Невідома Україна: Трикрати і Долина диявола

1 лютого 2017
Редакція
Посеред рівнин і степів Миколаївської області є кілька незвичних і нетипових для цього регіону куточків, наприклад, унікальні місця біля сіл Трикрати та Актове.
 
vsviti.com.ua
 
На перший погляд, звичайне невеличке село Трикрати представляє інтерес однією визначною пам’яткою – колишнім маєтком графа і ботаніка Віктора Скаржинського, господарство і парк якого сьогодні є державним урочищем "Трикратський ліс".
 
wikipedia.org​
 
Віктор Петрович народився в Трикратах і успадкував від батька великий маєток. Повністю осів після російсько-французької війни 1812 року, з якої він повернувся разом зі своїм підрозділом з перемогою та нагородами. Надалі Віктор Скаржинський присвятив себе лісоводству. За свою діяльність його відзначено званням "Патріарх лісу в степах півдня".

Трикратський ліс, висаджений Скаржинським, ще називають лабіринтом – в ньому досить легко заблукати, бо площа завбільшки 200 га, а стежки звивисті. На території лісу також знаходиться озеро, штучні канали і містки. Взагалі граф спорудив у своєму маєтку близько 40 ставків, вода з яких постачалася до полів і луків. Найбільша цінність лісу – вікові дуби. За життя Скаржинський також висадив 300 видів листяних і 200 сортів плодових дерев.

Сьогодні в колишньому маєтку знаходиться місцева школа мистецтв, а про господарів нагадує родовий герб над парадним входом і бюст Віктора Петровича в самому приміщенні.
 
vsviti.com.ua
 
Ще однією визначною пам’яткою Трикрат є 200-річна арка, побудована батьком Віктора Скаржинського. Через неї жителі села потрапляли в Михайлівську церкву. На жаль, цей храм був знищений в 1986 році. Тут же, під залишками церкви похований Віктор Скаржинський. До речі, від графського будинку до храмової території ведуть підземні тунелі (нині вони замуровані).
 
vsviti.com.ua
Трикрати знамениті іншою пам'яткою – єдиним на континенті справжнім каньйоном, який за ландшафтом і віком схожий на відомий всім Гранд-каньйон в американській Аризоні, тільки за розміром він менший і протікає тут річка Мертвовод. 
 
vsviti.com.ua
 
Отже, Актовський каньйон розташований поруч з Трикратським лісом біля села Актово. Він складається з двох частин, власне Актовський і Арбузинський каньйон, званий також малим Актовським.

 
vsviti.com.ua
 
Головний каньйон, відомий як "Долина диявола", має протяжність в 3 кілометри, і являє собою великий ансамбль валунів і гранітних скель, поєднаних зі степовою і водною екосистемами.
 
vsviti.com.ua
 
Гранітні скелі вирізані річкою на глибину до 50 метрів, заввишки 100 метрів. Складний і цікавий рельєф непридатний для заняття рафтингом, але притягує сюди альпіністів та екстремалів.
 
vsviti.com.ua
Малий каньойн розташований в долині річки Арбузинка і був утворений мільйони рокі тому завдяки вулканічній діяльності. До речі, дивовижний факт - на скелях взимку цвітут фіалки. Кажуть, що це ознака незастиглого вулкана.
 
vsviti.com.ua
 
У долині каньйону зустрічаються найрізноманітніші представники місцевої фауни: черепахи і дикі кабани, фазани, яструби і навіть олені.
 
vsviti.com.ua
 
За словами місцевих жителів, у каньйони часто любив приходити Скаржинський. Сьогодні вони привертають своєю унікальною красою безліч туристів.

Джерело: weloveua
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше