Пантелеймон Куліш: перший історичний роман, Шекспір й Гете в перекладі та кулішівка

7 серпня 1819 року народився Пантелеймон Куліш – визначна постать в українській літературі та й в історії загалом.

Він був автором першої української фонетичної абетки, яку ще називали “кулішівка”, або “система Куліша”. І, хоча до неї було внесено певні зміни, вона стала основою сучасного українського правопису.

Також йому належить авторство першого українського історичного роману під назвою «Чорна рада», в основу якого покладені реальні історичні факти. На написання цього твору Куліша надихнув Вальтер Скотт. А у 2002 році було знято однойменний фільм.
 


Коло інтересів Пантелеймона Куліша було дуже різноманітним: він був і поетом, і драматургом, письменником і фольклористом, етнографом і мовознавцем, критиком, редактором, видавцем тощо. Однак прославився він ще й своєю перекладацькою діяльністю. Куліш дав можливість українцям ознайомитись з шедеврами світової літератури, переклавши майже всі твори Шекспіра, Ґете, Гейне, Байрона, Шиллера і ще багатьох інших.

Цікаво, але боярином на весіллі Куліша був сам Тарас Шевченко, який також намалював портрет нашого героя.
 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше