Підкарпатський українець заохотив до кави всю сучасну Європу

10 листопада 2015
Редакція
Кілька років тому у Львові рятівникові Відня, уродженцю підкарпатського села Кульчиці, що на Львівщині, козацькому полковнику Юрію Кульчицькому на площі Данила Галицького встановили пам'ятник, який сьогодні викликає особливий інтерес численних зарубіжних туристів, насамперед з країн Євросоюзу.
 
wikipedia.org
 
Адже Юрій-Франц Кульчицький назавжди увійшов до європейської історії, як видатний воєначальник і рятівник Відня під час турецької навали в другій половині XVII століття. А за свої заслуги козацький ватажок, котрий вирішив після битви вийти на спочинок, на його власне прохання, отримав від вдячних австрійців не дуже зрозумілу для них тоді винагороду: всі захоплені у ворога запаси кави в зернах (близько 300 мішків).

Справа в тому, що свого часу він потрапив у турецький полон і кілька років провів у Бессарабії та Криму в якості "розконвойованого" привілейованого заручника, допоки з полону славетного козака не викупили його бойові побратими та родичі. Там він і долучився до споживання ароматної турецької кави в тамтешніх кав'ярнях. Тому й знав технологію приготування тоді невідомого в Європі напою, заснувавши потім у Відні кавову традицію, яка достатньо швидко отримала всезагальне поширення: щодо українських теренів, насамперед, в Закарпатті та Галичині.
 
wikipedia.org
 
Заради справедливості слід зауважити, що початкові спроби відкрити перші кав'ярні в Європі робилися і до нього вірменськими та єврейськими купцями. Але справа в тому, що через майже смоляну густоту та терпко-гіркий смак, які так полюбляли тодішні турки та араби, новий напій спочатку особливого успіху серед європейців не мав, а Ватикан навіть оголосив його "чортовою сажею". Але саме Кульчицький ввів в його приготування те "ноу-хау", яке задовольнило навіть церкву: він почав додавати в свіжозварену каву вершки і цукор!

Спочатку він сам розносив свою каву на срібному підносі вулицями міста, а потім відкрив і першу кав'ярню. Новий трунок набув такої популярності серед віденців, що через деякий час в багатьох місцях австрійської столиці почали діяти подібні заклади, а Кульчицький очолив окреме співтовариство продавців кави. Австрійці й досі пам'ятають і шанують українця, бо саме йому вони зобов'язані знаменитою на весь світ віденською кавою. Ще в 1862 р. одна з віденських вулиць було названа на честь Юрія-Франца Кульчицького - Kolschitzky-Gasse. А в 1885 р. на одному з наріжних будинків цієї вулиці була встановлена ​​його бронзова скульптура - одягнутий у турецький стрій козак, який тримає тацю з невеличкими філіжанками кави. Також у Відні й понині існує популярне кафе з промовистою назвою "Grand Cafe Zwirina zum Kolschitzky".
 
wikipedia.org
 
На жаль, така шанована в Західній Європі фігура Юрія Кульчицького досі залишається не дуже відомою в сучасній Україні. Між тим саме Кульчицькому місто Лева, де він також відкрив перші в Україні кав'ярні, сьогодні зобов'язане справжньому кавовому буму, до якого підчас щорічних фестивалів долучаються сотні тисяч вітчизняних і зарубіжних туристів. Тут його дійсно пам'ятають і шанують. Нинішній львівський пам'ятник роботи скульптора Романа Кікти виготовлений із бронзи, а постамент - з граніту. А, щоб розкрити образ Юрія Кульчицького повністю, тут присутня геральдична стела, на якій зображений герб роду Кульчицьких. Алегорія зброї говорить про те, що він був славним лицарем. Мішок, з якого висипаються кавові зерна і перетворюються на золоті монети, символізує, що Юрій Кульчицький був і хорошим підприємцем – як би сказали, за теперішніх часів, ресторатором. А класичний кавник і паруюче горнятко свідчать, що саме він навчив культурі споживання кави всю Європу. І нарешті, козацька сережка у вусі, тобто "кульчик", символізує те, що він власне і є Кульчицький.

Ігор Галущак
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше