Нова енергетична реальність:
факти й прогнози щодо України

17 січня 2019
Akme-Ukraine

Перехід глобального світу до відновлювальної енергії, як не крути і не ухиляйся, варто визнати вкрай потужним викликом для України. І хоча уразлива економіка не здатна посильнішати від тих «рятівних» клаптів, які їй наставили звідусіль, вона змушена перейти до функціонування на новій основі – відновлювальній енергії. В будь-якому іншому випадку нас дожидає доля аутсайдерів на вічні віки.

Втрачені запаси кам’яного вугілля, застарілі теплові електростанції, вугільні потужності, введені в експлуатацію ще 60-х роках минулого століття, слабкий контроль за збереженням навколишнього середовища атомних станцій і ін. споруд – це все ще чекає «свого часу», як і Регламент ЄС.

Концептуалізація бачення подальшого розвоя галузі і стратегічне планування дій необхідні вкрай, як рятувальний жилет. Зміни, які широко обговорюються і повільно впроваджуються, стають приводом для висновків про негнучку, неефективну і нешвидку і неповоротку реформу.

Тільки поновлювальні енергетичні системи і приєднання України до нової енергетичної реальності змусять суспільство довіритися очільникам галузі і політикам.

Нові пріоритети стануть масовими мисленнєвими схемами, якщо суспільство побачить на власні очі – ми не аутсайдери, а сучасна європейська країна. Всі невирішені проблеми – залежність від запасів викопного палива, ядерні ризики, ін. – це тільки початок проблем, якщо ми терміново не осмислимо економічний стан з точки зору соцально-економічного благополуччя громадян.

Нині в нашому розпорядженні дослідження і звіти, стратегічні розробки і методологічні розвідки (див.

Transition of ukraine to the renewable energy by 2050 : переход украины к возобновляемой энергии к 2050 году. – к., 2017 / Електронний ресурс : режим доступу :

https://ua.boell.org/en/2017/11/07/transition-ukraine-renewable-energy-2050).

Це дослідження увиразнило можливості переходу вітчизняного енергетичного сектора до відновлювальних джерел енергії до 2050 року. В ньому репрезентовано три сценарії розвитку: еталонне та альтернативні. На підставі аналізу значної кількості даних зроблено висновок про можливість переходу від викопного палива до відновлюваної енергії та які економічні наслідки ми матимемо.

В наш час енергетична галузь у світових масштабах швидко розвивається. Інвестори всього світу аналізують ситуацію з енергетичним станом і приймають відповідні рішення. Відомі економісти, а також очільники галузі прогнозують, що інвестиції у відновлювальну енергетику посядуть провідне місце, усунув з пріоритетів інші галузі. Проте Україна все ще в полоні традиційної енергетичної парадигми, хоча й повернулася обличчям до нової.

Отже, енергетична політика повинна враховувати те, що суспільство прагне уникати ризиків, які є логічними при відданості традиційній енергетиці і які значно менші – при відновлювальній енергетичній парадигмі.

Як зазначають експерти, відмова від усіх вугільних електростанція до 2040 року – це реальний і цілком здійснимий сценарій для країни (див. Oleg Savitsky. Towards the energy transition in Ukraine : finding pathways to energy independence and carbon-neutral power sector / Електронний ресурс : режим доступу : http://www.succow-stiftung.de/tl_files/pdfs_downloads/mdf%20working%20paper/mdf%20paper_%20energy_transition_ua_oleg%20savitsky.pdf).

Наше завдання як громадянського суспільства – інформувати пересічних українців про експертну думку щодо нової енергетичної реальності.

Обкладинка статті: http://budport.com.ua/assets/upload/userfiles/Olga/wind-energie-low.jpg

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 подарунків меломану: речі, з якими не прогадаєш
Музика для меломанів – найліпший подарунок. Та якщо ви нічого не тямите у сучасних треках або не знаєте точно вподобання особи, для котрої вибираєте презент, зупиниться на техніці або враженнях.
Читати більше