Прадавній апокаліпсис. Початок і кінець Трипільської культури.

12 липня 2023
Griandr Tarnovski

За оцінками дослідників культурна спільнота часів енеоліту на території України, Молдови і частково Румунії, яку ми називаємо Трипільською, існувала впродовж 2500 років. Надзвичайно великий проміжок часу не лише в масштабі  життя людини, а й в масштабі соціуму, який зберігав свої особливі риси, що об’єднували їх носіїв, і навіть, зараз дозволяють їх впізнати.

Звичайно, перші трипільці, які з’явилися на берегах Дністра 7500 років тому дуже відрізнялися від останніх трипільців, які жили на берегах Дніпра 5000 років тому. То звідки взявся перший трипілець?

Найдавніші пам’ятки пов’язані з формуванням трипільської культури виявили між Карпатами та середньою  течією Дністра, тобто, на території сучасної Буковини – півночі Молдови. Тут знаходять кераміку, орнамент якої,  має ознаки впливів культур Боян, Криш, Лінійно-стрічкової кераміки, Вінча. На думку історика М. Відейка таке злиття різних культур зумовлено стихійним лихом, природним катаклізмом, який змусив виживших залишити свої рідні місця і прибитися до тих, хто менше постраждав. Такими «щасливчиками» могли виявитися «лінійники». Посуха або неврожай, явища тимчасові і не могли спричинити рух етнічних груп цілого чорноморського регіону з усіх околиць до підніжжя Карпат.

Це мала бути глобальна катастрофа, яка породила потік біженців. На роль такого місцевого апокаліпсису підходить Чорноморський потоп, який на думку геологів В. Раяна та В. Пітмана з Колумбійського університету стався 5600 р до н.е., тобто 7600 років тому. Величезні маси солоної води з Середземного моря ринули через Босфор в тодішнє прісне Чорне море, яке було значно менших розмірів, ніж зараз. Згідно версії вчених в деяких місцях берегова лінія посунулася на 100 – 150 км. Щоб уявити масштаби трагедії, можна наслідки від підриву Каховської ГЕС помножити на тисячу. Зміни в екосистемі Чорного моря були катастрофічними і на її збалансування пішло не одне десятиліття.

Отже, природа створила умови, в яких із обломків старого світу постав неповторний трипільський світ. Одна природна катастрофа породила, інша – згубила.

150 років тому в австрійському місті Кефель знайшли геологічну аномалію, спечену глиняну формацію завтовшки 500 м і діаметром 5 км. Утворитися вона могла під впливом надвисоких температур і тиску. Що спричинило такі умови гігантського «горна» залишалося загадкою для вчених.

В 2008 році А.Бонд та М. Гемфел прочитали інформацію з шумерського глиняного диска, який було знайдено при дослідженні стародавнього міста Ніневія, сучасний Ірак. Автор цього прадавнього документу зафіксував з високою точністю і в хронологічній послідовності свої спостереження астрономічної події. Диск розділений на 8 секторів, кожен з яких розповідає про етапи розвитку події. І хоча 40% диску втрачено, збережена частина свідчить, що на 9 день комета пройшла через Оріон, який рухався по небу впродовж 20 діб і 29 липня 3123 року до н.е. впав на Землю. Очевидець падіння зазначив: «за горизонтом на поверхню води, видимі в темряві, здіймаються червоні стовпи попелу та пилу, що світяться».

Вчені визначили, що небесним тілом, наближення і падіння якого спостерігав і зафіксував шумерський астроном була комета. Ввійшовши в атмосферу Землі під малим кутом, вона вибухнула над поверхнею землі, не утворивши кратера, в районі сучасного міста Кефель в Австрії. Вибухова хвиля прокотилася старою Європою. Величезна кількість пилу піднялася в атмосферу і надовго закрила Сонце. Трипільці, були лише за 1000 км від вибуху, можна сказати в першому ряду апокаліптичного шоу і ще довго відчували наслідки катастрофи. Неврожай, голод, зміна клімату та соціальна нестабільність. Почастішали міжусобні війни, які загнали частину трипільців у печеру Вертеба. І саме 5200 років тому, майже одночасно з падінням комети почався завершальний етап Трипілля С ІІ.

Трипільська культура почала деградувати. З кераміки зникають мальовані візерунки і на їх місце приходить відтиск шнура. В період С ІІ  (5200 - 4700 років тому) залишалася низка невеликих поселень від Київщини до Волині і далі вздовж течії Дністра. Трипільський ареал втрачає цілісність і врешті решт зникає.

Більше про дослідження загадок трипільської культури на сайті БЕЗВОДІВКА

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Spovid Spovid 1 травня 2024
"спрощення" культури зрозуміле, це через постапокаліптичні умови проживання, збіднені можливості, але світогляд, рівень розвитку особистості від цього не мав понизитися.
Spovid Spovid 4 квітня 2024
Цікаво, ось яка причина припинення трипільської цивілізації. Мабуть, вона не зовсім припинилася, а пройшла через "пляшкову шийку".
Spovid Spovid 4 квітня 2024
Духовне піднесення, що сталося при утворенні післяпотопної Трипільської культури можна пояснити тим, що її заснували учні і духовні вчителя, які задовго мали передбачити чорноморський потоп. Тому вони заздалегідь, упорядковано та свідомо відокремилися від старого світу, та перейшли на подніпров'я і створили духовні громади. Тому вони взяли все передове, упорядкували народовладдя, справедливе суспільство. І тому стався такий сплеск.
А нещасні біженці, без майна, тощо, тільки приставали на все готове і на ті нові духовні закони життя.
Тому і календар "від сотворення Світу" виник, бо це відбулося настільки інше не рабське, сонячне суспільство. Щось подібне сталося з американським Новим Світом - передова демократична держава.
Всі будні були духовною вправою: "Добридень", "Будьте здорові" - замовляння на здоров'я, весілля - обряд на щастя, неділя - день навчання святості...
Ефективне вивчення чеської мови онлайн: поради та рекомендації
Швидке освоєння чеської – це чудова можливість для абітурієнтів здобути вищу або середню освіту в Чехії. Курси обирають люди, які планують змінити роботу або виїхати на постійне місце проживання до Чеської Республіки.
Читати більше