Одесит – батько "Бурану"

Валентин Глушко – "Батько" космічної станції "Мир" та першого у світі електротермічного ракетного двигуна багаторазового ракетно–космічного комплексу "Енергія" — "Буран".
 
uahistory.com
 
Здавна людину, яка недочувала, бо була зануреною у свої думи, називали "глушком"…

2 вересня 1908 року в Одесі у Петра та Мотрі Глушків знайшовся син Валентин. Батько мав успішну власну справу: родина з трьох дітей мала няню; три будинки у Києві, Львові та Одесі; власний автомобіль. Коли ж червоні все конфіскували, Петро Глушко став білим офіцером. І мав рід Глушків чотири традиції: нікого не забувати, всього добиватися власною працею, не курити і… сидіти в буцегарні. Не порушив традицій і В. П. Глушко.

У дитинстві Валентин серйозно займався грою на скрипці та малюванням. У 1919 р. родина жила в 15-ій квартирі, по Овчинниковому провулку (нині провулок Нечипоренка), буд. 12; згодом переїхала на Ольгіївську вулицю, 10. Валентин здобував освіту в профшколі.

У 13 років світ Валентина різко змінився – підліток прочитав романи Ж. Верна "Із гармати на Місяць" і "Навколо Місяця" і вирішив присвятити своє життя здійсненню цих польотів. Це рішення змусило його уперше зайти до обсерваторії на Садовій і заходити туди щодня, відвідувати гурток світознавців. Керуючись бажанням полетіти на Місяць, Глушко написав зірці тодішньої космонавтики Костянтину Ціолковському. Їхнє листування продовжувалося 12 років.

Отут і постало питання часу: Валентинові його бракувало. Ранкова руханка (а це було обов’язковим до кінця життя), навчання в школі, гуртки з хімії, фізики; заняття в обсерваторії; музика. О, Глушко так пишався, що має скрипку Дж. Страдіварі! Ходив із нею до Одеської консерваторії професора Г.А. Столярова, потім до музичної академії… Одного разу Валентин по дорозі з консерваторії зайшов до приятеля, де й заночував. На ранок кинувся – скрипку поцупили.
 
uahistory.com
 
Вирішив, що це знак долі – й кинув музику. Економив час: шкодував, що багато часу витрачає на споживання їжі. Написав дві книги з астрономії.

А потім Ленінград, університет. Справи батьків були не блискучими: тато працював у залізничній майстерні, мати – акушеркою. Чекати від них допомоги не хотілося, тому Валентин почав підпрацьовувати, робити ремонти квартир. На цих шабашках познайомився зі студенткою-одеситкою Сусанною Георгієвською і одружився. У їхньому житті трапилася загадкова історія – Валентин начебто через необережність отримав вогнепальні поранення. Шлюб розпався, а Георгієвська стала письменницею написала повість про перший шлюб "Брехуха".

Цікаво, але Глушко не мав диплома про освіту. Чому? Він не зміг вчасно оплатити навчання і його за місяць до захисту відрахували. Але ж Глушко свою дипломну роботу на тему створення електротермічного реактивного двигуна не купував, а сам зробив, тому він відправив розвідку до Комітету з винаходів. І завдяки цьому він отримав запрошення на роботу до Газодинамічної лабораторії Миколи Тихомирова. Пройшли роки і без докторської дисертації ВАК надав Валентину Глушку ступінь доктора наук. У 1934 р. Глушка перевели в Москву начальником сектору НДІ Наркомату оборони.

На 30-му році життя Глушко вперше став батьком. Дочку Євгенію йому подарувала Тамара Саркісова. 23 березня 1938 року Глушка арештували за доносом. Через два дні у підвалах Луб’янки Глушко підписав зізнання: "Являюсь учасником антирадянської організації в оборонній промисловості, за завданням якої проводив шкідницьку підривну роботу. Крім того, займався шпигунською роботою на користь Німеччини". Боячись за долю дитини й свою власну, Тамара зреклася Валентина й він їй не простив.Особлива рада винесла вирок: 8 років ВТК. Так Глушко потрапив до урядових "шарошок", до школи "ворогів народу"; працював разом із українцем Сергієм Корольовим. Вони творили реактивні двигуни для літаків у КБ при Казанському авіаційному заводі. Їх ліжка стояли поряд. В. Глушко був у "шарашці" головним конструктором, а Корольов його заступником. Під час війни "за разговорчики" арештували батька В. Глушка, який помер у тюремній лікарні.

Після війни двоє струнких красенів Глушко — в чині полковника, а Корольов — у чині підполковника були у відрядженні до Німеччини. "Вивчали досвід німецьких конструкторів". Обоє не уникали численних романів із симпатичними німкенями. В.Глушко проводив час із німкенею, яка збиралася їхати з ним до Москви. Знайшовся у них син Георгій, названий на честь єдиного справжнього друга, творця легендарних "катюш" Георгія Лангемака, розстріляного у лабетах НКВС. Коли немовля померло, фрау лишилася на батьківщині.

Сталін викликав Глушка (всього вони зустрічалися 4 рази) і запропонував йому очолити роботу над ракетою. Конструктор відмовився, бо тоді нікому буде робити двигуни. Генсек сказав: "Ну, що ти візьмеш з цього гордого одесита?!" Глушко запропонував кандидатуру іншого одесита – Корольова.

З 1946 р. Глушко був головним конструктором Особливого конструкторського бюро-456 (нині НПО "Енергомаш"), у якому були створені двигуни всіх ракет для космосу та ядерного щита СРСР.

З цього часу у В Глушка не було навіть власного імені – у відкритій пресі його називали професором Г.В. Петровичем, а С. Корольова – Сергєєвим.
 
selena.sai.msu.ru
 

Після повернення з відрядження В. Глушко закохався й одружився з викладачкою англійської мови на ім’я Магда. У них народилося двоє дітей — Олена (1948) стала геологом, Юрій (1952) – пішов у космічну галузь.

За запуск у 1957 р. першого в історії штучного супутника Землі Глушко отримав свою першу Державну премію (100 000 карб.). Усі кошти він витратив на придбання колекції картин — роботи Івана Айвазовського, Джозефа Бозе та Костянтина Коровина. Чотири полотна пензля Айвазовського вчений заповів Одеському художньому музею.

У 1959-му в житті 51-річного Валентина Петровича з’явилася 18-літня Лідія Перишкіна. Вчорашню школярку вразила аристократична краса головного конструктора, його розум, інтелігентний гумор. Кохання відкрило друге дихання і дало 28 щасливих років. У 64 роки В. Глушко отримав сина Олександра (нині історика), у 77 – Глушко ще легко піднімався сходинками.

За часів Горбачова, коли на догоду вимогам США закрили спеціальну оборонну програму СРСР, політичні некрофіли з мертвого С. Корольова зробили ікону, а живого, творчого В. Глушка довели до інсульту і за дев’ять місяців заживо згноїли в лікарні: після перших двох інсультів він піднявся, пережив третій, а четвертий…

В. П. Глушко помер 10 січня 1989 р. на 81-му році.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Пікассо та його спокуси
Іменитий Пікассо та його Ольга. Жінка, яка кохала відомого художника все життя. Але його норов не міг втамувати спрагу. Йому були потрібні інші музи. Як кажуть французи, таке життя. От дивишся на фотографії, де люди щасливі, і в голові не вкладається, що хтось із них може завдати такого болю іншому. Детальніше - у статті.
Читати більше
історична паралель
Османська імперія відома як монархічна держава турецької династії Османів. Після Римської імперії, вона посягає друге місце по циклу правління. Але існували дві людини, які наводили жах на османів, тільки їх ім'я мусило повертати назад без бою, а якщо він і відбувся, то кінець був очевидним. Хоча вони жили у різному часі, між ними можна провести паралель.
Читати більше