Панічний розлад. Хвороба, якої не існує?

28 серпня 2015
Vitaliy DeFranko
У всіх людей, які страждають панічними атаками, буває той перший раз, з якого все й починається. В один прекрасний, а, можливо, і не дуже хороший день, переповнені тривогами і турботами, вони відчувають різку зміну у своєму самопочутті. У них посилюється серцебиття, з’являється тремтіння у всьому тілі, частішає дихання, пересихає в роті. І головне, на них накочує смертельний жах...

Цей жах одних паралізує, а в інших викликає бажання кидатися у пошуках негайної допомоги. І ось приїжджає "швидка", медики роблять ЕКГ, оглядають хворого і роблять висновок: "З вами все гаразд. Це просто нерви". Здавалося б, можна видихнути і жити колишнім життям. Але ні. Історія тільки починається...

Що ж трапилося?

Зазвичай такий стан виникає через те, що людину щось сильно налякало. В даному випадку вона злякалася різкої зміни роботи свого організму. Їй здалося, що вона чимось захворіла, у неї стався інфаркт чи інсульт.

Але причина цього стану не пов'язана із захворюваннями внутрішніх органів, а має психічну природу. Саме нервова система змінює характер своєї роботи і викликає всю цю жахливу бурю всередині. Цей стан захоплює людину зненацька. В такому випадку говорять про панічну атаку.

Прояви атак можуть бути різноманітними. Їх можна розділити на дві великі групи: симптоми через  внутрішні органи (соматичні) і психічні прояви.
 

psy-practice.com

Соматичні симптоми

Частіше всього під час нападу людина відчуває стискання в області серця і підвищене серцебиття. Це буває найстрашнішим, бо в розумінні багатьох людей дані симптоми є ознаками інфаркту.

Але при панічній атаці почуття посиленого серцебиття виявляється суб'єктивним. Хворому здається, що серце б'ється в прискореному темпі. Насправді ж пульс може залишатися в межах норми.

Крім неприємних відчуттів в області серця, людина в стані панічної атаки відчуває стискання в грудній клітці. Їй здається, що вона задихається і їй не вистачає повітря. Вона починає тремтіти, на неї накочують приливи жару або холоду, паморочиться голова.

Іноді до цього може приєднатися біль у животі, нудота і навіть блювота.

Психічні симптоми

У такому стані складно залишатися незворушним. Якщо твій організм чудить таке, як не хвилюватися? В людини розвивається різкий страх смерті. Вона відчуває тривогу, що не впорається з цим і їй не зможуть надати своєчасну допомогу.

Люди починають кидатися, намагатися знайти когось, хто б міг допомогти, або, навпаки, забиваються в кут і бояться поворухнутися. Адже будь-який рух може викликати суб'єктивне відчуття погіршення стану.

Як формується розлад

У деяких людей такий стан буває раз чи два в житті й більше не повторюється. Вони з неприязню зрідка згадують про подію, але це особливо на них не впливає.

Інші ж після першого разу зустрічаються з панікою постійно. Загроза несподіваної зміни стану нависає над ними дамокловим мечем. Люди починають боятися того, що напад може повторитися. В результаті панічні атаки починають "обростати" страхами.

Люди намагаються змінити свою поведінку і спосіб життя, щоб знизити ризик нападу. Їх стан вже визначають не тільки атаки, але і страхи з ними пов'язані, і різні поведінкові виверти, покликані обдурити хворобу. Поступово особистість і характер людини змінюються. На основі панічних атак розвивається більш важкий стан, який має назву "панічний розлад".

Фізіологія захворювання

Що ж викликає цей розлад? У всьому "винна" ослаблена стресами нервова система.

Перший раз симптоми найчастіше з'являються через втому, перегрів або нестачу сну. Все це накладається на якийсь давній стрес. У кров викидаються гормони стресу, в першу чергу адреналін. Але цього ще не достатньо для розвитку розладу.

А от коли ця буря навалюється на людину в невідповідній ситуації, де вона відчуває себе безпорадною (їхав у ліфті, знаходився в незнайомому місці, де нікого не знав, виявився замкненим у приміщенні), тоді їй може стати по-справжньому страшно. Хворого охоплює страх не тільки через неприємні симптоми, але й жах від того, що він один тут помре і ніхто не зможе йому допомогти.

Цей страх назавжди залишається в пам'яті. І коли людина опиняється у схожій ситуації, їде одна в тому ж ліфті або виявляється в задушливому приміщенні, її мозок автоматично може все згадати і знову запустити паніку. У кров знову викидається адреналін, який знову викликає серцебиття, прискорене дихання, тремтіння, почуття страху. Ні серце, ні судини, ні легені не пошкоджені, просто адреналін змушує їх працювати на межі.

Хто в групі ризику

Не всі схильні розладу однаково. Жінки страждають панічними розладами частіше, ніж чоловіки. При цьому ризик захворіти залежить не тільки від статі, але й від віку. Найчастіше розлад розвивається у так званих "молодих дорослих" - 20-25-річних людей.

Впливають на це також особливості нервової системи. У групі ризику опиняються ті, у кого існує схильність до легкої зміни "режиму" роботи вегетативної нервової системи. Такі люди швидко червоніють, пітніють, у них паморочиться голова від хвилювання, задухи, перевтоми, легко посилюється серцебиття при фізичному та емоційному навантаженні.

Особливості особистості людини теж відіграють значну роль. Так у тривожних людей панічний розлад зустрічається частіше, ніж у середньому по популяції. Проте варто відзначити, що тривога не є прямою дорогою до панічних атак. Мова йде тільки про схильності.

Існує тут і певна "сімейність". Якщо в родині є ті, хто страждає панічними атаками, то ризик захворіти у інших членів сім'ї зростає. Чи цей розлад спадковий? Поки достовірно не встановлено. Тут можуть бути "винні" генетичні особливості, а можливо, роль відіграє "заразливий приклад" одного з членів сім'ї. Діти можуть спостерігати поведінку батьків і несвідомо її копіювати.

Автор: Наталя Стілсон

Наталя Стілсон - лікар-психотерапевт, працювала психіатром, а потім завідувала відділенням гострих психозів обласної лікарні. З 2009 року проживає в США, де заснувала центр психічного здоров'я і спеціалізується на коуч-консультаціях для здорових людей. Мандрівник, мама двох доньок і автор популярного блогу, присвяченого питанням психології, психіатрії та психотерапії.

(via)


Якщо вас зацікавила ця стаття, вам також варто почитати:
Як перестати надто багато думати: 9 простих звичок
Психосоматика: як плаче тіло через невиплакані сльози
Емоційне вигорання: що робити і хто винен?
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше