Позбуваємось негативних думок: 15 дієвих порад

8 жовтня 2014
Редакція
Чи бувало, що ви ніяк не можете позбутися нав'язливих думок про якусь людину? Про те, що вона сказала чи зробила, і про те, як сильно це здивувало чи образило вас? Іноді, коли хтось робить боляче нам, нашим дітям чи близьким, пліткує у нас за спиною чи ставить нас у глухий кут своїми діями, ми продовжуємо думати про це годинами, а іноді навіть тижнями.   
 
Ви миєте посуд, їдете на роботу, вигулюєте собаку, але ніяк не можете забути, наскільки злими, неправдивими чи егоцентричними були слова кривдника. У голові крутяться його обличчя та слова. П'ять годин, п'ять днів, п'ять тижнів по тому він досі у вас в думках, навіть якщо весь цей час ви з ним жодного разу не розмовляли.

(Зараз ми говоримо не про психологічні травми чи насильство. Подібні спогади потребують професійної допомоги. Тут йдеться про повсякденні ситуації, які трапляються з кожним і часто виводять нас із себе.)

Як навчитися уникати таких ситуацій? Як перестати думати про людину чи неприємний інцидент, про те, що можна або потрібно було зробити інакше, - коли одні й ті ж думки продовжують крутитися в голові?

Можливо, справа не в людині. А в тому, що ви отримали чи не отримали те, що вам потрібно, чи у вашому житті щось йде не так. Але найчастіше нас мучить думка про людей, які, на нашу думку, у всьому цьому винні.

Ці думки отруюють нам життя, адже подібні переживання можуть завдати людині як емоційної, так і фізичної шкоди. Дослідження показують, що "отруйні" думки роблять наш мозок хворим і нещасним. Коли наш розум постійно зайнятий суперечками, образами чи втратами, він починає "маринуватися" у шкідливих хімічних речовинах і гормонах стресу, які є каталізаторами практично кожної існуючої в світі хвороби. Вчені все частіше повідомляють про те, що негативні думки відіграють велику роль у виникненні таких хвороб, як депресія, рак, серцеві та автоімунні захворювання.

Більше того, це навіть просто неприємно. Вас наче затягує в карусель, на якій весело покататись кілька разів, але потім починає нудити і голова раптом йде обертом. Ти хочеш зійти, але не можеш.

Ми дуже стараємося уникати всього отруйного: купуємо органічні товари, намагаємося не їсти шкідливу їжу, відмовляємося від хімікатів, шукаємо найсвіжіші продукти, користуємося органічними миючими засобами і натуральною косметикою. Але при цьому приділяємо дуже мало уваги очищенню своїх думок. Як же можна позбутися негативних емоцій і спогадів? Адже тут проблема не тільки у тому, що ви занадто багато все обдумуєте (з чим, до речі, теж треба боротись)!

Запропоновані принципи ґрунтуються на доктринах лідерів у вивченні психології усвідомлення та медитації. Оберіть той метод, який здасться вам найбільш ефективними і дієвим:
 

Промовчіть і зробіть паузу

Майже в будь-якій ситуації, в якій доводиться мати справу з важкою і реактивною людиною, найкраще просто промовчати і зробити паузу. Це дасть можливість трохи охолонути, заспокоїтись і обрати найрозумнішу тактику вирішення конфлікту. А іноді з часом те, що нас дратує, забувається саме собою.

Почекайте і подивіться, що буде далі

В конфліктних ситуаціях дуже часто хочеться захистити себе і дати своєму кривднику гідну відсіч. Саме тому ми так сильно турбуємося про те, що сказати чи зробити в подібних випадках. Але якщо ви потрапили в таку ситуацію, спробуйте скористатися порадою психолога Сільвії Бурстін. Не відповідайте відразу - краще почекайте і подивіться, що буде далі.

Не грайте в гру "Хто винен?"

Розбирати події, які трапилися в минулому, і намагатися знайти винного (навіть якщо ви звинувачуєте себе) - непродуктивно. Погані речі або непорозуміння найчастіше трапляються в результаті цілої серії подій. Це як ефект доміно. В кінцевому підсумку не можна звинувачувати тільки одну людину. Спочатку стається щось одне, потім інше, потім ще щось. І так трапляється те, що трапляється.

Не будьте залежні від настрою іншої людини

Тут і додати нічого. Чому чийсь поганий настрій повинен псувати вам день? Якщо хтось усіма силами намагається "поділитися" з вами своїми негативними емоціями, обмежте спілкування з цією людиною на якийсь час.  

Почніть з найголовнішої проблеми

Вчитель медитації Норман Фішер каже: що би з нами не відбувалося, найголовнішою проблемою завжди є злість. Вона створює хмару емоцій, яка заважає дати врівноважену і переконливу відповідь. В конфліктних ситуаціях найбільша проблема - це злість. Працюйте над собою - медитуйте, зробіть вправи, підіть на прогулянку. Говоріть якомога менше і дайте собі час охолонути. Робіть все, що завгодно, - але перш ніж розбиратися з кимось, розберіться самі з собою.
 

Злість шкодить вашому розуму

Неможливо чітко мислити і шукати креативний і вдумливий підхід до вирішення важкої ситуації, якщо ви гніваєтесь. "Злість шкодить вашому розуму," - каже Сільвія Бурстін, - "Якщо хочеш ясно мислити, перестань злитися."

Не намагайтеся зрозуміти дії іншої людини

Це ще одна порада Нормана Фішера. Запитайте себе: якби інша людина спробувала зрозуміти, про що ви думаєте або чому робите те, що робите, наскільки близькі до правди будуть її здогади? Ніхто, крім вас, не знає, що відбувається у вашій голові. То навіщо намагатися зрозуміти, про що думає ваш співрозмовник? Швидше за все, ви будете неправі, а це означає, що ви даремно витрачаєте час.

Ваші думки - не факти

Іншими словами, не вірте всьому, що думаєте. Наше тіло гостро реагує на наші емоції - страх, напругу, тривогу чи стрес. Ми відчуваємо емоції на фізичному рівні й часто сприймаємо їх, як підтвердження того, що наші думки - це факт. "Хіба я би відчував себе так погано, якби був неправий?" Тибетський учитель Цокньі Рінпоче в ситуаціях, коли нас охоплює тривога, каяття, страх або злість, радить пам'ятати, що емоційні та фізичні стани, які ми переживаємо, "реальні, але неправдиві".

Як я можу використати цю ситуацію для особистісного росту?

Учитель медитації та психолог Тара Бреч стверджує, що зациклюючись на злості, ображаючись на чиїсь слова чи дії, засуджуючи співрозмовника і нервуючись через те, як з нами повелись, ми поповнюємо свій особистий запас страждань. Ситуація + наша реакція = страждання. Можливість розібратись зі своїми почуттями і спитати себе, чому нас так сильно турбує та чи інша ситуація, і що ці почуття говорять про нас самих, - хороший шанс дізнатися про себе щось нове. Ситуація + роздуми + уявна присутність "тут і зараз" = внутрішнє зростання. Зосередьтеся на своєму внутрішньому розвитку.

Ніколи не дозволяйте іншим збивати себе з пантелику. Навіть самому собі

Напевно, всі знають, що довіряти потрібно перш за все собі, своїй внутрішній інтуїції та відчуттям. От тільки у стресових ситуаціях ми частенько плутаємо ці речі з власним надуманим негативом. Ми настільки вдало переконуємо себе в безвихідності ситуації, що самі ж починаємо в це вірити. Звучить не дуже приємно, чи не так?!
 

Те, що було, залишилось в минулому

Згадуючи про минуле, ми часто намагаємося зрозуміти, що можна було зробити інакше, щоб запобігти сварці та її неприємним наслідкам. Але те, що трапилося вчора, таке ж минуле, як і те, що трапилося тисячі років тому в часи індіанців майя. Ми не можемо змінити те, що було тоді, і не можемо змінити те, що трапилося тиждень тому.

Навчіться пробачати

Заради себе і свого власного блага. Психолог Джек Корнфілд каже: "Не варто бути вірним своїм стражданням". Ми дуже віддані своїм печалям і спогадам про все погане, що з нами трапилось. Так, це сталось. Так, це було жахливо. Але невже це єдине, що формує вас, як особистість? Ми пробачаємо інших не тільки заради них. Ми пробачаємо, щоб звільнитися від своїх особистих страждань, перестати триматися за минуле і жити далі.

Перенесіться в інший простір

Вчитель самопізнання та психолог Тріш Магіяр радить використовувати візуалізацію. Дослідження показують, що цей метод досить ефективно допомагає позбавитися негативних думок, які засмічують нашу свідомість. Ось, наприклад: уявіть, що ви знаходитеся на дні глибокого синього океану і спостерігаєте за тим, як все пропливає мимо. Поспостерігайте за тим, як розсіюються ваші думки. "Уявіть, що ви - глибокий, спокійний, синій океан".

Відповідайте кривдникові добром

Ось що цілителька Ванда Лассетер-Лунда радить робити в ситуаціях, коли думки про вашого кривдника зводять вас з розуму: "Уявіть, як ви відправляєте цій людині красиву кулю білого світла. Помістіть її всередину цієї кулі. Оточіть її променями і підтримуйте навколо неї світло, поки ваш гнів не зникне". Спробуйте, це справді працює.

Зробіть півтора хвилинну перерву

Щоби звільнити розум, потрібно розірвати хід своїх думок. Нейропсихіатр Ден Сігал стверджує, що "за 90 секунд емоція підніметься і спаде, як хвиля біля берега". Вам потрібно всього 90 секунд, щоб вийти з будь-якого стану. Всього 90 секунд - вдихніть і видихніть 15 разів, щоб не думати про людину чи ситуацію, яка вас засмучує. Це допоможе розірвати порочне коло і покінчити з впливом негативних думок на ваше самопочуття.
 
Ну що, вам вже краще?

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як мінімийка і відпарювач зроблять плитку ідеально чистою
У боротьбі з побутовим забрудненням, особливо коли справа доходить до плитки на подвір'ї, у ванній кімнаті та на кухні, сучасні технології пропонують рішення, які не тільки ефективні, але й легкі у використанні.
Читати більше