Перший міністр освіти Росії – українець

Першим міністром народної освіти імперії був українець Петро Завадовський. Він народився в селі Красновичі Стародубського полку у козацькій сім'ї. Син бунчукового товариша виховувався в родині дядька по матері М. Ширая, відомого збирача українського фольклору.

Навчався спочатку в єзуїтському колегіумі в Орші, продовжив навчання в Києво-Могилянській академії. Працював у Генеральній військовій канцелярії і Малоросійській колегії у графа П.О.Рум'янцева-Задунайського.

Під час першої російсько-турецької війни Петро Васильович Завадовський отримав звання полковника. Під час перебування в Петербурзі П.О. Рум'янцев-Задунайський представив розумного й красивого молодого чоловіка Катерині ІІ, яка зробила його своїм душею та тілом (статс-секретарем, генерал-майором, фаворитом). З 1780 р. Петро Завадовський — таємний радник, сенатор. У красунчикові вбачали суперника князя Потьомкіна, тому "Грицько-нечеса" постарався прибрати подалі ліжко-суперника. 

Дивно, але Петро плекав пристрасну любов, і не одружувався ще десять років, зберігав вірність Катерині. Завадовський побудував палац у Катеринодарі на 250 кімнат із фарфоровими кахлями, малахітовими камінами і розкішною бібліотекою, його головною прикрасою була статуя Катерини в натуральну величину.

У 1802 р. імператор Олександр І видав Указ про створення Міністерства освіти Російської імперії, першим міністром народної освіти був граф Завадовський. За свідченням сучасників, Петро Васильович, "українська розумна голова", був одним із найосвіченіших державних діячів, єдиним з-поміж призначених царем, хто володів латиною. Було введено безплатне навчання для всіх верств населення, скасоване лише після смерті міністра. У 1804 р. міністр дав дозвіл відкрити Харківський університет; за його підтримкою було відкрито 1-шу Київську гімназію (1809). Для підготовки вчителів було відкрито перший у Росії Педагогічний інститут у Петербурзі. Сам міністр був доступним для відвідувачів, приймальних днів не встановлював. Усіх вислуховував прихильно і з увагою. Особливо ласкаво приймав своїх земляків з України, не поривав ніколи зв'язків з Києво-Могилянською академією.

Завадовський був одружений із красунею Вірою Апраксіною. Вони мали 9 дочок і 4 синів, жили у маєтку Ляличі на Чернігівщині.

Його син Олександр - приятель Грибоєдова, учасник "четвертної дуелі" (24.11.1817 Шереметєв-Завадовський-Грибоєдов-Якубович) через балерину Істоміну. Онука Петра Завадовського від дочки Софії – Любов Берс була матір'ю С. Толстої, дружини письменника Лева Толстого.
 
У 1795 р. Й. Лампі старшим був написаний портрет П. Завадовського для конференц зали Петербурзької Академії мистецтв.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Стрільба з лука: основні правила, які має знати новачок
Нещодавно ми вже розповідали вам про лучний спорт в Україні. Сьогодні продовжимо тему й поговоримо, де новачкові отримати більше правдивої інформацію про стрільбу, а також чи можливо без допомоги спеціаліста навчитися стріляти.
Читати більше
Обираємо готель для відпочинку в Єгипті: на що звернути увагу
Обираючи тур, потрібно знати деякі нюанси: тільки в цьому разі відпочинок повністю відповідатиме вашим очікуванням. Який сервіс пропонують туристам на курортах Червоного моря та на що звернути увагу, бронюючи готель, ми вам зараз розкажемо.
Читати більше