Нобелянт двічі Коваль

Чи дала земля України лауреатів Нобелівської премії? Не тільки дала, а й віддала славу іншим державам. Одне з таких імен Саймон (Семен, Сімон) Сміт Кузнець (англ. Simon Smith Kuznets), читаючи його ім’я, можна сказати: "Двічі Коваль", бо Сміт – англійською мовою коваль, Кузнец – російською.
 

wikipedia.org
 

Американський учений народився 30 квітня 1901 р. у Харкові. Він був середнім із трьох синів Абрама та Поліни (з дому Фрідман) Кузнець. Коли хлопчику було 6 років, його батько, торговець хутром, поїхав до США, збираючись влаштуватися та викликати родину. У рідному місті Семен закінчив 2-е реальне училище, гімназію і вступив до Харківського університету, на юридичний факультет.

Два роки потому він очолив сектор у відділі статистики праці Центральної ради профспілок України. У 1921 р. у збірці "Матеріали зі статистики труда в Україні" була надрукована стаття С. Кузнеця "Грошова заробітна платня робітників і службовців фабрично-заводської промисловості м. Харкова у 1920 р.".

У 1922 р. разом із братом Соломоном та матір’ю Семен Кузнець вирушає через Польщу до США. Дорогою у Варшаві мати помирає. Брати добираються до Нью-Йорку, де батько працював у банку. Кузнеці самостійно вивчають англійську, а восени Семен поступає до Колумбійського університету. Наступного року він отримав ступінь бакалавра, а в 1924 р. ступінь магістра економіки. За два роки здобуває докторський ступінь.У 1929 р. Семен Кузнець одружився з Едіт Хандлер, яка працювала постійним штатним економістом у Національному бюро економічних досліджень. У них знайшлися син і дочка. Скромна інтелігента родина мала єдину пристрасть – класичну музику.

Робота 30-річного Кузнеця "Динаміка виробництва і цін у сотих" практично відкрила новий напрям економіки – вивчення національного доходу, бо він пояснив процеси економічного зростання. Вчений стає першопрохідцем у вивченні нової для того часу галузі економіки – досліджень національного доходу.

С. Кузнець увійшов в історію економічної науки як дослідник проблем, пов’язаних з національним доходом, економічними циклами та економічним зростанням. Він став творцем теорії будівельних циклів – коливань тривалістю у 18-25 років, які пов’язані з періодичним масовим оновленням житла новим поколінням. Вивчаючи особливості демографічних процесів, С. Кузнець відкрив закономірність динаміки цього явища та ряд важливих загальноекономічних закономірностей розвитку світової економіки.
 

uahistory.com
 

У 1971 році американський учений Сімон Сміт Кузнець удостоївся Нобелівської премії в галузі економіки. Учні проф. Саймона Кузнеця — Нобелевські лауреати з економіки Мілтон Фрідман і Роберт Фогель.

Помер 8 липня 1985 р. у Кембриджі. Колишній харків’янин все життя пам’ятав про свою батьківщину: в його домі лунали українські пісні, зберігалися меморіальні речі.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше
Добірка рецептів смачних літніх страв
​Літо — чудова пора, коли нашвидкоруч можна приготувати максимально корисні страви із сезонних овочів та фруктів за мінімум часу. Тому підготували для вас добірку легких рецептів прохолодних літніх страв від професійних шеф-кухарів.
Читати більше