Поступ українського націоналізму: з минулого в майбутнє

Впродовж тривалого історичного періоду на теренах України слово "націоналізм" ототожнювали з образливим "фашизм". Не тому, що різниця між ними непомітна. А тому, що "совкова" культура була спрямована передовсім на знищення національної ідеї кожної зі своїх складових – республік.

Поглинувши не одну країну, СРСР не мав іншого виходу, як стерти з колективного підсвідомого національну ідентичність. Герої, які мали на меті власної боротьби вільну державу для свого народу, класифікувалися як зрадники. Тобто – фашисти. Але події кінця ХХ століття засвідчили, що здолати національну пам’ять штучним методом – справа практично неможлива. І сьогодні ми спостерігаємо відродження нації, її духу й прагнення до волі.

Націоналізм чи патріотизм?

plus.google.com

Що ж таке націоналізм в Україні? Сьогодні це поняття здебільшого ототожнюють з поняттям "патріотизм". Насправді це не так. Визначають, що патріотизм – це любов до мови, народу, землі тощо. Але, разом з тим, доволі часто любов до рідного краю є просто почуттям, яке не потребує підкріплення дією. В той час як націоналізм являє собою, окрім світоглядного принципу, ще й волю до захисту інтересів народу.

Тобто, патріот може безтямно любити мову і пісню, а от націоналіст, беззаперечно, ще й стане на їх захист перед лицем загрози знищення. Подібну тенденцію ми спостерігаємо в теперішній Україні: маємо безліч іноземномовних патріотів, але й гідно представлену невід’ємну частину суспільства, яка категорично, навіть знаючи іноземні мови, послуговується виключно рідною. Крім популяризації рідної мови шляхом її щоденного вжитку, ці люди ще й сприяють її розвитку в Україні та за її межами. Звісно, націоналізм – це не тільки спротив русифікації. Це ще й боротьба за добробут і самовизначення, гордість за своє і впевненість у майбутньому Держави.

Отже, націоналіст – це борець за право творити абсолютно самодостатню, міцну і вільну Батьківщину для свого народу.

Поступ українського націоналізму: з минулого в майбутнє


Націоналізм як ідеологія – явище порівняно молоде. Виник він на європейській арені наприкінці 18 століття.

Першим націоналістом в Україні по праву вважається Тарас Шевченко. Саме в його творчості зійшла зоря боротьби за український народ, традиції і добробут.
 
Але найбільше ідея національної самовизначеності утвердилася в період між Першою і Другою Світовою війнами. Спочатку боротьба з фашистською Німеччиною, а потім – остаточний  прихід "більшовиків" ознаменувалися нищенням усього українського. Націоналізм і досьогодні не прийшов до своєї мети – квітучої держави для самобутньої нації.
 
Після Шевченка, уже в кінці 19 століття, розбудовувати національну ідею взявся Микола Міхновський. "Візьмемо силою те, що нам належиться, але віднято у нас силою!" - проголосив він, підкреслюючи обов’язково неподільну і єдину країну для народу, який всю історію своєї бутності потерпав від загарбників.
 
Ще одна одіозна постать в історії українського націоналізму – Дмитро Донцов.  Він систематизував основи ідеології. Саме йому належить задум "націю свинопасів перетворити на націю володарів".
 
Не менш відомим серед націоналістів є Євген Коновалець, який об’єднав низку націоналістичних груп в одну, цим самим створивши сильну й масштабну формацію, яка продовжила, або й зберегла життя визвольному рухові України в тяжких умовах боротьби як проти більшовиків, так і проти німецьких окупантів.
 
Вкрай необхідно згадати Степана Бандеру і Романа Шухевича, які до недавнього часу в свідомості багатьох українців були виключно "фашистами". Порівняно недавно їх було визнано Героями України.
 
Велику роль у трактуванні ідеї нації й боротьбі за неї також відіграли Юліан Вассиян, Дмитро Андрієвський, Степан Ленкавський, Микола Сціборський, Олена Теліга та багато інших.
 
Український націоналізм – єдиний в Європі націоналістичний рух, який мав у просуванні вперед настільки тривалий і кривавий спротив. Тому, мабуть, нині настільки важко пояснити його роль у національно-визвольних змаганнях українців, а також чітко вирізнити його особливості на фоні багатьох патріотичних течій нашої країни.

Саме націоналістична ідеологія зберігала вуглинки української етнічної особливості, яку ні з чим не можна порівняти. Якби не прошарок націоналістів, Україну б остаточно поглинула сірість радянських буднів та  відсутність культури. Швидше за все, це було б убивство самої української народності.

Але одне можна стверджувати остаточно: націоналізм тепер популярний. Тепер чи не кожен проголошує себе "бандерівцем" і пишається цим. Націоналістичні гасла "Слава Україні! – Героям Слава!", "Слава Нації – Смерть ворогам!", "Україна – понад усе!" та багато інших уже стали загальноукраїнськими. Не проходить і дня, щоб ми не привітали когось таким чином, незважаючи на те, що колись ці ідіоми вважалися фашистськими.

Тому ота ніша, яку створили провідники руху, накладаючи життям і свободою, тепер розширена настільки, що зможе вмістити багато люду. Головне, щоб у душах українців горів вогонь любові, завжди ніжної до краси, але не менш пекельно-гарячої в тяжку годину, ніж та одвічна любов, яка штовхала на боротьбу основоположників націоналізму, коли Україна опинялася в небезпеці.

І, як висновок, можна спрогнозувати: національно-визвольному рухові в Україні – жити! Принаймні, до того часу, поки колективна свідомість "совка" не переросте в колективну національну.

Якщо вас зацікавила ця стаття, радимо вам також почитати:
“Слава Україні!” -  шана героям чи “фашистське гасло”?
Червоне та чорне - ідеологія одного прапора
УПА: герої чи кати?!

Степан Ленкавський та десять заповідей українського націоналіста
До історії УВО–ОУН
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

oleg.druzdev@gmail.com oleg.druzdev@gmail.com 11 серпня 2015
Шановна авторко, якщо вам цікава тема націоналізму, рекомендую прочитати дві праці: 1. О.Зайцев "Український інтегральний націоналізм 1920-1930-х років: Нариси інтелектуальної історії."; 2. Г.Касьянов "Теорії нації та націоналізму". Праці написані досить цікаво, тому вам не буде важко їх читати.;) Вони дозволять вам поглянути значно ширше на таке явище як націоналізм та й базу знань поповнять значно краще. Успіхів у досліджені!;)
П.С. У вас опечатка, мабуть. Степан Ленкавський а не Ланцкавський;)
Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше