Польське військове осадництво, або звідки в Україні взялися поляки?

9 лютого 2016
UAPOST.US
7 грудня 1920 року Сейм Речі Посполитої ухвалив постанову про надання земель солдатам польської армії в деяких повітах Речі Посполитої. Війсьове осадництво мало на меті підтримати польску присутність на східних теренах і сприяти їх економічному і культурному розвитку.

Принаймі так це виглядало з польської точки зору.
 
uapost.us
 
Нагадаємо, що тільки 8 місяців перед тим - в квітні 1920 року був підписаний у Варшаві мирний договір між урядом УНР і Польщею, за умовами котрого, за визнання права на незалежність України, Польща отримала Східну Галичину, Західну Волинь, Холмщину, Підляшшя і Полісся. Договір укладали таємно, тому його не публікували і не ратифікували. Про нього, крім С. Петлюри не знали навіть інші члени Директорії.

Отож польський уряд вирішив одним махом вирішити ряд питань:

Перше - нагородити своїх вояків за службу під час війни.
Друге - отримати економічну вигоду від експлуатації орних земель на щойно отриманих територіях.
Третє - забезпечити польську присутність на нових теренах, де переважало українське і білоруське населення.

Осадникам надавалися всі пільги і різноманітна допомога при переселенні. Надання землі безплатне або за дешевими цінами, надання демобілізованого військового інвентаря, коней, худоби. Надання будівельних матеріалів і грошових кредитів. Звичайно що така політика польської держави викликала негативну реакцію місцевого корінного населення, котре з господаря на своїй землі перетворилося в безправну національну меншину.

Часто польські осадники отримували в своє користування громадські землі або навіть приватні наміри українських селян, економічне становище котрих щораз погіршувалося. Впродовж 1923-25 років на східні землі з Польщі переселилось біля 9 000 осадників з родинами. Загальна площа землі, надана осадникам, становила 151 000 гектарів. Середній розмір наділу на родину осадника становив 18 гектарів! В той же час, основна маса (79%) українських селян-фермерів мало менше ніж 5 гектарів землі, а більшість з них менше 2 гектарів.

Не дивно що найбільше осадників (понад 41 % з них) опинилося на Волині. Польська адміністрація намагалася подавати цей процес як позитивний економічний і господарський розвиток місцевого сільського господарства, хоча, насправді, мало на меті культурну і економічну колонізацію нових територій.

Зрозуміло що білоруські та українські політики вважали військове осадницво ні чим іншим, як елементом полонізації їхніх земель і декларували, зокрема, що: "український народ ніколи не припинить боротьби з осадництвом і ніколи не визнає правними власниками землі тих осадників, яких польський уряд поселяє на українських землях, діючи кривду українському селянству".

На початку 1923 року українські і білоруські посли, котрі ввійшли до складу нового Сейму, вимагали цілковитого припинення військового осадництва і будь-якої польської колонізації на східних землях: "бо це є видирання землі від нашого селянина". Але, на жаль, ці політичні заяви не принесли результату. В загальному, в міжвоєнний період понад 312 000 гектарів землі було виділено військовим ветеранам, а в Східній Галичині 200 000 гектарів надано польським селянам - переселенцям з західних кордонів Речі Посполитої.

Це призвело до того, що уже в 1930 році, кількість поляків, котрі проживали на етнографічних українських землях, збільшилась на 300 000 чоловік. Поляки складали 40% населення міст і 21% населення сіл в Східній Галичині, і відповідно 29% в містах і 20% в селех на північних землях. Ці зміни спричинені не тільки припливом поляків на українські терени, але також економічною еміграцією українських селян. В міжвоєнний період близько 150 000 українців залишили свої домівки і переїхали в США, Канаду, Аргентину і Францію.

Буквально через кілька років, після почату Другої Світової війни, ця агресивна колонізаційна і українофобська політика польської влади призведе до величезного затяжного міжнаціонального українсько-польського конфлікту на теренах від Лемківщини до Волині.

Автор: Yuriy Soroka
Джерело: greywolvesupa.com
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше