Оксана Довгаль: "Стихія", що ламає стереотипи, або як дорости до "спромужності"

15 листопада 2015
Roksolana Zharkova
Нещодавно моя приятелька видала свою першу монографію "сТИхіЯ жіночого письма: саморепрезентація в українській модерністичній прозі кінця ХІХ-початку ХХ століття (Леся Українка, Ольга Кобилянська, Уляна Кравченко)". Я пила цю книжку малими ковтками, як добру каву, і розмалювала кожну сторінку олівцевими експресіями у стилі "читацька графіка як вияв здивування".

Зазвичай слово "монографія" асоціюється із сухим академізмом й виключно науковою парадигмою. Але ця робота живе не лише в науковому контексті. Її дім – такий собі театр-простір вільного модерного слова, де жіноче письмо, як об’єкт скрупульозного споглядання-дослідження-аналізу, подається з різних ракурсів. Щось схоже на поліфонію голосів із царини літератури, філософії, літературознавства, міфології, психоаналізу, біології. Авторка шукає різні можливості й способи проілюструвати ідею жіночого письма як шлях реалізації власної свободи, як саморепрезентацію у процесі себе-розповідності, як бунт у собі, як поклик і виклик собі й іншим.
 
Роксолана Жаркова, досліджуючи феномен жіночого письма, не просто долає стереотипи, характерні для українського академічного літературознавства, а й наносить пунктиром-орієнтиром ті проблеми, котрі потребують глибокого аналізу й модерних – у європейському ключі, у більш глобальному вимірі – досліджень. Ця її "спромужність" – спроба мужності увійти на територію письма жінки – відкриває нові перспективи в сучасному літературознавчому дискурсі. "Пере-прочитання" й "пере-інтерпретація" модерної прози Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Уляни Кравченко, як проект саме феміністичної ревізії, дає змогу глибше пізнати природу та рецепцію жіночого письма.
 
Авторка монографії робить спробу введення в академічний дискурс таких модерних понять, як "стихія жіночого письма", "письмо-інтерліньяж", "письмо-тандем", "письмо-стигма", "письмо-еліпсис", "жіноче письмо бунту", удосконалюючи таким чином інструментарій літературознавчого аналізу.

Монографія "сТИхіЯ" жіночого письма: саморепрезентація в українській модерністичній прозі кінця ХІХ – початку ХХ століття (Леся Українка, Ольга Кобилянська, Уляна Кравченко)" написана глибоко науково й водночас поетично. Такий симбіоз, припускаю, є свідченням "бунту творчині" (Роксолана – авторка численних модерних поетичних і прозових текстів), яка ламає стереотипи сухого академізму й робить спробу вивільнення літературознавчого простору від прокрустових лож традиційності і застарілих методів аналізу. Роксоланина жінка-авторка, презентована крізь призму письма, – це усамітнена бунтарка, котра шукає відмежований від патріархального материка острів своєї свободи, котра потребує своєї мови, котра самоутверджується у творчості-себе-розповідності.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

На що звертати уваги при виборі чоловічого гаманця
Банкноти, кредитки, візитні картки, посвідчення водія та сезонні квитки — це все наші щоденні супутники, які повинні бути легко доступними і, бажано, організованими. Для цих цілей ми купуємо гаманці, які б вигідно перегукувалися з нашим стилем життя.
Читати більше
15 отруйних рослин, які швидше за все є у вашому домі
Не варто забувати, що не всі домашні рослини такі безпечні, як ми звикли про них думати. Ми зібрали для вас найпоширеніші кімнатні квіти, які можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю.
Читати більше