олімпія де гуж - яскраве життя, трагічний вибір

19 серпня 2017
Марина Чиянова

Подумати тільки: всього двісті років тому жінці  відрубали голову лише за те, що вона вимагала рівності в шлюбі та права голосу на виборах. Француженка Олімпія де Гуж біля гільйотини трималася достойно: «Якщо жінка гідна зійти на ешафот, то вона гідна увійти і до парламенту»  -  її слова  стали крилатими  та пророчими.

     Франція – це країна людей, які цінують свободу. Саме там  у XVIII ст.. зародився жіночий рух, який  сприяв тому, що сьогодні жінка може вільно навчатися,  працювати та брати участь у виборчих процесах. Ми сприймаємо ідею рівності  як щось звичне і часто не здогадуємося, яку плату несли жінки за свої погляди та ідеї.

         Олімпія де Гуж не мала вищої освіти, бо то були часи, коли жінкам заборонялося навчатися. Але коли вона мала виступи на Національних зборах,чоловіки, затаївши подих, слухали її промови.

  Природний розум  і талант Олімпії підняв на боротьбу французьких жінок. Щонайперше вони вимагали визнання права на освіту. І невдовзі було запроваджене спільне навчання хлопчиків і дівчаток. Потім жінки звернулися з петицією до короля. Вони просили дати їм можливість займатися жіночими ремеслами «не для того, щоб скинути з себе владу чоловіків, але що б підтримати своє життя». Їх прохання не було почуте. У жовтні 1789р. Понад 8000 жінок, вимагаючи хліба!!!, попрямували до Версалю. Жінки, чи не вперше усвідомили себе силою, здатною захистити життя своїх дітей.

         Француженки під керівництвом Олімпії де Гуж пішли далі та стали вимагати представництва в парламенті, але Конституція 1791р. їх вимог не задовольнила.  Жінка була віднесена до категорії «пасивних» громадян, які не мали права голосу та жодних цивільних прав.

   Тоді Олімпія де Гуж створила знаменитий маніфест  на захист прав жінок - Декларацією прав жінки і громадянки. У декларації вперше в історії була сформульована вимога рівноправності жінок і чоловіків перед законом: «жінка народжується і залишається вільною і рівноправною з чоловіком перед обличчям закону».

Ст. 6 проголошувала: «Закони повинні виражати загальну волю, всі громадяни, як жінки, так і чоловіки, повинні особисто або через своїх представників сприяти законотворчості. І чоловіки, і жінки повинні бути рівні перед законом, мати однаковий доступ до державних постів, почестей, громадської діяльності згідно їх здібностям і на підставі їхніх талантів».

     Олімпія де Гуж висловлювала надзвичайно сміливі погляди для того часу. У Франції вирувала революція,  тривала економічна криза, нестабільність та бідність стала звичною у країні. Олімпія наполягала на створенні державних майстерень для безробітних. Вона була противницею смертної кари та протестувала проти смертного вироку Людовику XVI і його сім'ї. Вона захищала рабів у колоніях та писала гострі політичні памфлети.

        
Після доносів  її заарештували, а потім в листопаді 1793р. стратили за вироком революційного трибуналу на гільйотині як «ворога революції» та роялістку. Так Олімпія де Гуж за свої погляди та ідеї заплатила життям.

   Але  текст Декларації прав жінки та громадянки за багато років не втратив своєї актуальності. Жінки отримали все те, що колись було недосяжним, але становище сучасної жінки значно програє позиціям чоловіків.

   Як і багато років тому,чоловіки продовжують домінувати у владі та бізнесі. Як і раніше, жінки отримують заробітну плату меншу, ніж чоловіки, на домашню роботу витрачають до 35 годин на тиждень, а  серед директорів корпорацій у світі – менше 7 відсотків жінок.

 Втім, заклики Олімпії де Гуж були почуті та поширилися у світі як яскраве полум’я, яке неможливо загасити. І хоча у самій Франції жінки отримали право голосу лише через 156 років після Великої Французької революції, це ніскільки не применшує значення боротьби француженки за права жінок усього світу. На честь Олімпіі де Гуж у 2006 році була названа одна з площ Парижу.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com