Психіатр Чезаре Ломброзо та вбивці

4 лютого 2020
Кирило Кр.

У 1859 році в якості армійського хірурга Чезаре Ломброзо брав участь у визвольній війні проти австрійців, потім боровся з бандитизмом в південних областях Італії, далі став тюремним лікарем, очолив психіатричну клініку. У 1862 році отримав професорське звання в університеті в Павії, а в 1876-му став професором судової медицини та громадської гігієни в Туринському університеті, в 1896-му професором психіатрії та в 1906-му – кримінальної антропології в тому ж університеті.

Наукова заслуга Чезаре Ломброзо з огляду сьогоднішніх днів полягає в тому, що він змістив акцент із злочину як вчинку на самого злочинця-людину. Як писав про нього легендарний адвокат А.Ф. Коні: «Дійшов до зменшення каральної діяльності держави і полювання за людиною-звіром».

Ломброзо вважав, що злочинцями не стають, а народжуються. Як це незвично звучить для тих, хто стверджує, ніби людину до злочину «примушують обставини», і тому всю відповідальність за вчинок можна покласти на них!

Методи Ломброзо сьогодні критикують, деякі впевнені навіть, що він – предтеча фашизму. Справа в тім, що з початку 1860-х Чезаре почав шукати спільні риси в зовнішності злочинців і навіть винайшов краніограф – прилад для вимірювання частин обличчя і голови. За підсумком своїх досліджень сотень черепів живих і мертвих людей він зробив висновок, що у злодіїв є характерні особливості: «відсутність чіткої межі росту волосся, великі ніздрі, виступаючі вуха і горбисте обличчя з кривим носом». Він стверджував, що руді злочинці зустрічаються вкрай рідко, а ось брюнети (віддають перевагу крадіжкам) і шатени (схильні до вбивств) скоюють злочини найчастіше. Блондини в його книзі «Антропометрія 400 правопорушників» зайняли нішу ґвалтівників і шахраїв.

У ХХ столітті методики з проведення замірів черепів єврея за походженням Ломброзо були взяті на озброєння нацистами і використовувалися ними в концтаборах перед відправкою людей у печі.

Книги відомого психіатра Чезаре Ломброзо «Злочинна людина», «Геніальність і божевілля» та багато інших вважаються обов’язковими для читання тим, хто хоче розібратися в людській психіці. Що сформувало його погляди і наскільки вони були правильними з огляду сучасної науки?

Ломброзо народився 6 листопада 1835 в Австрійській імперії, в яку тоді входила італійська Верона. Італійці влаштовували багато протестів проти імперії, і в одну з таких хвиль заворушень лінгвіста і археолога Чезаре заарештували за звинуваченням у змові. У в’язниці, спотерігаючи за злочинцями, він був наскільки вражений ними, що присвятив їм все своє подальше життя.

Обличчя злочинців, зібрані Чезаре Ломброзо, який вважав, що можливо визначити злочинні нахили по обличчю. На фото зображені вбивці

Для Чезаре Ломброзо, на жаль, не існувало системи виховання, при якій зі злочинця можна зробити нормального члена суспільства. Надивившись на своїх співвітчизників-бандитів, він зробив висновок, що ті просто не можуть впоратися зі своєю злочинною поведінкою. Тому найкращою реакцією суспільства щодо «природжених злочинців» було б позбутися їх, навіть шляхом позбавлення цих людей життя. Його критикували за те, що психіатр занадто перебільшував біологічну складову в людській природі і зовсім не брав до уваги соціальну, ігнорував різні причини виникнення злочинності. Можна собі уявити, які конфузи виникали, коли з’ясовувалося, що деякі державні діячі повністю підпадають під опис злочинців Ломброзо.

Але Чезаре Ломброзо знаменитий не тільки своєю антропометрією . Величезну славу принесла йому теза «Геніальність – це ненормальна діяльність мозку, що межує з психозом». Для нього божевільними були фізики Ньютон і Ампер, письменник Свіфт і філософ Руссо. «Ломброзо був обмеженим, наївним дідуганом», – таке враження склав сам психіатр на Льва Толстого, якого Чезаре Ломброзо відвідав під час свого візиту в Росію. Смішно, але за кілька років до цієї зустрічі Ломброзо, побачивши автограф Толстого, заявив, що це почерк «жінки легкої поведінки з психопатичними нахилами».

За єдине відкриття ніхто не може дорікнути одіозного психіатра: Чезаре Ломброзо винайшов детектор брехні. Він створив його прототип: гідросфігмометр. Пристрій фіксував зміни пульсу і кров’яного тиску у підозрюваних під час допитів і давав незаперечні результати. На підставі показань гідросфігмометра навіть винесли один виправданий вирок. Пульс підозрюваного у вбивстві залишився спокійним, коли йому показали фотографію вбитої. Подальше розслідування підтвердило дані приладу.

Так, піонер криміналістики Чезаре Ломброзо і його помилки заслуговують пам’яті, а книги — уваги тим, кому цікаве мислення видатних людей або італійська кримінальна традиція.

 Джерело: Цікавинки звідусіль.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше