Постать Богдана Хмельницького

Ім’я Богдана Хмельницького є знаковим в українській історії. На честь гетьмана назвали один з обласних центрів, а також перейменували площі, вулиці та проспекти в багатьох містах України. Знають про Хмельницького й за кордоном: йому присвятив есе французький письменник Проспер Меріме. Тож давайте й ми спробуємо з’ясувати, яким був та чим жив український гетьман Богдан Хмельницький!

Суворий, емоційний та… хороший психолог!

 • Батько виховував юного Богдана дуже суворо: змушував багато часу займатися не лише навчанням, а й вивченням військової справи. У дитинстві хлопчик вправлявся в змаганнях на дерев’яних шаблях зі своїм батьком, а згодом — і на справжніх. Це загартувало майбутнього гетьмана та наклало відбиток на його характер та подальше життя. 
   
 •  Друге ім’я, яке отримав Хмельницький при хрещенні, — Зиновій. У повсякденному житті гетьман ним не послуговувався.

 •  Богдан був дуже освіченою людиною: знав латинську, французьку та турецьку мови. Попри те, що освіту Хмельницький здобув у єзуїтському навчальному закладі, майбутній гетьман залишався вірним православ’ю.

 •  Є теорія про польське походження родини Хмельницьких, проте її не підтримують українські історики. Мати ж Богдана походила з українського козацького роду (це підтверджується архівними документами).

 •  Зовнішність гетьмана цілком відповідала його загартованому, суворому характеру. Богдан Хмельницький був широкоплечим, мав міцну статуру та зріст приблизно 185 сантиметрів.

 •  За свідченнями історика Г. Ярової, Хмельницький ніколи не розлучався із шаблею: носив її із собою навіть у повсякденному житті. Зовсім нетиповим було й те, що гетьман любив пити міцну каву: напій, який не був популярним у той час на українських землях.

 • Спочатку Богдан Хмельницький прихильно ставився до Речі Посполитої, поважав владу короля. Та один випадок змінив це: підстароста Чаплинський розгромив його родинний хутір. Звернувшись по допомогу до короля, Богдан отримав лише «право обороняти власні землі». Це стало передумовою до повстання.

 • У дипломатичній діяльності Хмельницький обирав між Швецією, Кримським ханством, Туреччиною та Москвою. Зупинив свій вибір на останній. Згодом таке рішення засуджували українські націоналістичні кола.

 • Сучасники називали Богдана людиною суворою: навіть побратими ставилися до нього з певним острахом. Цікавим є й той факт, що під час різноманітних перемовин із ворожою стороною Хмельницький міг навіть вдавати божевілля, щоби збити з пантелику та нагнати страх. Гетьман видавав неприродні звуки, вигукував дивні фрази, крутив головою.
   
 • Хмельницький був свого роду психологом. Він завжди влучно вів переговори, вмів вгадувати та зчитувати емоції співрозмовника. Такі навички не раз ставали в пригоді під час дипломатичної діяльності. 

Сімейне життя Богдана Хмельницького

«Яким же був великий гетьман удома?», — це питання, безперечно, цікавить усіх, хто вивчає його біографію. Хмельницький тричі одружувався та мав семеро дітей (зокрема двоє синів Юрія та Тимоша). Уперше Богдан одружився в 1627 році з донькою переяславського купця, Ганною. Шлюб тривав 20 років та перервався передчасною смертю дружини від важкої хвороби.

Удруге Хмельницький одружився в 1649-му. Його обраницею стала колишня дружина Данила Чаплинського. Третьою обраницею та найбільшим коханням гетьмана була жінка на ім’я Мотрона. Вона так і не стала офіційною дружиною Хмельницкого: син Богдана, Тиміш, стратив Мотрону в 1651-му році, за підозрою в зраді та розпусті. Третій шлюб гетьман уклав із Ганною Золотаренко. Достеменно невідомо, чи були в пари діти.

Джерело: "Тут цікаво".

Обкладинка — pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Світське життя, секс і гарне тіло: 3 книги, які змінять ваше самосприйняття
Автори цих книжок намагаються завдяки своїм вишуканим, стильним і красивим історіям, втіленим у не менш гарні ті цікаві книжки, додати гармонії і тепла у наше трагічне сьогодення.
Читати більше
Що почитати: 5 книг про дива і дивацтва
Дива, які стаються у цих книжках, мають різний характер. Утім, від економічного дива в Америці минулого до пригод у книжці сучасної української авторки – не така вже велика відстань. Оскільки захоплюючий сюжет і бажання прочитати історію до кінця – ось основні критерії, за якими можна оцінювати будь-яке диво в сучасній літературі.
Читати більше