ПЕРЕДУСІМ - ЛЮБОВ: ПРО ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ КОНКУРС МАЛОЇ ПРОЗИ ІМЕНІ ІВАНА ЧЕНДЕЯ

30 травня 2018
Roksolana Zharkova

Передусім любов. І після всього. І між горами, і між рядками. Вірю, що любов має особливий, незрівнянний смак, бо ж, як писав Іван Чендей, «для того, аби звідати смак води, не обов’язково випивати одразу ціле відро. Для того, аби впізнати смак яблук, досить із яблуні й одного плода». Головне – звідати і впізнати.

Понад 170 творів. Талановиті автори зі всієї України і навіть із закордоння. Не більше 30-ти тисяч знаків від кожного… Як непросто вкластися у цей ліміт! Але ж іноді – достатньо одного ковтка, одного яблука… Щоб розповісти про любов, нам достатньо однієї любові в собі. І трохи слів, часто коротких і притишених, недомовлених до кінця. Бо в любові немає кінця, завершення. Перед любов’ю відступає сум. Маліє біль. Схиляється в пошані смерть. Перед усім – любов...

Любов співголосна Пам’яті. Мені здається, що це дерева зі зрощеними коренями. На гіллі цих дерев живуть собі птахи. І навіть коли вони покидають свої гнізда (бо вже з крилець – крила виросли… і небо манить висотою), там, угорі, серед віт і вітрів, оселяються спомини, щоби зігрівати гніздечка, щоби тепло не щезло, спалахи іскрин не загасилися ніччю.

Мабуть, саме ця ідея надихала засновників та організаторів Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Конкурс було започатковано минулого року з нагоди 95-річчя від дня народження відомого закарпатського прозаїка, лауреата Шевченківської премії. Змагання проводилося в трьох номінаціях: «Молода проза» (вік учасників до 25 років), «Доросла проза» та «Чендеєзнавство» (популяризація та вивчення життя і творчості Івана Чендея). До журі конкурсу увійшли: доктор філологічних наук, професор Сидір Кіраль (Київ), Марія Чендей-Трещак (донька письменника), доктор історичних наук, професор Ужгородського національного університету Сергій Федака, письменник і журналіст Олександр Гаврош.

Родина письменника ініціювала проведення справді знакового для української культури літературного свята. 25 травня у мальовничому Ужгороді (вул. Висока, 15), у садибі видатного закарпатського письменника відбулася урочиста церемонія нагородження лауреатів. З вітальним словом до присутніх звернулася Марія Трещак, розповівши про мету конкурсу, що став «першим кроком на великому, цікавому шляху до Чендея. Або ж Любов’ю. Про яку Іван Чендей написав так: «Нехай від Любові народжене породжує тільки Любов...».

Члени журі ділилися враженнями від прочитаних творів (які розглядалися анонімно, були зашифрованими псевдонімами конкурсантів – за цим сумлінно стежила секретарка Конкурсу Іванна Когутич), особистими міркуваннями щодо життєвого та творчого шляху Івана Чендея. Надзвичайно хвилюючими були миті оголошення переможців. Першими лауреатами конкурсу малої прози імені Івана Чендея стали тринадцятеро авторів.

У номінаці «Молода проза» лауреатами стали:
1. Анастасія Літашова за оповідання «Зелена пожежа» (м. Старобільськ Луганської обл.)
2. Аліна Улянич за оповідання «Заворожи мені, химороднику...»  (Одеса)
3. Василь Малишка за оповідання «Викрасти Європу» (Прага, Чеська Республіка)
3. Роман Сліпокоєнко за оповідання «Баранець» (с. Хацьки Черкаської обл.)

У номінації «Доросла проза» нагороди отримали:
1. Роксолана Жаркова за оповідання «Балтійський експрес» (Львів)
2. Анатолій Марущак за твір «Поводир води» (Херсон)
2. Олеся Маркович за твір «Повінь» (Ужгород)
3. Ірина Ликович за твір «Мертвий голуб» (Відень, Австрія)
3. Оксана Мазур за твір «Коли ми були Горгонами...» (Львів)
3. Олена Качуренко за оповідання «Аутистка» (Київ)

У номінація «Чендеєзнавство» (популяризація та вивчення життя і творчості Івана Чендея) перемогли:
1. В’ячеслав Бігун за кіносценарій «Пожертва, або Чайки летять на Схід» (Тячів)
2. Сергій Федака за статтю «Три золоті слова» (Ужгород)
3. Олена Кладова за «Лист Івану Чендею від українки, яка робить перші кроки в літературній творчості» (Сєвєродонецьк, Луганська обл.)

[adSlot9]

Журі також нагородило особливими відзнаками педагога з Харкова, керівника гуртка «Лідерство ― запорука успіху» Центру дитячої та юнацької творчості № 5 Леоніда Гапєєва за популяризацію творчості Івана Чендея, а також наймолодшу учасницю конкурсу Анастасію Бугай (10 років, м. Чернігів) за твір «Том і хлопчик з притулку».

Цього ж таки дня відбулася мандрівка на Тячівщину, де проживає родина Чендеїв. За святковою вечерею проходило тепле дружнє спілкування. Наступного дня лауреати конкурсу та члени журі відвідали селище Дубове Тячівського району, де народився Іван Чендей. Особливою кульмінацією дводенного літературного свята стало символічне сходження на гору Ясенову, улюблену закарпатську вершину письменника. 

Багато радісних спогадів, пам’ятних світлин, натхненних емоцій залишиться нам, лауреатам Конкурсу. Багато закоханості в гори, у небеса на вершині Ясенової, у саме життя, яке манить вітром на схилі гори, яке кличе кудись, у незвідані простори творчості. І як сказав би Іван Чендей – «Що з вашої закоханості, коли не народилася пісня?». Вірю, що в кожного з нас пісня народиться. Бо як можна не співати від щастя, від любові?!

Хочеться щиро подякувати родині письменника, усім організаторам і членам журі за цей Конкурс (продуманий і реалізований настільки вдало, до найменших деталей). Спасибі Вам за вдумливе читання наших текстів, глибоке розуміння наших душ, які прагнуть промовляти і бути почутими! Бо ж така правдива і глибока суть «Спалахів іскрин» творчого полум’я Чендея – «Говорити легше, важче слухати». Але коли з любов’ю – то і говориться, і слухається.

Бо передусім – Любов…

Роксолана Жаркова,

лауреатка Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея, 2018

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг, які будуть варті вашої уваги на Книжковому Арсеналі
Розпочався ювілейний Книжковий Арсенал, на якому представлені новинки усіх жанрів. Утім саме зараз вже бажано знати, за чим варто вирушити і які саме книжки шукати у розмаїтті цього інтелектуального свята.
Читати більше
Ігри для дітей англійською: користь чи шкода
Безліч досліджень присвятили тому, як відеоігри впливають на розвиток дітей. Існує багато різновидів ігор. Деякі просто розважального характеру, інші ж є складним викликом, змушуючи мозок працювати.
Читати більше