Подорожуй Україною: Підкамінь

17 травня 2016
Аня Остапчук

Вершина селища - могутній 16-метровий камінь, який споглядає на усіх жителів містечка. Власне, історія Підкаменя розпочалася близько п’ять століть тому, 1441 рік - перша згадка про селище. 


Окрім велетня-каменя, селище славиться Домініканським монастирем, який діяв до 1946 року. У 50-тих роках тут була тюрма. Згодом з​аснували психоневрологічний інтернат закритого типу.

Перша руйнація будівлі вдібулась в 1519, в наслідок нападу татар. 1772 рік був згубний для собору. Землі Підкаменя перейшли у володіння Австро-Угорщини, внаслідок чого було вивезено велику кількість коштовностей та зброї.

Зараз храм належить монахам-студитам УГКЦ. Собєські, Потоцькі, Калиновські, Вишневецькі, Чарторийські, Любомирські - це знатні роди, які були причетні до побудови та розвитку монастиря. До тепер збереглися різноманітні плити фундаторів, які можна побачити на стінах. Є легенда, що саме тут сховано безліч таємних ходів та підземель.

Домініканський монастир є однією з видатних пам’яток оборонної архітектури ХVІІІ ст. Якщо говорити про цілий комплекс монастиря, то планування насправді цікаве. Власне, сам мур висотою сягає аж 4-6 метрів. Із висоти пташиного польоту стіна нагадує восьмикутну зірку. На території також знаходяться келії, дзвіниця, капличка, скульптура Матері Божої, яка самоочищається (набуває яскраво-жовтого кольору). Кажуть, що монастир ховає 7 підземних поверхів.


Велику кількість легенд зібрав Підкамінь. До прикладу, те що на камені колись була споруджена церква. Чи те, що чорт був розлючений на жителів міста і вирішив роздавити монастир каменем, який відколов від Карпат. Але, як закукурікали перші півні, він впустив його і так з'явився камінь у місті. Та окрім легенд, існує гіпотеза, що камінь - це шмат коралового рифу, який з’явився тут сотні мільйонів років тому, коли ще над ним було море.

Повернемося до Велетня каменя. Різноманітні знахідки біля підніжжя Каменя - фрагменти посуду висоцької культури ранньозалізного часу і періоду Галицько-Волинської держави пояснюють використання його: 
1. в образі ідола - він оберігав місцевих жителів і землю від усього злого;
2. наскельного храму-фортеці.

Власне, саме із цими часами пов'язується ніша, зроблена у формі стилізованого серця із західного боку Каменя. Там могли відбуватися язичницькі обряди давніх мешканців цієї території, приносилися жертви для умилостивлення богів. Гора, яка тримає "велетня", має назву Рожаниця. Така назва походить зі слов'янських часів. Історико-етнографічні дослідження пояснюють, що язичницькі божества Роду, Рожаниці у наших далеких предків ототожнювалися з процесом родючості та народження. Дотепер збереглися давні поховання, які оточують Камінь.

 


Окрім нестримної краси природи та величі монастиря, Підкамінь славиться своїм етнофестивалем, який проводився багато років. Зараз організатори тимчасово припинили його проведення, оскільки складна ситуація в країні не дозволяє його продовження.

Донині збереглося декілька печер. Використовували їх як підземний храм для перших монахів. Власне, цікаво те, що одна з печер, найбільша, має не просто штучне, рукотворне походження. Стеля та стіни печери висотою приблизно 5-7 метрів, а ширина та довжина 14 х 12 метрів. Має вхід та вихід, або два входи та два виходи. В глибині печери є грита, котра, можливо, використовувалася раніше як святиня. 

Як дістатися: зі Львова (Автовокзал "Північний") ходить пряма маршрутка до Підкаменя (3 год.). Якщо залізницею, то найближча станція у місті Броди, а далі маршруткою 30-40 хвилин дороги.

Житло: природа - чудове місце для ночівлі у наметі. Але якщо ви приїхали у холодну пору року, то можна зупинитися у готелі в місті Броди, або у готелі у сусідньому селищі Лукаші. 
 

5 речей, які потрібно зробити у Підкамені:

1. Зустріти сонце на горі з велетнем-каменем.

2. Знайти усі місцеві печери. Їх тут три.

3. Знайти колодязь у монастирі. 

4. Побачити Почаїв із могутніх мурів монастиря.

5. Зробити селфі з велетнем-каменем.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Користь лімфодренажного масажу
Чи знали ви, що масаж може мати не тільки косметичний ефект, а й бути корисним для вашого загального стану здоров'я? Один з найефективніших методів, який допомагає досягти цієї мети — це лімфодренажний масаж.
Читати більше