Походження елементу гардероба, про яке ви точно не знали

     Сьогодні ця річ є звичайною в нашому побуті: кожного дня ми застібаємо або розстібаємо ґудзики. Вони коштують недорого, гардероб людини налічує їх десятки чи сотні. Майже ніхто не замислювався над тим, що були часи, коли їх порівнювали з дорогоцінними прикрасами і носила лише знать.


     Тому сьогодні, подорожуючи в минуле, ми роздивимося історію виникнення ґудзиків.
Перші з'явилися в грецьких воїнів. Золоті аксесуари, забезпечені по центру дірочками, були знайдені під час проведення археологічних розкопок. Найімовірніше, люди в той час скріплювали за допомогою таких ґудзичків свої шкіряні ремені на обмундируванні. Лицарі за часів Середньовіччя привозили ґудзики з Близького Сходу в Європу, там в той час вони набули широкого поширення.


     Через три століття після того, як з'явилися перші ґудзики, ця фурнітура стала користуватися популярністю у знаті. Дорогими ґудзиками, виконаними з рідкісних порід дерева, скла або благородних металів, прикрашені вбрання бояр, самодержців і високих чиновників. Ті зі свого боку іноді пришивали на свої туалети так багато ґудзиків, що наряд ставав досить важким.     У часи царів і королів ґудзики служили не просто застібками, а й демонстрували багатство своїх власників. Тому їх носили набагато більше, ніж потрібно, адже чим поважнішою і багатшою була людина — тим їх повинно було бути більше. Відомо, наприклад, що французький король Франциск I якось замовив ювелірові 13 600 маленьких золотих ґудзиків для обробки лише одного оксамитового костюма.     На Русі ґудзики стали відомими з IV століття, проте найчастіше вони використовувалися не як застібки, а як обереги. Вважалося, що вони здатні захистити від нечистої сили. Крім того, як в Європі, так і на Русі, ґудзики були надзвичайно дорогими. Тому їх перешивали з одної одежі на іншу і передавали в спадок як придане. Особливу цінність представляли ґудзики з перлами, перламутром та… склом. Їх використовували як підвіски до сережок і як намистини.

     Усе змінилося тільки в 19 столітті, з появою нових видів одягу — сюртука, жакетів тощо, ґудзики почали робити в промислових масштабах і різної форми. З кінця 19 сторіччя в моду увійшли блузки, пальта; обходитися без ґудзиків стало неможливо.

     В Америці існує клуб колекціонерів ґудзиків, в якому налічується понад п'ять тисяч членів з рідкісними колекціями.

Обкладинка - pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com