Невідома Україна: Трикрати і Долина диявола

1 лютого 2017
Редакція
Посеред рівнин і степів Миколаївської області є кілька незвичних і нетипових для цього регіону куточків, наприклад, унікальні місця біля сіл Трикрати та Актове.
 
vsviti.com.ua
 
На перший погляд, звичайне невеличке село Трикрати представляє інтерес однією визначною пам’яткою – колишнім маєтком графа і ботаніка Віктора Скаржинського, господарство і парк якого сьогодні є державним урочищем "Трикратський ліс".
 
wikipedia.org​
 
Віктор Петрович народився в Трикратах і успадкував від батька великий маєток. Повністю осів після російсько-французької війни 1812 року, з якої він повернувся разом зі своїм підрозділом з перемогою та нагородами. Надалі Віктор Скаржинський присвятив себе лісоводству. За свою діяльність його відзначено званням "Патріарх лісу в степах півдня".

Трикратський ліс, висаджений Скаржинським, ще називають лабіринтом – в ньому досить легко заблукати, бо площа завбільшки 200 га, а стежки звивисті. На території лісу також знаходиться озеро, штучні канали і містки. Взагалі граф спорудив у своєму маєтку близько 40 ставків, вода з яких постачалася до полів і луків. Найбільша цінність лісу – вікові дуби. За життя Скаржинський також висадив 300 видів листяних і 200 сортів плодових дерев.

Сьогодні в колишньому маєтку знаходиться місцева школа мистецтв, а про господарів нагадує родовий герб над парадним входом і бюст Віктора Петровича в самому приміщенні.
 
vsviti.com.ua
 
Ще однією визначною пам’яткою Трикрат є 200-річна арка, побудована батьком Віктора Скаржинського. Через неї жителі села потрапляли в Михайлівську церкву. На жаль, цей храм був знищений в 1986 році. Тут же, під залишками церкви похований Віктор Скаржинський. До речі, від графського будинку до храмової території ведуть підземні тунелі (нині вони замуровані).
 
vsviti.com.ua
Трикрати знамениті іншою пам'яткою – єдиним на континенті справжнім каньйоном, який за ландшафтом і віком схожий на відомий всім Гранд-каньйон в американській Аризоні, тільки за розміром він менший і протікає тут річка Мертвовод. 
 
vsviti.com.ua
 
Отже, Актовський каньйон розташований поруч з Трикратським лісом біля села Актово. Він складається з двох частин, власне Актовський і Арбузинський каньйон, званий також малим Актовським.

 
vsviti.com.ua
 
Головний каньйон, відомий як "Долина диявола", має протяжність в 3 кілометри, і являє собою великий ансамбль валунів і гранітних скель, поєднаних зі степовою і водною екосистемами.
 
vsviti.com.ua
 
Гранітні скелі вирізані річкою на глибину до 50 метрів, заввишки 100 метрів. Складний і цікавий рельєф непридатний для заняття рафтингом, але притягує сюди альпіністів та екстремалів.
 
vsviti.com.ua
Малий каньойн розташований в долині річки Арбузинка і був утворений мільйони рокі тому завдяки вулканічній діяльності. До речі, дивовижний факт - на скелях взимку цвітут фіалки. Кажуть, що це ознака незастиглого вулкана.
 
vsviti.com.ua
 
У долині каньйону зустрічаються найрізноманітніші представники місцевої фауни: черепахи і дикі кабани, фазани, яструби і навіть олені.
 
vsviti.com.ua
 
За словами місцевих жителів, у каньйони часто любив приходити Скаржинський. Сьогодні вони привертають своєю унікальною красою безліч туристів.

Джерело: weloveua
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як запобігти крадіжкам у магазині
Світ роздрібної торгівлі швидко розвивається, і коли ви керуєте величезною кількістю запасів, безпека стає важливою увагою. Крадіжка, вандалізм та шахрайство — це лише деякі проблеми, з якими стикаються роздрібні магазини щодня.
Читати більше