемо запитати людину, яка бачить сон, яким було сонце - палючим чи зігріваючим і таким непрямим чином припустити, які відносини в сім'ї мали місце.

З іншого боку, сонце може бути об'єктом зі світу реального і за цим символом може нічого не стояти. Тому, коли ми хочемо зрозуміти сон, ми повинні динамічно рухатися з реальності у світ фантазій і навпаки.

Методичні знання працюючого зі сновидінням психолога є лише опорою, яка дозволяє краще розуміти метафору, але інтерпретувати її може лише той, хто бачить цей сон. Психолог виступає як умілий провідник по світу несвідомого, допомагаючи людині рухатися далі, не сісти на мілину і не потонути у вирі стихії.

Приклад роботи зі сновидінням у групі


Юнг вірив, повторюваний сон схожий на ситуацію, коли листоноша приносить вам лист, а вас немає вдома. З таким випадком я зіткнувся на практиці.

Їй близько сорока років, вона гарно виглядає, емоційна. Схвильовано розповідає свій сон - один з багатьох подібних, що почали їй снитися з 24 років:

"Я сплю в ліжку. Прокидаюся в темній кімнаті, сутінки, навколо все заставлено шафами, темрява густішає і нічим дихати. Я від цього прокидаюся і мені не вистачає повітря. Біжу до вікна, а воно закрите. Я задихаюся.... В цей момент сон переходити в реальність, я прокидаюся із жахливою тахікардією, задихаюся і відчуваю жах. Різко встаю з ліжка біжу до вікна, відкриваю його і прискорено дихаю нічним повітрям".

Я обговорив з пацієнткою її сон, питаючи про ключові символи, що вони можуть означати для неї в реальному житті, з чим, на її думку, вони можуть бути пов'язані, що відбувалося в її житті в 24 роки. Відповідь протагоніста (так в психології називають людину, сон якої досліджується): "Подій важливих наче і не було". Щоправда, вона згадала, що десь в цей час розлучилася з чоловіком.

Розглянуті по черзі символи "Темрява", "Шафи", "Вікно", "Повітря", "Відсутність сил для дихання" теж не дали мені матеріалу для подальшої роботи.

Пропоную протагоністу "програти" сон. Вона погоджується. Формуємо сцену, ставимо стільці в ряд - це буде наше "ліжко", запрошуємо учасників групи на ролі вищевказаних символів і вводимо в роль. Вимикаємо світло і програємо в напівтемряві сцену. Переживання протагоніста тотожні почуттям, які вона відчуває під час сну. Але ідей, що означає це сновидіння, у неї ніяких. Пропоную запросити ще одного актора на роль протагоніста і подивитися на сцену збоку.

Погляд збоку допоміг згадати історію з дитинства, пов'язану з темрявою і страхом. Ми поставили новий сюжет про те, як 6-річна дівчинка сама вдома дивиться по телевізору чорно-білий фільм "Злочин і кара". Величезний страх був породжений сценою, коли Раскольніков сокирою вбиває стару. І тут же миттєво пацієнтка згадує ще одну сцену з дитинства, про яку, здавалося, давно забула.

Сцена така - квартира в "хрущовці", де живуть мама, тато, бабуся, дідусь. Їй два з половиною роки, вона лежить в ліжечку. Її дідусь одягає чорну маску, крадеться по підлозі, щоб вона його не бачила, різко підводиться і лякає її.

Пацієнтка гірко плаче. Розповідає, який хороший був дідусь і як її любив. Важко впоратися з відкриттям, що ці болісні сни пов'язані з ним. Вся група спочатку мовчала, а потім розповідями про свій подібний досвід підтримала учасницю.

Зигмунд Фройд казав, що сновидіння - царська дорога до несвідомого. Йдучи по ній, у нас з'являється можливість дізнатися багато чого про себе сьогоднішнього: наші справжні бажання, мотиви, в чому криється самообман і фальш. Пам'ятаєте, що я казав вище про повторювані сни? Так от, не забувайте перевіряти поштову скриньку.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Світське життя, секс і гарне тіло: 3 книги, які змінять ваше самосприйняття
Автори цих книжок намагаються завдяки своїм вишуканим, стильним і красивим історіям, втіленим у не менш гарні ті цікаві книжки, додати гармонії і тепла у наше трагічне сьогодення.
Читати більше
Що почитати: 5 книг про дива і дивацтва
Дива, які стаються у цих книжках, мають різний характер. Утім, від економічного дива в Америці минулого до пригод у книжці сучасної української авторки – не така вже велика відстань. Оскільки захоплюючий сюжет і бажання прочитати історію до кінця – ось основні критерії, за якими можна оцінювати будь-яке диво в сучасній літературі.
Читати більше