Перший міністр освіти Росії – українець

Першим міністром народної освіти імперії був українець Петро Завадовський. Він народився в селі Красновичі Стародубського полку у козацькій сім'ї. Син бунчукового товариша виховувався в родині дядька по матері М. Ширая, відомого збирача українського фольклору.

Навчався спочатку в єзуїтському колегіумі в Орші, продовжив навчання в Києво-Могилянській академії. Працював у Генеральній військовій канцелярії і Малоросійській колегії у графа П.О.Рум'янцева-Задунайського.

Під час першої російсько-турецької війни Петро Васильович Завадовський отримав звання полковника. Під час перебування в Петербурзі П.О. Рум'янцев-Задунайський представив розумного й красивого молодого чоловіка Катерині ІІ, яка зробила його своїм душею та тілом (статс-секретарем, генерал-майором, фаворитом). З 1780 р. Петро Завадовський — таємний радник, сенатор. У красунчикові вбачали суперника князя Потьомкіна, тому "Грицько-нечеса" постарався прибрати подалі ліжко-суперника. 

Дивно, але Петро плекав пристрасну любов, і не одружувався ще десять років, зберігав вірність Катерині. Завадовський побудував палац у Катеринодарі на 250 кімнат із фарфоровими кахлями, малахітовими камінами і розкішною бібліотекою, його головною прикрасою була статуя Катерини в натуральну величину.

У 1802 р. імператор Олександр І видав Указ про створення Міністерства освіти Російської імперії, першим міністром народної освіти був граф Завадовський. За свідченням сучасників, Петро Васильович, "українська розумна голова", був одним із найосвіченіших державних діячів, єдиним з-поміж призначених царем, хто володів латиною. Було введено безплатне навчання для всіх верств населення, скасоване лише після смерті міністра. У 1804 р. міністр дав дозвіл відкрити Харківський університет; за його підтримкою було відкрито 1-шу Київську гімназію (1809). Для підготовки вчителів було відкрито перший у Росії Педагогічний інститут у Петербурзі. Сам міністр був доступним для відвідувачів, приймальних днів не встановлював. Усіх вислуховував прихильно і з увагою. Особливо ласкаво приймав своїх земляків з України, не поривав ніколи зв'язків з Києво-Могилянською академією.

Завадовський був одружений із красунею Вірою Апраксіною. Вони мали 9 дочок і 4 синів, жили у маєтку Ляличі на Чернігівщині.

Його син Олександр - приятель Грибоєдова, учасник "четвертної дуелі" (24.11.1817 Шереметєв-Завадовський-Грибоєдов-Якубович) через балерину Істоміну. Онука Петра Завадовського від дочки Софії – Любов Берс була матір'ю С. Толстої, дружини письменника Лева Толстого.
 
У 1795 р. Й. Лампі старшим був написаний портрет П. Завадовського для конференц зали Петербурзької Академії мистецтв.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше