Павло Енгельгардт - українець по духу

По матері - поляк, по батькові - німець, по вірі православний, а по духу українець. 

Павло Васильович Енгельгардт народився в одному селі з Тарасом, у панському маєтку свого батька не жив. Виростав поряд із селянськими дітьми вільним. Слухав, запам'ятовував і любив пісні кобзарів. Добре знав свята та звичаї українського села. Знав п'ять мов: польську, українську, російську, німецьку і французьку. Розмовляв із Тарасом та дворовими українською мовою. 
 

facebook.com

Він дозволяв Шевченкові у Вільно працювати в архівах музею, оплачував лекції з малювання у професора Янаса Рустемаса.

Вихованець військового Пажеського корпусу 25-річний Павло познайомився на балу з 18 річною красунею – баронесою Софі Енгельгардт, дочкою генерал–лейтенанта Герхардта Готгардта Енгельгардта, барона, далекого родича. Він зразу ж закохався в неї. Навіть записав в свій особистий альбом латинкою: "Софія, або смерть!" і одружився з баронесою Софією, якій навіть прізвище міняти не було потреби. За висловом Ф.Прийми, вона була "жінкою високого розумового та естетичного розвитку". Для неї М. Глинка написав романс "Як солодко мені з тобою бути".
 

facebook.com

Софія Григорівна Енгельгардт за визначенням М. Глинки "любила музику і малого Тараса". Чому? Таємницю може відкрити портрет вічно юної, трохи примхливої красуні Софі, виконаний віденським художником Йоганом Батистом Лампі. Справа в тім, що уславлений портретист приїхав у Вільно. Усі перші красуні вишикувалися в чергу за портретами. А слава у Лампі була така, що 55 річний художник не міг встояти проти того, щоб не затягнути красуню в ліжко. Не було жодної, з портретованих Лампі, яка б цього уникла... Не зробити портрет у Лампі? Невже його дружина – не перша красуня? Павло Васильович був відомий ходок, але не рогоносець. Отож вірність своєї дружини вирішив зберегти за допомогою Тараса. Шевченко виконував наказ пана не відходити від пані під час малювання, а потім розповідав пану, як скромно вона веде себе. Тарас спостерігав, як працює справжній Художник, але у спальню художника за ними він не ходив.

Баронеса завжди захищала Тараса-козачка від будь-яких непорозумінь. Софі бачила, що хлопець дуже цікавиться книжками, тому дозволила користуватись книжками з бібліотеки Енгельгардта у відсутності пана. Тут вперше прочитав Тарас дві книжечки Адама Міцкевича, видані в Вільно у 1822 році. Пані дозволила гувернантці давати Тарасу уроки французької мови. Недаремно ж згодом Елькан писав, що Тарас вільно спілкувався французькою. Пані навчала козачка дворянським звичаям і манерам поводження у шляхетному оточенні. Завдяки чому Тарас Григорович упродовж свого життя поводив себе навіть у найвишуканішому дворянському товаристві вільно, невимушено та гідно. Вмів привернути до себе увагу, ставав душею навіть жіночого оточення з його примхливими манерами. Тож чи варто говорити, що Прекрасна Софі навіки залишилась для нього недосяжним і незабутнім Першим коханням? Тільки Ганні Закревській та Віктору Забілі повідав про це Тарас. На честь того кохання Ганна назвала їхню з Тарасом донечку - сонечко Софією.

Енгельгардт був ад’ютантом у фельдмаршала Римського-Корсакова, віленського губернатора, в 30 років полковником лейб-гвардії Уланського полку. Після переїзду в Петербург став ад’ютантом у принца Віртенберзького; грошей не потребував. Чому у Віленський "Фонд доброчинності", що утримував школу, в 1830 році не торгуючись вніс три тисячі карбованців асигнаціями. Чому ж тоді він правив 2 500 рублів, коли мова зайшла про викуп Шевченка з кріпацтва? Чому Павло Васильович так вперто торгувався? Мав бо грішок – карти…
 

facebook.com

У якійсь мірі тут додався бунтівний характер Тараса і портрет графа Клейнміхеля. Якось К. Брюллов відфутболив до Тараса графа Петра Клейнміхеля – головнокомандувача шляхів сполучень Рос. імперії. Не було секретом, що через фізичну ваду граф не міг мати дітей, але його дружина всиновила вісім незаконнонароджених дітей фавориток Миколи І, і це сприяло кар’єрі Клейнміхеля.

Не дуже симпатичний граф самовпевнено попросив Тараса зобразити його характер правдиво, що той успішно передав. Власна парсуна графові не сподобалася, тому він відмовився її купувати. 

Мармизу побачив у Тараса перукар і пообіцяв купити, якщо художник домалює голярське причандалля. Тарас так і зробив, а перукареві портрет став вивіскою для цирульні. Портрет випадково побачив цар і той повелів Клейнміхелю розібратися. 

Щоб розібратися "по повній", граф зажадав купити у Енгельгардта Тараса. Павло знав жорстокий норов графа і не міг відмовити царському улюбленцю, тому загнув за Тараса 2500 рублів, що в 5 разів перевищувало ціну кваліфікованого кріпака. Після довгого торгу Клейнміхель погодився. Енгельгард похвалився такою вигідною операцією перед дружиною. Не все ж картярськими програшами радувати!? Софі зрозуміла, що чекає Тараса. Вона негайно направила посильного до Гребінки; Євген кинувся до Нестора Кукольника; разом вони помчали до Василя Жуковського. Через півгодини Василь Жуковський поїхав до цариці і вона веліла Енгельгарду відкласти продаж.

Після цього Енгельгардт не міг Брюллову назвати меншу ціну, щоб не нажити ворога в особі Петра Клейнміхеля.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше