Папілома? Лікарі розкажуть, що робити!

26 листопада 2021
Редакція

Папіломи на тілі проявляються як новоутворення невеликого розміру і утворюються при розростанні епідермісу. Виглядають вони як невеличкий виріст шкіри, розмір якого зазвичай не перевищує 1.5-2 мм. Форма папілом різноманітна – від звисаючого, до точкового шкірного виросту. Колір їх або в тон самої шкіри, або світло-бежевий. Папілома вважається інфекційним захворюванням, збудник якого є вірус папіломи людини – ВПЛ.

Папіломавірус людини або ВПЛ, маючи велику кількість штамів, може бути низького онкогенного ризику та високого онкогенного ризику. У першому випадку група вірусів з тим чи іншим генотипом призводить просто до доброякісних утворень у вигляді папілом, які становлять близько 90% всіх випадків прояву ВПЛ у людини. У другому ж випадку, хоч відсоток виникнення і нижчий, украй важливо звернутися до лікаря за професійною допомогою, тому що запущені випадки можуть привести навіть до онкології.

Визначається онкогенний ризик за допомогою спеціального ПАП-тесту, який призначає лікар. Також лікар після отримання результатів аналізів визначає тип лікування. Чудово сьогодні справляється з проблемою небажаних папілом на тілі лазерне видалення новоутворень такого роду. Ця процедура дозволяє видаляти різні папіломи на шкірі з мінімальним ризиком ускладнень та високою точністю.

Причини появи папілом

Основним збудником папілом, як ми з'ясували, є ВПЛ – вірус папіломи людини. Однак причин, чому з'являються папіломи вже за наявності вірусу в організмі, багато. Серед основних:

 • знижений імунітет, переохолодження;
 • гормональний дисбаланс;
 • деякі хронічні захворювання;
 • стрес;
 • іноді - безладне статеве життя.

Постійне ушкодження папілом сприяє їх розповсюдженню по тілу. Звичайно, вони можуть травмуватися випадково – наприклад, чіпляючись за одяг. Однак самому в жодному разі не варто травмувати папіломи – зрізати, збривати, відривати. Це дуже небезпечно, оскільки пошкоджена папілома починає кровоточити і може спровокувати запалення, а також поширення нових папілом по всьому тілу надалі.

Як виглядають папіломи?

Носіями ВПЛ, як відомо, є майже 90% населення. При цьому сам вірус в основному не проявляється ніякою особливою симптоматикою, крім візуальної. Виглядати папіломи можуть по-різному, а саме, як:

 • Плоскі бородавки – бувають на ступнях (підошовні), долонях або ліктях, але частіше у дітей та підлітків.
 • Ниткоподібні папіломи – зазвичай локалізуються на шиї, на молочних залозах та під пахвами.
 • Папіломи на слизових (у роті, в носі тощо).
 • Гострокінцеві кондиломи – передаються статевим шляхом і частіше бувають якраз на статевих органах.

Як визначити папілому?

Визначити у себе папілому не складно. Її відрізняє безболісність і відсутність почервоніння, якщо, звичайно, вона не пошкоджена. В цілому, папіломи не сверблять й не болять. Але, якщо вони розташовані в незручному місці, згодом можуть натиратися і доставляти дискомфорт. У звичайних випадках, без пошкодження, папіломи доставляють лише естетичний дискомфорт, тому їх хочуть позбутися раз і назавжди.

Де локалізуються папіломи?

В локалізації папілом у чоловіків та жінок різниці немає. Виникають вони в будь-якій ділянці тіла, особливо там, де шкіра піддається тертю. Приклад, папіломи на шиї, де присутнє тертя від різних ланцюжків та аксесуарів. Папілома під пахвою, на делікатній шкірі та слизових – і зовсім найпоширеніша локалізація, як, до речі, і на обличчі. Нерідко буває і папілома на ніжці, частіше – під коліном, у складці, де шкірі потіє трохи більше.

Способи зараження

Варто знати, що зараження вірусом папіломи людини відбувається від людини до людини, а саме – при контакті шкіра до шкіри або через кров. Якщо докладніше, то це інфікування:

 • від матері до дитини (зазвичай при народженні);
 • при переливанні крові або хірургічних втручаннях чи деяких косметологічних маніпуляціях;
 • після басейнів та громадських лазень;
 • при статевому контакті;
 • при шкірному контакті (люди з бородавками);
 • при загальному використанні предметів особистої гігієни, рушників, бритв.

Діагностика та лікування папілом: поради кваліфікованих лікарів

Незважаючи на те, що вірус папіломи людини передбачає різні шляхи зараження, лише статевий контакт передачі ВПЛ вважається клінічним і має можливість високого онкогенного ризику. Інші шляхи передачі вірусу зазвичай передбачають низький онкогенний ризик. У будь-якому випадку, перед тим, як позбутися папілом, є важливим звернутися до фахівця й отримати якісну діагностику.

Відрізнити родимку від папіломи може кваліфікований фахівець, який попередньо проводить візуальний огляд та потім оцінює результати гістологічного дослідження. Сам ВПЛ лікує лікар тієї галузі, яка залежить від локалізації папілом – якщо на тілі, то дерматовенеролог, а, наприклад, якщо на статевих органах, то вже необхідно записатися на консультацію до гінеколога.

Чи потрібно видаляти папіломи і коли?

Крім лікування вірусу, видаленням безпосередньо самих папілом займається дерматолог або дерматовенеролог. Видаляти їх варто тоді, коли їх занадто багато на тілі або коли вони доставляють вам будь-який, у тому числі, і естетичний дискомфорт навіть при невеликій чисельності.

Лазерне видалення новоутворень – це саме той метод, який рекомендують лікарі сьогодні. Незважаючи на те, що папіломи можна видалити хірургічно (особливо з метою проведення гістології), багатьом хочеться зробити це без наслідків – шрамів, довгого загоєння тощо. Саме лазерне видалення має безліч переваг у плані безпечного видалення папілом. Це:

 • малоінвазивність (мінімальний ризик появи рубця);
 • відсутність травмування і навколишніх тканин також;
 • повна стерильність;
 • висока та прицільна точність ;
 • відсутність кровотечі та болі загалом;
 • швидке загоєння після видалення.

Період загострення захворювання: причини

Важливо знати, що, якщо папілома запалилася, почервоніла – то, більшою мірою, це є період загострення такого захворювання. Робити в домашніх умовах самостійне визначення загострення не варто, краще довірити це професіоналу своєї справи.

Цікаво, що імунна система найчастіше пригнічує активність вірусу і робить людину просто носієм інфекції. Однак, коли імунітет знижений, вірус «пробуджується». Крім того, коли ВПЛ має високий онкогенний ризик і локалізується, наприклад, на слизових статевих органів, у якості загострення може виникнути навіть ерозія шийки матки. Саме тому варто не нехтувати щорічними профілактичними оглядами гінеколога, а також у дерматолога щодо виявлення ВПЛ та наявності папілом на тілі відповідно.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як не померти на самоті: 5 книг радикального чтива
Герої цих книжок зустрічають привидів свого минулого та відкривають таємниці, які люди ховають один від одного і від усього світу. А все для того, щоб не бути самотніми, почавши говорити про своє, спільне, і знайти справжнє умиротворення і щастя.
Читати більше
Проєктування дерев'яних бань з басейном: усі «за» та «проти»
Чи потрібен у дерев'яній лазні басейн, що потрібно знати при виборі проєкту, переваги та недоліки проєктів лазень із зрубу із внутрішнім басейном, де можна ознайомитися із сучасними проєктами.
Читати більше